Лапароскопічна міомектомія

Що таке лапароскопічна міомектомія?  Це видалення одного або кількох міоматозних вузлів (лейоміоми матки) зі збереженням матки лапароскопічним доступом. На сьогодні, це основний метод інвазивного органозберігаючого лікування лейоміоми матки. Операція проводиться під наркозом через маленькі дірочки на животі. Вже через 1-2 доби можна повертатися до дому. Це ефективна та дуже малоінвазивна методика,  за допомогою якої можна видаляти навіть великі міоматозні вузли.
 
Детальніше:
 
 
Лапароскопічний доступ полягає в тому, що через невеликі розрізи на животі (5-10 мм) вводиться лапароскоп – оптична трубка із джерелом світла. Таким чином хірург ніби потрапляє у живіт до пацієнтки, бачачи все, що там відбувається у збільшеному вигляді на моніторі. Через додаткові розрізи вводять інструменти, якими проводиться оперативне втручання. На сьогоднішній день лапароскопічним доступом виконуються практично всі операції: операції при безплідді, кістах яєчника, позаматковій вагітності, ендометріозі, міомі матки (як міомектомія – видалення вузлів, так і гістеректомія – видалення матки), операції при опущенні (плікація крижово-маткових зв'язок), корекція паравагінальних дефектів, меш-сакровагінопексія або промонтофіксація), урогінекологічні операції (операція Берча) і навіть онкологічні операції.

Лапароскопічний доступ у більшості випадків має суттєві переваги:

✅косметичність, що дуже важливо для жінки
✅швидке відновлення та мінімальне перебування в лікарні
✅менш виражені післяопераційні болі
✅найчастіше вдається більш делікатно та якісно виконати операцію порівняно з лапаротомним доступом (великим розрізом на животі).

На рисунку нижче продемонстровані стандартні варіанти точкових надрізів на животі, які робляться при лапароскопічних операціях, в тому числі і лапароскопічній міомектомії.

І так, золотим стандартом лікування лейоміоми матки у жінок репродуктивного віку залишається консервативна міомектомія

Впровадження мінімально інвазивних хірургічних методів лікування багатьох гінекологічних захворювань призвело до суттєвої переваги для пацієнтки як з медичної, так і соціальної, а також економічної точки зору (короткий час госпіталізації, якнайшвидше відновлення працездатності, кращий косметичний ефект).

Було неодноразово показано, що лапароскопія є абсолютною альтернативою стандартній відкритій хірургічній техніці з порівнянними довгостроковими результатами, більш коротким часом перебування у стаціонарі, більш раннім відновленням та кращою якістю життя.

Лапароскопічний доступ у досвідчених руках дозволяє виконати дуже точну міомектомію, не пошкодивши ендометрій навіть якщо вузол дещо виступає у порожнину матки.

Обов'язковим етапом лапароскопічної міомектомії у сучасній гінекології є ушивання стінки матки після видалення вузла. Якщо цього не зробити – значно підвищується ризик розриву матки при наступній вагітності та пологах (до 9%!). Тому неприпустимо залишати рану без ушивання жінкам, які планують дітонародження у майбутньому.

До "недоліків" операції можна віднести те, що лапароскопічна міомектомія все ще сприймається більшістю гінекологів як технічно складне оперативне втручання, яке потребує підготовки спеціалізованого обладнання. І це справді так. 

Також до недоліків можна віднести процедуру видалення міоматозного вузла (морцеляція), яка при великих розмірах та кількості вузлів може значно подовжити час операції, а мікроскопічні шматочки міоматозної тканини зрідка можуть давати зростання новим міоматозним вузлам, розташованим поза маткою (морцеломи). Це, своєю чергою, може бути приводом для повторних хірургічних втручань.

✅Тому ми не використовуємо електромеханічну морцеляцію без спеціального одноразового пакета, а взагалі частіше видаляємо міоматозні вузли через заднє склепіння піхви і ушиваємо його в кінці операції.

На сьогоднішній день обмежень для того, щоб зробити міомектомію лапароскопічно, стає дедалі менше. Множинні вузли, вузли розміром 10 см тепер не така перешкода в тренованих руках. 

Переваги лапароскопічної міомектомії:

✅Лапароскопічний доступ є малоінвазивним, має хорошу косметичність, супроводжується меншою кількістю ускладнень, меншим больовим синдромом, більш швидким відновленням.
✅Як правило, після лапароскопічної міомектомії не потрібно бути у лікарні понад 1-2 дні.
✅У порівнянні з лапаротомною міомектомією, лапароскопічний доступ дозволяє набагато краще візуалізувати органи малого тазу, він незамінний при супутньому спайковому (злуковому) процесі, ендометріозі, кісті яєчника, неплідності.

Показання для лапароскопічної міомектомії такі ж, як для абдомінальної:

✅Лейоміома матки великих розмірів, із симптомами (біль, кровотечі, прискорене/ускладнене сечовипускання тощо)
✅Лейоміома матки з деформацією порожнини матки у жінок, які планують вагітність
✅Субсерозна лейоміома на ніжці навіть не дуже великих розміров, коли планується вагітність або є больовий синдром

Метод знеболювання при лапароскопічній міомектомії: виключно загальне знеболювання з ШВЛ

Тривалість перебування у лікарні:  1-2 дні

Які ускладнення можливі при лапароскопічній міомектомії:

✅конверсія (перехід) на лапаротомію (в наших реаліях шанс фактично 0)
✅кровотеча (зазвичай легко контрольована під час операції)
✅інфекційні ускладнення (дуже рідко)
✅тромбоемболічні ускладнення (дуже рідко)
✅травма суміжних органів: кишечник, крупні судини, органи сечовидільної системи (надзвичайно рідко)
✅смертність при будь-якому варіанті цистектомії менше 0,1% (в нашій практиці ця цифра набагато менша). Вважається що ця цифра наближається до 1:10000 операцій. Це безпечніше ніж поїздка на автівці в інше місто.

Які аналізи необхідні перед лапароскопічною міомектомією:

✅Стандартний перелік згідно з чинним законодавством МОЗ України
✅Враховуючи те, що це досить складні операції, вони проводяться під загальним знеболюванням. Тому зазвичай робимо наступні обстеження:

● Група крові, резус (частіше це вже є, просто зробити копію)
● Загальний аналіз крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Загальний аналіз сечі (дійсний протягом місяця до операції)
● Глюкоза крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Коагулограма (дійсний протягом місяця до операції)
● Електроліти, білки, печінковий, нирковий комплекс (дійсний протягом місяця до операції)
● Кров на RW, ВІЛ, HbsAg, HCV (дійсний протягом 3 місяців до операції)
● ЕКГ, терапевт або сімейний лікар (при необхідності)
● Флюорографія (дійсна протягом року)
● Цитограма шийки матки (дійсна протягом 3 років до операції)
● Результат гістологічного дослідження біоптата ендометрію (пайпель-біопсія) - дійсний протягом 1 року до операції

Лапароскопічна міомектомія дозволяє зберегти матку, а це означає, що можна вагітніти та народжувати дитину. Це основна перевага. Одночасно, слід усвідомлювати ризик рецидиву міоми матки протягом життя. Він, безумовно, є

 Післяопераційний період

✅Як правило, пацієнтка встає з ліжка вже через 3-4 години після операції
✅Їсти легку їжу та пити можна через кілька годин після операції
✅Перев'язка не робиться, або робиться один раз перед випискою
✅Через 3-4 дні після операції можна знімати пов'язки
✅Душ приймати можна наступного дня після операції, ванну - через 3-4 тижні
✅До 2 тижнів обмежуємо фізичну активність (спорт, плавання, біг), але можна жити "звичайним життям"
✅Обмеження сексуальної активності від 2 тижнів до 1,5 місяців (в залежності від методу видалення вузла)
✅Через 10-14 днів приходить результат гістологічного дослідження, який ми передивимось і відправимо Вам з коментарями (якщо потрібно)
✅Контрольний огляд та УЗД, якщо немає ніяких скарг, зазвичай рекомендуємо через 2-3 місяці

Підсумовуючи короткі підсумки, хочемо сказати, що методом вибору міомектомії на сьогоднішній день стала лапароскопія, змістивши традиційний лапаротомний доступ (через розріз) на другий план.

Що є нормою після міомектомії:
 
✅Помірний дискомфорт внизу живота та в ділянці швів
✅Помірне підвищення температури тіла до 38 градусів, інколи навіть вище, якщо температура тільки ввечері та "збивається" парацетамолом 500-1000 мг
✅Невелике вздуття живота, закрепи або діарея - в перші дні після операції
✅Помірна слабкість, сонливість
✅Кров'яністі виділення із піхви від кількох днів до 2-3 тижнів і навіть більше після операції
✅Порушення менструального цикла (менструація може бути раніше або пізніше ніж очікувалось)
✅Болі в грудній клітині більше справа та в ділянці правої ключиці (наслідок карбоксиперитонеума - тиску вуглекислого газа під час лапароскопії). Це абсолютно не страшно та проходить через 2-3 дні максимум.

Чому вигідно зробити лапароскопічну міомектомію в Клініці доктора Медведева?

● У нас великий досвід таких операцій
● Сучасне та якісне обладнання

● 
Сучасні хірургічні та анестезіологічні підходи
● Гарне розуміння лейоміоми матки, у професора Медведєва МВ цьому була присвячена докторська дисертація
● Наша клініка не працює по схемі "відрізав і забув", ми комплексно дбаємо про Ваше здоров'я і робимо операцію тільки у випадку, коли це дійсно необхідно.

Цю та інші методики міомектомії можна знайти на власному каналі професора Медведєва М.В. за посиланням: https://www.youtube.com/@drmedvedev

На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті процедури, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку.


З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube