Аменорея

 

Аменореєю називають відсутність фізіологічного щомісячного процесу відторгнення ендометрію, тобто менструації протягом 6 місяців і більше.

В організмі жінки буває фізіологічна аменорея – період до 13-14 років, коли перша менструація ще не настала, під час вагітності та годування груддю, а також після менопаузи.

Патологічна аменорея розвивається як симптом іншого захворювання. Вона буває первинна, тобто менструація не настала до 16-річного віку і вторинна - менструація вже була, але є період більше 6 місяців, коли менструації немає. Також вичавлюють помилкову аменорею, коли менструальний цикл не порушений, але є перешкоди для виходу крові, наприклад, зарощення незайманої пліви, або каналу шийки матки. Також бувають досить рідкісні випадки аномалій матки (матка Роберта і функціонуючий ріг при дворогій матці, що не сполучається).

Які захворювання можуть бути причиною аменореї?

Центральна форма аменореї розвивається при порушенні функції гіпофіза або гіпоталамуса, внаслідок стискання цих структур пухлинами або дискординації їхньої функції. У крові підвищується рівень пролактину і зазвичай падає рівень гонадотропних гормонів. Так як це структури головного мозку - сильні стреси також можуть бути причиною. До цієї форми можна віднести аменорею на тлі сильного схуднення або низької маси тіла, аменорею при шизофренії, психозах, енцефаліті.
Яєчникова форма аменореї розвивається при аномаліях розвитку яєчників чи порушенні їх функції, наприклад синдром виснаження яєчників, синдром полікістозних яєчників, деякі пухлини яєчників.

Маточна форма може бути при вроджених аномаліях розвитку матки або набутих травмах, наприклад, внутрішньоматкові синехії (синдром Ашермана), травматизація тканин матки грубим вишкрібанням при аборті.

Ендокринна форма - при дисфункції надниркових залоз (гіперсекреція андрогенів, хронічні захворювання надниркових залоз) або щитовидної залози (гіпо-, гіпертиреоз).
Генетичні захворювання із зміною числа хромосом, найчастіше при них статева система недорозвинена або з аномаліями (дисгенезія гонад).
Клініка:

Основна ознака аменореї – це відсутність менструації більше 6 місяців. Інші симптоми залежать від основного захворювання. Може спостерігатися гіпотрофія зовнішніх і внутрішніх статевих органів, акне, гіперпігментація, підвищене оволосіння, дефіцит або надлишок маси тіла, лакторея (виділення молока з сосків не у жінки, що годує) та ін.

Діагностика:

Насамперед для встановлення правильного діагнозу лікар збирає анамнез і оглядає Вас. В анамнез входить аналіз менструальної функції (менструації раніше не було, але припинилася, якщо так, то з яких причин, чи пов'язано зі стресами, схудненням, інфекційними захворюваннями), аналіз стану репродуктивної системи (чи є гінекологічні захворювання, інфекції, аборти, операції , вроджені аномалії), аналіз Вашої спадковості, можливо, такими ж проблемами страждали Ваша мама або бабуся.

При огляді лікар встановлює наявність ожиріння або схуднення, підвищеного оволосіння, оцінює ступінь розвитку статевих органів, пальпує щитовидну залозу та оцінює її розміри та консистенцію або робить її УЗД.

Обов'язковий етап огляду – це дворучне піхвове дослідження та огляд у дзеркалах. Це допомагає оцінити розвиток статевих органів, визначити розміри матки, яєчників.

Далі призначаються лабораторні та інструментальні методи дослідження:

  • Визначення рівня гормонів гіпофіза (пролактин, ЛГ, ФСГ, ТТГ), щитовидної залози (Т3, Т4), надниркових залоз (кортизол, 17-гідроксипрогестерон, ДГЕА-С, ДГЕА), а також статеві гормони (естрадіол, прогестерон, тестостерон). Для оцінки яєчникового резерву визначається АМГ (антимюллерів гормон). Перелік та кратність обстежень визначається індивідуально.
  • УЗД органів малого тазу, надниркових залоз, щитовидної залози (частіше один вид, лікар орієнтується на ситуацію та зібраний анамнез)
  • Гістеросальпінгографія або соногістерографія
  • При підозрі на центральну форму аменореї виконується рентгенографія черепа або сучасний варіант МРТ
  • Іноді потрібне застосування ендоскопічних методів: гістероскопія – через піхву та шийку матки вводять гістероскоп, він має камеру на кінці та дозволяє оцінити порожнину матки; лапароскопія – через отвір у передній черевній стінці вводиться лапароскоп, він також оснащений камерою, оглядається зовнішня поверхня матки, фалопієвих труб, яєчників. Також за допомогою цих методів можна зробити біопсію.

Лікування:

Лікування має бути комплексним і залежить від основного захворювання – причини, що призвела до аменореї.

Починають з корекції дієти (що знижує або підвищує вагу), на додачу лікувальна фізкультура та відмова від шкідливих звичок. Нормалізуйте Ваш емоційний та психічний статус, уникайте стресів, якщо потрібно лікар призначить седативні препарати.

Якщо причина аменореї – аномалії розвитку органів використовують оперативне лікування у поєднанні з гормонотерапією. До речі, вона є основним методом лікування багатьох захворювань, що викликають аменорею. Після аналізу рівня Ваших гормонів лікар визначить якісь препарати і для корекції якої сфери необхідні. Це можуть бути препарати для щитовидної залози, естрогени та гестагени, а також деякі інші препарати.

Приклад дуже ефективного лікування аменореї в клініці при синехіях в порожнині матки після невдалого аборту. Офісна гістероскопія дозволяє вирішити цю проблему швидко, безболісно та дуже ефективно. Ніякого наркозу та госпіталізації.

Профілактика:

Здоровий спосіб життя та збалансоване харчування, контроль маси тіла, обмеження важких фізичних навантажень, дотримання режиму прийому гормональних препаратів, регулярне відвідування гінеколога.

Які лікарі можуть бути Вам корисні? Гінеколог, дитячий гінеколог, гінеколог-ендокринолог, невропатолог, психотерапевт, сонолог (лікар УЗД) клініки доктора Медведєва можуть виявитися корисними у вирішенні проблеми аменореї.

Перелік використаної літературиhttps://www.uptodate.com/https://www.medscape.com/, https://medlineplus.gov/, https://www.webmd.com/

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей