м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Передменструальний синдром
Предменструальний синдром та предменструальні дисфоричні розлади являють собою дуже поширене явище та можуть турбувати жінок впродовж всього репродуктивного віку. Прояви предменструального синдрому можуть впливати на всі сфери діяльності жінки, та мати поганий вплив.
Передменструальний синдром (ПМС) – це сукупність фізичних і поведінкових симптомів, які виникають циклічно протягом другої половини менструального циклу.
Передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР) є важкою формою ПМС. Загальні симптоми включають гнів, дратівливість, депресію та внутрішню напругу, які є досить серйозними та заважають повсякденній діяльності.
Легкий ПМС є поширеним явищем і вражає до 75 відсотків жінок з регулярними менструальними циклами, а ПМДР вражає лише від 3 до 8 відсотків жінок.
Зміст
Тканини всього тіла чутливі до рівня гормонів, які змінюються протягом менструального циклу жінки. Дослідження показують, що підвищення та зниження рівня гормонів (наприклад, естрогену та прогестерону) також може впливати на хімічні речовини в мозку, зокрема на речовину під назвою серотонін – нейромедіатор, який впливає на настрій.
Однак незрозуміло, чому в одних жінок розвивається передменструальний синдром (ПМС) або передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР), а в інших ні. Найбільш імовірне пояснення, засноване на кількох дослідженнях, полягає в тому, що жінки, у яких розвивається ПМДР, дуже чутливі до нормальних змін рівня гормонів.
Найпоширенішими симптомами передменструального синдрому (ПМС) і передменструального дисфоричного розладу (ПМДР) є втома, здуття живота, дратівливість, депресія та тривога. Серед інших симптомів:
✅Смуток, безнадія або почуття нікчемності
✅Напруженість, тривога або дратівливість
✅Часті зміни настрою
✅Зниження інтересу до звичної діяльності
✅Важко зосередитися
✅Втома, млявість або брак енергії
✅Зміни апетиту, які можуть включати переїдання або бажання певної їжі
✅Надмірний сон або труднощі зі сном
✅Почуття перевантаженості або втрати контролю
✅Хворобливість або набряк грудей, головний біль, біль у суглобах або м’язах, збільшення ваги
Інші стани мають симптоми, схожі на симптоми ПМС і ПМДР, включаючи депресію, тривожні розлади, біполярний розлад і перименопаузу (період від чотирьох до п’яти років до менопаузи). Важливо розрізняти депресію (яка часто загострюється перед менструацією) та справжній ПМС або ПМДР, оскільки методи лікування досить різні.
Жінки з депресією часто почуваються краще під час або після менструації, але їхні симптоми не зникають повністю. У жінок з ПМС або ПМДР симптоми повністю зникають, коли починаються менструації. Деякі жінки, які думають, що у них ПМС або ПМДР, насправді мають депресію або тривожний розлад. Тому важливо проконсультуватись з лікарем, для правильного визначення діагнозу й лікування.
Немає єдиного тесту, який міг би діагностувати передменструальний синдром (ПМС) або передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР). Симптоми повинні виникати лише протягом другої половини (лютеїнова фаза) менструального циклу, найчастіше протягом 5-7 днів перед менструацією, і повинні бути фізичні, а також поведінкові симптоми. У жінок з ПМС або ПМДР ці симптоми не повинні бути присутніми в період з 4 по 12 день 28-денного менструального циклу.
Аналізи крові не потрібні для діагностики ПМС або ПМДР. Аналіз крові може бути рекомендований для виявлення інших захворювань, які викликають втому, наприклад анемії.
Функціональні тести щитовидної залози можуть виявити гіпотиреоз (знижену роботу щитовидної залози) або гіпертиреоз (надмірну роботу щитовидної залози), обидва з яких мають подібні ознаки та симптоми до ПМС та ПМДР.
Консервативне лікування —регулярні фізичні вправи, методи релаксації, вітамінні та мінеральні добавки. Ці методи лікування полегшують симптоми у деяких жінок і мають мало побічних ефектів або взагалі їх не мають. Якщо ці методи лікування не приносять достатнього полегшення, можна розглянути рецептурні ліки як другий варіант.
✅Фізичні вправи можуть допомогти зменшити стрес, напругу, тривогу та депресію
✅Релаксаційна терапія – ПМС і ПМДР можуть посилюватися стресом, тривогою, депресією та іншими психологічними станами. Крім того, життя з ПМС або ПМДР може викликати труднощі в міжособистісних стосунках, на роботі, а також у повсякденному житті. Релаксаційна терапія може допомогти полегшити стрес і занепокоєння повсякденного життя та включає такі методи, як медитація, прогресивне розслаблення м’язів та інші.
✅Вітамінні та мінеральні добавки – Вітамін B6 (до 100 мг/день) може мати невелику користь для жінок з легким ПМС. Не можна приймати більше 100 мг вітаміну В6 на добу. Найбільш ефективні препарати описані далі.
Медикаментозне лікування
✅Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну — селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) є високоефективним засобом лікування симптомів ПМС і ПМДР. СІЗЗС включають флуоксетин, сертралін, циталопрам і пароксетин.
Дослідження показали, що СІЗЗС значно зменшили симптоми ПМДР порівняно з плацебо; стан від 60 до 75 відсотків жінок з ПМДР покращився за допомогою СІЗЗС. Можливо, не потрібно приймати ліки щодня. Може бути достатнім прийом СІЗЗС лише у другій половині менструального циклу.
СІЗЗС слід приймати принаймні протягом двох менструальних циклів, щоб оцінити їх користь. Іншими ефективними антидепресантами є венлафаксин та есциталопрам.
✅Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) — Деякі жінки з ПМС або ПМДР отримують полегшення своїх симптомів, коли приймають протизаплідні таблетки. Постійний прийом КОУ запобігає звичайним циклічним змінам гормонів, які можуть вплинути на настрій.
✅Агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону — (наприклад, лейпроліду ацетат або гозереліну ацетат) є типом ліків, які змушують яєчники тимчасово припиняти вироблення естрогену та прогестерону. Це викликає тимчасову менопаузу та покращує фізичні симптоми (наприклад, здуття живота) і дратівливість, викликані ПМС і ПМДР. Однак ліки призводять до надзвичайно низького рівня естрогену, що з часом викликає сильні припливи та втрату кісткової маси. Тому, на додаток до агоніста GnRH, лікування включає низькі дози естрогену та прогестерону, щоб зупинити припливи та запобігти втраті кісткової маси. Незважаючи на те, що це лікування є дуже ефективним, воно складне та дороге і використовується лише тоді, коли інші методи лікування не працюють.
На консультації лікар-гінеколог Клініки доктора Медведева допоможе обрати метод, що буде найбільш ефективним саме для Вас.
Завжди будьте здорові та щасливі!
Лікарі Клініки Доктора Медведева
Перелік використаної літератури:
1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини