Патологічні виділення із піхви

Вагінальні виділення - це загальний термін для рідини або слизу, що надходить з піхви. Виділення з піхви є поширеним занепокоєнням жінок і спонукають багатьох жінок звернутися до свого лікаря. Деяка кількість виділень з піхви є нормальним явищем, якщо вони не супроводжуються свербінням, печінням або іншими неприємними симптомами. Ми рекомендуємо обстеження, щоб визначити причину, оскільки різні причини можуть мати схожі симптоми.
 
Вагінальні виділення зазвичай не помітні, поки вони не вийдуть з піхви, яка є "каналом" від матки до зовнішньої поверхні тіла (присінок піхви). У верхньому кінці (всередині) піхви знаходиться шийка матки, тоді як нижній кінець (зовнішній) веде до вульви та статевих губ. Вульва - це назва шкіри навколо вагінального отвору (див. малюнок).
 
Як зрозуміти, що виділення із піхви нормальні?

Вагінальні виділення утворюються клітинами шкіри піхви і шийки матки під впливом жіночого гормону естрогену. Жінки в період менопаузи зазвичай мають мінімальні виділення з піхви внаслідок нижчого рівня естрогену.
 
У жінок у пременопаузі (репродуктивний вік) нормальним є приблизно від половини до однієї чайної ложки (2-5 мл) білих або прозорих, щільних, схожих на слиз вагінальних виділень здебільшого без запаху щодня. Однак кількість і консистенція виділень відрізняються від однієї жінки до іншої. Кількість також може змінюватися в різні періоди менструального циклу. Це може стати більш помітним у певний час, наприклад під час вагітності, під час використання протизаплідних таблеток/пластиру/вагінального кільця, перед овуляцією та за тиждень до менструального періоду.

Зазвичай виділення містять вагінальні клітини шкіри, бактерії, а також слиз і рідину, що виробляються піхвою та шийкою матки. Нормальні виділення часто мають легкий запах і можуть викликати легке подразнення вульви. Ці виділення допомагають захистити вагінальні та сечовивідні шляхи від інфекцій і забезпечують мастило для вагінальних тканин.
 
 
Коли звернутися за допомогою до лікаря при виділеннях з піхви?
 
Виділення з піхви з такими ознаками та симптомами не є нормальним явищем і повинні бути оцінені лікарем:
 
✅Свербіж вульви, вагінального отвору або статевих губ
✅Почервоніння, печіння, болючість або набряк шкіри вульви
✅Пінисті або зеленувато-жовті виділення
✅Неприємний запах
✅Вагінальні виділення з домішками крові
✅Біль під час статевого акту або сечовипускання
✅Біль у животі або тазу
 
Причини патологічних виділень з піхви:
 
✅Вагінальна інфекція (дріжджова або бактеріальна інфекція, трихомоноз).
✅Реакція організму на стороннє тіло (наприклад, забутий тампон або презерватив) або речовину (наприклад, сперміцид, мило).
✅Зміни, які відбуваються після менопаузи, можуть спричинити сухість піхви, особливо під час сексу, а також водянисті вагінальні виділення чи інші симптоми.
 
Чи потрібно проходити обстеження? Зазвичай без обстеження неможливо визначити, чи є вагінальні виділення нормальними чи ні. Фізичний огляд і тестування отриманого вагінального зразка є найточнішим способом визначення причини ненормальних вагінальних виділень. Не починайте лікування в домашніх умовах до обстеження, тому що самолікування може ускладнити постановку точного діагнозу.
Перед обстеженням медичний працівник може задати такі запитання, як:
 
✅У вас болить спина, живіт або таз?
✅У вас є новий сексуальний партнер?
✅Коли була ваша остання менструація?
✅Чи приймаєте ви будь-які ліки (відпускаються за рецептом, на травах, без рецепта)?
✅Чи користувалися ви нещодавно новими прокладками, тампонами, спринцюваннями, засобами «жіночої гігієни» або лубрикантами?

Під час огляду лікар огляне всю зовнішню область статевих органів і проведе внутрішній огляд. Він/вона візьме зразок виділень на наявність інфекції. Лікарю корисно вимірювати рН або кислотність виділень; бактеріальний вагіноз і трихомоніаз призводять до підвищення рН вище норми.
 
Лікування
 
У деяких випадках можна поставити діагноз і негайно почати лікування на основі огляду та експрес-лабораторії в клініці. В інших випадках лікар може порекомендувати відкласти лікування до отримання результатів інших тестів.
Визнайте, що не всі вагінальні симптоми викликані інфекцією.
Якщо клініцист рекомендує лікування ваших вагінальних симптомів, переконайтеся, що ви розумієте, що показали ваші результати аналізів і який тип інфекції у вас є. Статеві партнери жінок з інфекціями, що передаються статевим шляхом, такими як хламідіоз, гонорея або трихомонади, потребують обстеження та лікування. Для інших інфекцій, таких як кандидоз (молочниця) або бактеріальний вагіноз, статевий партнер не потребує лікування.

Якщо потрібне лікування, вам слід уникати статевого акту до завершення лікування.
 
Чи можу я лікувати себе? 
 
Багато жінок воліли б уникати візиту до лікаря. Однак самолікування може затримати встановлення правильного діагнозу, бути дорогим або навіть спричинити погіршення симптомів. У більшості випадків перед застосуванням будь-якого лікування необхідно провести фізичний огляд. Зокрема, вам не слід спринцюватися, щоб позбутися виділень, оскільки це може ускладнити діагностику.

Жінкам, у яких часто розвиваються бактеріальні або дріжджові інфекції, можна порадити використовувати профілактичне лікування.
 
Здорова гігієна

Аномальні виділення з піхви можуть з більшою ймовірністю розвинутися у жінок, які практикують певні звички, наприклад тих, які використовують:
 
● Спринцювання
● Щоденні прокладки
● Спреї, порошки або ополіскувачі «Жіноча гігієна».
● Пінні ванни або інші ароматичні засоби для ванн
● Тісний синтетичний одяг (наприклад, стрінги, синтетична білизна)

Більш здорові практики включають наступне:

● Використовуйте воду або миючий засіб без мила без запаху для миття геніталій, використовуйте теплу (не гарячу) воду та руки (а не мочалку).
● Не спринцюватися та не використовувати засоби жіночої гігієни; якщо запах або виділення турбують, зверніться до лікаря.
● Уникайте гарячих ванн з ароматизованими засобами; краще звичайна тепла вода.
● Носіть бавовняну білизну; уникайте стрінгів і білизни з лайкри.
● Промийте статеві органи водою та/або висушіть після туалету; уникайте використання дитячих серветок або ароматизованого туалетного паперу.
 
Перелік використаної літератури: 
 
 
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Повернутися до списку статей