Післяпологовий огляд. Що треба знати?

Протягом післяпологового періоду в організмі жінки відбуваються процеси природного відновлення жіночих репродуктивних органів. Як правило цей процес займає 6 тижнів. Лікарі гінекологи рекомендують обов'язковий післяпологовий огляд після закінчення цього періоду.

Є ряд симптомів, при появі яких молода матуся має звернутися до свого гінеколога раніше. Я зазвичай обговорюю ці симптоми ще в допологовому періоді.

Підвищення температури тіла. Хочу помітити що у жінок, що лактують, вимірювати температуру потрібно в ліктьовому згині, якщо це звичайний ртутний термометр.

Підвищення температури може бути ознакою запалення у родових шляхах або маститу у молочній залозі.

Зміна характеру та якості виділень із статевих шляхів. Виділення зі статевих шляхів (лохії), що починаються відразу після пологів, продовжуються в середньому 6-8 тижнів, причому в перший тиждень вони кров'яні, схожі на менструальні, тільки рясніші. З кожним днем ​​кількість виділень зменшується, і приблизно з другого тижня вони набувають коричнево-жовтого забарвлення, а приблизно з третього тижня стають жовтувато-білими. До кінця 6-го тижня виділення стануть такими ж, якими були до вагітності. Жінку після пологів має насторожити появу більш рясних кров'янистих виділень чи виділень із неприємним запахом чи гнійних виділень.

Поява будь-яких хворобливих відчуттів унизу живота. У перший тиждень після пологів матка активно скорочується, особливо під час годування. Тому під час годування можуть дещо посилюватися кров'яні виділення, це нормально. Якщо все гаразд, то ці скорочення не будуть болючими. Слід звернути увагу на інтенсивні, постійні болі внизу живота, особливо якщо змінюється характер виділень.

Якщо було кесарів розтин Ви можете відчувати хворобливі відчуття в області післяопераційного шва протягом 5-7 днів після операції. Потрібно стежити за станом післяопераційного шва навіть після виписки з пологового будинку. Область, шва має бути чистою, не повинні з'являтися ділянки вологості, почервоніння або набряку.

Як відбувається перший візит до гінеколога після пологів.

На прийомі лікар запитає про те, як пройшли пологи, які були особливості, чи все добре з дитиною, які, можливо, скарги є у Вас, чи Ви налагодили грудне вигодовування. Я рекомендую скласти список питань заздалегідь, щоб не забути обговорити всі питання з вашим гінекологом.

Потім лікар огляне Вас на гінекологічному кріслі. При огляді лікарю важливо оцінити стан зовнішніх статевих органів: чи є шви на промежині, слизової оболонки піхви або на шиї, і в якому вони стані. Обмацуючи тіло матки, яєчники, лікар оцінює їх розміри та консистенцію.

Лікар візьме мазки з піхви та шийки матки на атипові клітини (ПАП тест) та на мікрофлору. Це дозволить виявити запальні зміни, порушення мікрофлори.

Якщо це необхідно, лікар призначить Вам загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі.

При необхідності порекомендує кольпоскопію (дослідження шийки матки спеціальним апаратом, що працює за принципом мікроскопа). Якщо за результатами ПАП тесту атипові клітини не будуть виявлені, рекомендую кольпоскопію не раніше ніж через 6 місяців після пологів.

УЗД органів малого тазу – це необов'язкова процедура, її призначають не кожній жінці, тому додаткова діагностика залишається на розсуд лікаря.

Ви також можете обговорити питання грудного вигодовування, харчування, вітамінотерапії, порушення фізіологічних оправлень (випорожнення та сечовипускання), питання початку статевого життя, контрацепції, відновлення м'язів тазового дна, фізичних вправ та занять спортом, можливих психологічних проблем.

Якщо в цьому буде необхідність, гінеколог порекомендує консультацію суміжних фахівців: уролога, проктолога, судинного хірурга (протягом вагітності часто виникає варикозне розширення вен), косметолога (розтяжки), психолога.

Щоб уникнути можливих проблем зі здоров'ям, потрібно обов'язково запланувати медичний огляд через 6 тижнів після пологів.

З питань планування та ведення вагітності ви можете звернутися до Клініки Доктора Медведєва.

Лікар акушер-гінеколог, Клініки доктора Медведєва

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

 

 
Повернутися до списку статей