Секс під час вагітності та після пологів

Вагітність – це чудова новина та радість для чоловіка та жінки, вони дали старт новому життю, вони стали на рівень ближче, їх зв'язок став ще міцнішим. Тепер у звичному ритмі життя з'являться нові пункти, аспекти та хвилюючі питання, одне з таких – інтимна близькість під час вагітності. Чи це безпечно? Як змінюються почуття та бажання? Коли краще утриматись? На ці та інші питання Ви зможете знайти відповідь у цій статті.

Перший триместр – період адаптації до нового стану, як морально, і фізично. Тут подружній парі варто виявити максимум довіри та взаєморозуміння. Згідно зі статистикою, у більшості жінок лібідо знижується, лише у двох із десяти потяг до партнера стає більше. В організмі вагітної у першому триместрі відбуваються зміни у гормональному фоні, у багатьох розвиваються явища токсикозу. Жінка може бути млявою, апатичною, сонливою або навпаки надто емоційною та дратівливою. До цього потрібно ставитися поблажливо. Також можуть бути медичні показання, залежно від яких секс потрібно обмежити або утриматися на певний період. Наприклад, при істміко-цервікальній недостатності (коротка шийка матки – це загрозливий стан, може спровокувати викидень або передчасні пологи), при передлежанні плаценти або хоріону, при наявності болючих відчуттів внизу живота, при наявності інфекцій статевих шляхів на час лікування. Якщо ж медичних протипоказань немає, цей період є безпечним для інтимної близькості.

Другий триместр вважається найсприятливішим періодом для сексуальних стосунків. Токсикоз позаду, моральний стан стабільніший, майбутня мама потроху звикає до своєї нової ролі і це дарує їй багато позитивних емоцій. Вона відчуває перші ворушіння малюка, животик починає рости, але ще не дуже великий і не завдає дискомфорту і не заважає любовним втіхам. Пара отримує максимум задоволення, завдяки ніжному, дбайливому та душевному відношенню один до одного. З медичної точки зору, секс у цей період не забороняється, якщо немає жодних протипоказань, обумовлених раніше.

У третьому триместрі організм жінки зазнає досить сильного навантаження. З'являється біль у попереку, задишка, тяжкість та набряки ніг, ходити та рухатися стає складніше. Також починають з'являтися тривога та страх майбутніх пологів, мама боїться, що секс може нашкодити дитині. Це може призвести до зниження сексуального бажання та незручностей під час процесу. У цей період вагітна потребує більше турботи та допомоги, ніж інтимної близькості. Однак не варто сильно переживати за дитину і утримуватися без причин. Плід знаходиться під чудовим захистом матки та амніотичної рідини, які оберігають його від зовнішнього світу. Легка фізична та сексуальна активність навіть корисні. Проводився ряд досліджень, в яких порівнювали показники здоров'я дітей, народжених від матерів, які обмежили інтим на певному етапі вагітності, та від тих жінок, які зберігали сексуальну активність. Відмінностей у стані здоров'я новонароджених не було виявлено.

Підбивши підсумки, якщо жінка не має жодних медичних протипоказань, а її бажання інтимної близькості зберігається протягом всієї вагітності – медичних обмежень немає. Орієнтуйтесь на Ваше самопочуття та можливості. Говоріть про свої переживання і почуття, дуже часто чоловік сексуально віддаляється так, як боїться нашкодити дружині, зробити їй боляче, або відчуває себе непотрібним, тому що жінка концентрується на дитині. Найголовніше не втратити взаємозв'язок, навіть коли є потреба у стриманості від інтиму. Варто пам'ятати, що це є тимчасово.

Секс після пологів

Ось і настав довгоочікуваний момент, ви стали мамою. Позаду тривалий період виношування, і часто простий період випробування пологами.

Протягом 6 тижнів після пологів триває післяпологовий період, протягом якого відбувається процеси природного відновлення жіночих репродуктивних органів. Лікарі акушери – гінекологи рекомендують утриматися від статевого життя на період щонайменше 6-8 тижнів після пологів.

Процес природних пологів іноді може бути досить травматичним для статевих органів породіллі. Під час пологів можливі розриви та тріщини слизової, а іноді і м'язового шару піхви та тазових м'язів, які вимагають ушивання та загоєння у післяпологовому періоді. Після кесаревого розтину залишається рубець не тільки на шкірі, але і на матці. І якщо загоєння рубця на шкірі відбувається досить швидко (близько 7 днів), то рубець на матці вимагає тих самих мінімум 6 тижнів для повноцінного загоєння.

Цілком зрозуміло з яких причин молоді матусі відчувають страх близькості. Статистика стверджує, що у близько 50% новоспечених мам виникають проблеми в сексуальних відносинах протягом трьох місяців після пологів, а у 18% ці проблеми тривають протягом усього першого року.

Ось кілька порад, які допоможуть Вам без страху і остраху почати статеве життя в післяпологовому періоді.

Якщо жінці просто страшно займатися сексом, вона думає, що їй буде боляче, що ще не все зажило. Вам потрібно пройти післяпологовий огляд свого гінеколога. Післяпологовий огляд рекомендується через 6 тижнів після пологів. Лікар огляне Вас, візьме необхідні аналізи, дасть рекомендації. Після огляду Ви будете впевнені, що у Вас все відновилося правильно і Ви можете без страху починати статеве життя.

Боязнь завагітніти, проконсультуйтеся з лікарем і виберіть оптимальний для себе метод контрацепції. Прочитати про можливі методи післяпологової контрацепції можна в одній з наступних статей.

Сильна втома. Не намагайтеся бути «ідеальною мамою» і все робити самій. Дозвольте близьким родичам допомогти вам у перші місяці догляду за дитиною. Давайте собі час на відпочинок, спіть з малюком, коли він спить.

Відчуття власної непривабливості. Справді, після пологів жіноча фігура набуває більш округлих форм, і багато чоловіків знаходять це дуже привабливим. Пам'ятайте про це.

У найвідповідальніший момент дитина прокинеться. Страх призводить до напруги і жінка не може розслабитися. Непоганий варіант - не чекати ночі, коли ви буквально падатимете від втоми, а попросити бабусю або няню годинку-другу погуляти з дитиною на вулиці.

Відчуття сухості у піхві під час статевого акту. Це дійсно так, багато вагітних молодих матусь відчувають відчуття сухості під час статевого акту і цьому є пояснення. гормональний фон у післяпологовому періоді складається таким чином, що гормон Пролактин, який стимулює лактацію, пригнічує овуляцію і викликає гіпоестрогенію (зниження кількості жіночих гормонів). Цей стан характеризується атрофічними змінами в слизовій оболонці піхви. Що ж робити у такому разі? Ви можете використовувати спеціальні зволожувачі-любриканти. Їх можна придбати в аптеці. Любриканти наносяться безпосередньо перед статевим актом. Крім цього Ви можете використовувати вагінальні свічки, що містять гіалуронову кислоту, це зменшить атрофічні зміни слизової оболонки.

Відсутність статевого потягу. Стан гіпоестрогенії може фізіологічно зменшувати лібідо. Через перерозтягнення стінок піхви, післяпологових тріщин, розривів і накладених швів еластичність м'язів тазового дна і м'язів піхви знижується, а досягнення оргазму іноді викликає певні труднощі. Що ж робити у такому разі? Ви можете використовувати комплекс вправ для інтимних м'язів так звані вправи Кегеля. Рекомендую розучити цей нескладний комплекс вправ і повторювати, наприклад, при кожній годівлі дитини. Ці вправи також підвищують сексуальний тонус, покращують кровопостачання та навіть дозволяють контролювати оргазм. При регулярних тренуваннях стан м'язів прийде в тонус і Ви зможете повноцінно насолоджуватися інтимною близькістю.

Післяпологова депресія - цей вид депресії, що зустрічається приблизно у 10% жінок, здатний суттєво знизити статевий потяг. Я рекомендую проконсультуватися з психологом, який допоможе впоратися із тривожними симптомами.

Сподіваюся ці поради допоможуть Вам повернутися до активного статевого життя в післяпологовому періоді. І пам'ятайте що Ви залишаєтеся прекрасною, коханою та бажаною жінкою. Кажуть, що саме відновлення сексуальних стосунків – це і є закінчення післяпологового періоду та початок нового етапу сімейного життя. Нехай він буде вам щасливим!

З питань планування та ведення вагітності ви можете звернутися до Клініки Доктора Медведєва

 

Команда лікарів КДМ

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей