м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Декілька важливих фактів про розвиток раку шийки матки
Рак шийки матки - це перетворення клітин епітелію шийки матки в ракові клітини. Процес досить тривалий, проходить спочатку через стадію атипії, тобто в клітинах змінюється їхня форма, розміри, зростає кількість поділів, вони стають не схожими на інші епітеліальні клітини. Цей стан ще називають дисплазією шийки матки і вона добре виявляється за допомогою РАР-тесту (цитологічне дослідження тканини шийки матки Папаніколау), що дозволяє не допустити ракового переродження у багатьох жінок.
Рак шийки матки зустрічається у 80% у жінок до 50 років та 20% у жінок старшого віку. Даний вид раку займає 3 місце по зустрічальності серед усіх онкологічних процесів у жінок в Україні та завдяки вакицнації та активному впровадженню скринінгу має тенденцію до зниження.
Рак шийки матки (далі РШМ) стоїть на третьому місці за поширеністю серед жінок після раку молочної залози і раку кишечника, на його частку припадає 10% випадків раку у жінок у світі, це найчастіше діагностований вид раку у жінок Північної Африки та Центральної Америки.
При цьому важливо розуміти, що РШМ – потенційно найбільш запобіжна серед усіх поширених форма онкології.
Більшість країн світу організували програми цервікального скринінгу, тобто. регулярного обстеження всього жіночого населення, завдяки чому вдалося досягти значного зниження захворюваності та смертності, при цьому для ефективності програм понад 80% жіночого населення повинні проходити своєчасно скринінг!
Існує безліч причин розвитку РШМ, але більшість із них пов'язані із сексуальною активністю.
Основні фактори ризику:
Інфікування ВПЛ-найзначніший фактор, доказова основа зв'язку вірусу папіломи людини і РШМ дуже міцна і численні дослідження показали, що саме персистенція ВПЛ пов'язана з розвитком неоплазії (або вживають термін дисплазії, тобто специфічних змін клітин епітелію шийки матки). Потрібно пам'ятати, що у багатьох жінок вірус може самостійно знищуватись (елімінуватися) в організмі і характерно це найбільше для пацієнток віком до 30 років. У більшості випадків проміжок часу між появою цитологічної патології (відхилень від норми) та розвитком плоскоклітинного раку може досягати 15-20 років, однак в окремих випадках він може протікати дуже швидко. Тому так важливо регулярно відвідувати гінеколога та робити цитологічний аналіз із шийки матки.
Інфікування ВПЛ-найзначніший фактор, доказова основа зв'язку вірусу папіломи людини і РШМ дуже міцна і численні дослідження показали, що саме персистенція ВПЛ пов'язана з розвитком неоплазії
Ранній початок статевого життя (16 років і раніше), велика кількість статевих партнерів без використання бар'єрної контрацепції (презерватив), наявність інших інфекцій, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, трихомоніаз та ін.).
Є докази, що куріння збільшує ризик розвитку плоскоклітинного РШМ, посилюючи канцерогенні властивості ВПЛ (тобто сприяє поганому впливу вірусу папіломи).
Імунодефіцит - наявність системного червоного вовчаку та інших системних захворювань, пересадка органів та прийом імунітет пригнічуючих препаратів, наявність ВІЛ-інфекції.
Прийом комбінованих оральних контрацептивів – є дослідження, які показали, що ризик захворюваності на РШМ вищий у 3 рази у жінок, які мали ВПЛ-інфекцію та приймали КОК протягом 5 років і більше. Це не означає, що КОК поганий метод контрацепції просто слід пройти обстеження і консультацію гінеколога, щоб найбільш правильно вибрати для Вас індивідуально відповідну контрацепцію з урахуванням всіх факторів і особливостей.
Види раку шийки матки:
Найбільш часто зустрічаються вважають сквамозну карциному або по-іншому - плоскоклітинний рак, і аденокарциному - рак залозистих клітин. Буває ще меланома, лімфома та інші види, але це досить поодинокі випадки.
Стадії та прогноз:
0 стадія раковий процес не виходить за межі слизової шийки матки, повна виживання.
1 стадія пухлинні клітини проникають у глибші шари шийки матки, але не ушкоджують ні матку, ні піхву, виживання знаходиться в межах 85-95%.
2 стадія пухлина виходить межі шийки матки в околоматочный простір, вражає піхву, не доходячи до нижньої третини, тіло матки, виживають 58-65% хворих.
3 стадія характеризується ураженням стінок малого тазу, нижньої третини піхви, може здавлювати сечоводи, виживають 35%.
4 стадія найважча, пухлина поширюється на сечовий міхур, пряму кишку, виявляються віддалені метастази (пухлинні клітини з'являються в інших органах, наприклад, у печінці, легенях, у лімфатичних вузлах), виживає лише 7-15% хворих.
Як виявити рак шийки матки?
У розмові з пацієнткою з'ясовують перераховані вище фактори ризику, спадкову схильність, збирають інформацію про супутні захворювання, інфекційно-запальні процеси органів малого тазу, уточнюють скарги. Обов'язково проводиться дворучне піхвове дослідження, огляд піхви та шийки матки у дзеркалах із застосуванням кольпоскопії (метод, при якому у спеціальний збільшувальний прилад – кольпоскоп, можна оглянути слизову оболонку на предмет атипії). З інструментальних та лабораторних методів застосовується УЗД, МРТ органів малого тазу, РАР – тест (цитологічний мазок із шийки матки, дозволяє вивчити клітини), вишкрібання каналу шийки матки з гістологією отриманої тканини, якщо виявлено утворення – біопсія, тобто взяття невеликої кількості тканини пухлини для гістологічного вивчення Також застосовують онкомаркери - деякі речовини, що виділяються пухлиною в кров, сучасні тест-системи дозволяють за допомогою цих маркерів визначити вид пухлини.
Лікування раку шийки матки
Лікування багатокомпонентне та залежить від стадії процесу. Використовують хірургічні методи, променеву терапію та хіміопрепарати.
Хірургічні методи:
Кріохірургія – метод при якому на клітини впливають дуже низькими температурами, від такого шоку вони швидко вмирають. Така процедура підходить для лікування передраку чи нульової стадії раку.
Лазерна хірургія – лазерний промінь випарює з клітини всю вологу, від цього вона гине. Методика як і кріохірургія не підходить для інвазивного (поширеного) раку.
Конізація (клиноподібне видалення та біопсія) або так звана петльова ексцизія.
Гістеректомія – видалення матки без придатків (яєчників, труб, зв'язок, піхви та лімфовузлів). Може бути застосована у жінок, які більше не мають наміру народжувати, збереження піхви дозволяє зберегти нормальне статеве життя пацієнтки. На пізніших стадіях раку застосовується радикальна гістеректомія або екстирпація матки з придатками. Хоч і позбавляє жінок репродуктивну функцію, але дозволяє зберегти життя.
Трахелектомія - видалення шийки матки та верхньої третини піхви, операція дозволяє зберегти репродуктивну функцію.
Променева терапія
Буває зовнішня (комбінують з хіміотерапією) та внутрішня променева терапія або як вона ще називається брахітерапія. Метод полягає у приміщенні в матку або піхву спеціальної трубки з радіоактивною речовиною. Залежно від дози варіюється час лікування, якщо застосовуються низькі дози, пацієнтка перебуває у стаціонарі кілька днів, оскільки радіоактивна речовина утримується спеціальними інструментами у точці дії. Якщо ж використовуються високі дози, їх поміщають в організм жінки лише кілька хвилин.
Хіміотерапія
Застосовується в комбінації з іншими методами або як монотерапія при рецидиві або поширеному раку. Використовують такі препарати як цисплатин, карбоплатин, паклітаксел, гемцитабін і т.д.
Також можна на допомогу цим методам додати вітамінотерапію, масаж, трав'яні відвари, але працювати вони будуть лише як допоміжна терапія, вилікувати рак одними травами не можна. Не варто покладатися на долю, краще використовувати ті методи, ефективність яких підкріплена науковими даними.
Чи можна профілактувати рак шийки матки?
Щоб запобігти раковому переродженню, варто регулярно відвідувати гінеколога і проходити РАР-дослідження (цитологію). Це дозволить відстежувати динаміку та виявити найменші зміни, при яких робиться кольпоскопія та біопсія з подальшим ефективним лікуванням передракових процесів. Важливо використовувати презервативи та намагатися уникати випадкових незахищених статевих актів. Якщо є статеві інфекції – своєчасно їх лікувати.
Крім того, розроблені методи специфічної профілактики – це вакцинація проти онкогенних та деяких неонкогенних типів вірусу папіломи людини (16, 18, 6, 11). Застосовується чотиривалентна та двовалентна вакцини, сама ж вакцинація проводиться у дівчаток віком від 9 до 13 років (ідеальний вік). Це дозволяє запобігти їх подальшому інфікуванню ВПЛ і значно скорочує ризик розвитку раку шийки матки.
Будьте здорові та не забувайте про регулярне відвідування гінеколога!
Лікар-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, PhD Покровенко Дар'я Анатоліївна
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини