м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Аменорея
Аменореєю називають відсутність фізіологічного щомісячного процесу відторгнення ендометрію, тобто менструації протягом 6 місяців і більше. Чому виникає аменорея? Коли вона може вважатися нормою? Яке лікування необхідно? Відповіді на всі ці питання Ви знайдете далі у цій статті.
Зміст
Типи аменореї
Причини
Симптоми
Діагностика
Лікування
Існує фізіологічна аменорея – період до 13-14 років, коли перша менструація ще не настала, період під час вагітності та годування груддю, а також після менопаузи.
Патологічна аменорея розвивається як симптом іншого захворювання. Вона буває первинна і вторинна:
● Первинна аменорея визначається як відсутність менструації у віці 15 років за умов нормального росту та розвитку вторинних статевих ознак.
● Вторинна (коли менструальний цикл відсутній більше 3-6 місяців у жінки, яка раніше мала менструальний цикл)
Основна відмінність між первинною та вторинною аменореєю полягає в тому, що при первинній аменореї у жінки ще не було першої менструації, і вона старша типового віку, в якому менструація починається. На відміну від вторинної аменореї, коли у жінки вже були менструації в минулому, але припинилися.
✅Генетичні або хромосомні аномалії, аномалії репродуктивних органів (наприклад, синдром Тернера, Мюллерова агенезія) є причиною первинної аменореї.
✅Захворювання яєчників, такі як синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) і недостатність яєчників (рання менопауза).
✅Обструкція репродуктивний шляхів (наприклад, синдром Ашермана),
✅Гіпоталамічна аменорея. Це відбувається, коли гіпоталамус уповільнює або припиняє вивільнення гонадотропін-рилізинг-гормону (ГнРГ) - гормону, який впливає на менструальний цикл. Гіпоталамічна аменорея може бути пов’язана пов’язана з низькою масою тіла, низьким відсотком жиру в організмі, розладами харчової поведінки, такими як нервова анорексія або булімія, емоційним стресом, інтенсивними фізичними вправами, і деякими медичними станами та захворюваннями.
✅Пухлини гіпофіза, що секретують пролактин.
Окрім відсутності менструації, залежно від причини аменореї можуть спостерігатися деякі інші симптоми:
● Біль в області тазу
● Порушення зору
● Головні болі
● Акне
● Втрата волосся
● Більший ріст волосся на обличчі
● Молочні виділення із сосків
● Відсутність розвитку грудей (при первинній аменореї)
Насамперед для встановлення правильного діагнозу лікар збирає анамнез і оглядає Вас. В анамнез входить аналіз менструальної функції (менструації раніше не було, але припинилася, якщо так, то з яких причин, чи пов'язано зі стресами, схудненням, інфекційними захворюваннями), аналіз стану репродуктивної системи (чи є гінекологічні захворювання, інфекції, аборти, операції , вроджені аномалії), аналіз Вашої спадковості, можливо, такими ж проблемами страждали Ваша мама або бабуся.
При огляді лікар встановлює наявність ожиріння або схуднення, підвищеного оволосіння, оцінює ступінь розвитку статевих органів, пальпує щитовидну залозу та оцінює її розміри та консистенцію або робить її УЗД.
Обов'язковий етап огляду – це дворучне піхвове дослідження та огляд у дзеркалах. Це допомагає оцінити розвиток статевих органів, визначити розміри матки, яєчників.
Далі призначаються лабораторні та інструментальні методи дослідження:
✅Визначення рівня гормонів гіпофіза (пролактин, ЛГ, ФСГ, ТТГ), щитовидної залози (Т3, Т4), надниркових залоз (кортизол, 17-гідроксипрогестерон, ДГЕА-С, ДГЕА), а також статеві гормони (естрадіол, прогестерон, тестостерон). Для оцінки яєчникового резерву визначається АМГ (антимюллерів гормон). Перелік та кратність обстежень визначається індивідуально.
✅УЗД органів малого тазу, надниркових залоз, щитовидної залози (частіше один вид, лікар орієнтується на ситуацію та зібраний анамнез)
✅Гістеросальпінгографія або соногістерографія
✅При підозрі на центральну форму аменореї виконується рентгенографія черепа або сучасний варіант МРТ
✅Іноді потрібне застосування ендоскопічних методів: гістероскопія – через піхву та шийку матки вводять гістероскоп, він має камеру на кінці та дозволяє оцінити порожнину матки; лапароскопія – через отвір у передній черевній стінці вводиться лапароскоп, він також оснащений камерою, оглядається зовнішня поверхня матки, фалопієвих труб, яєчників. Також за допомогою цих методів можна зробити біопсію.
Лікування має бути комплексним і залежить від основного захворювання – причини, що призвела до аменореї.
Починають з корекції дієти (що знижує або підвищує вагу), на додачу лікувальна фізкультура та відмова від шкідливих звичок. Нормалізуйте Ваш емоційний та психічний статус, уникайте стресів, якщо потрібно лікар призначить седативні препарати.
Якщо причина аменореї – аномалії розвитку органів використовують оперативне лікування у поєднанні з гормонотерапією. До речі, вона є основним методом лікування багатьох захворювань, що викликають аменорею. Після аналізу рівня Ваших гормонів лікар визначить якісь препарати і для корекції якої сфери необхідні. Це можуть бути препарати для щитовидної залози, естрогени та гестагени, а також деякі інші препарати.
Приклад дуже ефективного лікування аменореї в клініці при синехіях в порожнині матки після невдалого аборту. Офісна гістероскопія дозволяє вирішити цю проблему швидко, безболісно та дуже ефективно. Ніякого наркозу та госпіталізації.
Профілактика:
Здоровий спосіб життя та збалансоване харчування, контроль маси тіла, обмеження важких фізичних навантажень, дотримання режиму прийому гормональних препаратів, регулярне відвідування гінеколога.
Які лікарі можуть бути Вам корисні? Гінеколог, дитячий гінеколог, гінеколог-ендокринолог, невропатолог, сонолог (лікар УЗД) клініки доктора Медведева можуть виявитися корисними у вирішенні проблеми аменореї.
Перелік використаної літератури:
1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини