Вплив аденоміозу на фертильність.

Аденоміоз – це захворювання, що супроводжується проростанням клітин ендометрію, з яких складається слизова оболонка матки, в м'язовий шар. Аденоміоз - це особлива форма ендометріозу. При зовнішньому генітальному ендометріозі тканина, схожа з ендометрієм локалізується поза маткою, проростаючи в органи малого тазу і не тільки, при аденоміозі процес відбувається в межах матки.

Останні дослідження показують, що аденоміоз негативно впливає на результати екстракорпорального запліднення, вагітність і народжуваність, а також збільшує ризик викидня. Крім того, аденоміоз збільшує ризик акушерських ускладнень, таких як передчасні пологи і передчасний розрив навколоплідних вод.

Фертильність у пацієнток з аденоміозом може бути порушена різними механізмами. Описано аномальний матково-трубний транспорт ембріонів і порушення функції та рецептивності ендометрія. Збільшені розміри матки, анатомічна деформація та  інтрамуральна локализація вогнищ аденоміозу часто змінюють форму порожнини матки, що негативно впливає на просування сперматозоїдів до яйцеклітини для запліднення, перенесення ембріонів та їх імплантацію.

Дослідники також вказують на зв'язок між мимовільним викиднем і функцією JZ (junction zone), яку оцінюють при ультразвуковому дослідженні. Середнє значення JZ більше 7 мм корелювало з більш високим ступенем невдач імплантації. При аденоміозі спостерігається гіперактивність міометрію. Зміни в клітинах міометрію виявляються на клітинному рівні - циркуляція кальцію порушується, що призводить до нерегулярних скорочень м'язів,  підвищенню внутрішньоматкового тиску та розвитку гіперплазії тканини міометрію. Проблеми зі скороченням можуть порушити і просування сперматозоїдів по матковій трубі.

Докази зниження рецептивності ендометрію та порушення фазових змін протягом менструального циклу при аденоміозі були виявлені на молекулярному рівні, тобто виникає такий стан, коли ембріон не має змоги імплантуватись в порожнині матки.

Для лікування аденоміозу використовують медикаментозну терапію, хірургічне висічення та коагуляція вогнищ за допомогою лапароскопії та гістероскопії,  методики допоміжних репродуктивних технологій та часто поєднання декількох методів залежно від ступеню тяжкості процесу. Згідно останніх іноземних публікацій,  консервативна хірургія аденоміозу може поліпшити фертильність у деяких пацієнток, але важливо лікування такої патології в спеціалізованих центрах з наявністю спеціалістів, які обізнані в особливостях хірургії аденоміозу.

Будьте здорові! Лікар Клініки доктора Медведева акушер-гінеколог, репродуктолог Покровенко Дар'я Анатоліївна.

 Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook
Instagram
Telegram
TikTok
Youtube

Повернутися до списку статей