Опущення статевих органів у жінок

Пролапсом чи опущенням статевих органів називається процес зміни органами малого тазу нормального анатомічного становища на патологічне щодо статевої щілини. Матка, сечовий міхур, пряма кишка, піхва, іноді петлі тонкого кишечника спочатку опускаються до порожнини виходу з піхви, а потім випадають із неї (випадання матки).

30-40% жінок різного віку певною мірою страждають на пролапс геніталій. Симптоми починають проявлятися у 40 років, і пізніше, частіше їх посилює менопауза. Є жінки, які не мають явних симптомів. Інколи пролапс і його симптоми виникають у набагато молодшому віці і навіть у жінок, що не народжували. 

В нашій клініці є можливість діагностувати та лікувати будь-які форми опущення статевих органів як хірургічними, так і не хірургічними методами, а в цій статті Ви зможете більш детально ознайомитись з цією проблемою жіночого здоров'я.

Зміст

Історія

Класифікація

Причини виникнення

Симптоми

Діагностика

Методи лікування

Ускладнення та профілактика

Історія

Перші згадки про генітальний пролапс можна зустріти ще в стародавньому Єгипті. Сорангус в одній зі своїх книг описував різні методи лікування цієї недуги. Наприклад, жінок могли підвісити головою вниз цілий день. Були методики лікування аромотерапією, прив'язуванням гризунів або ящірок до органів, що випали, щоб вони "злякалися і повернулися всередину" і багато інших. Лише застосування Амбруаз Паре (1510-1590) прообразів сучасних пессаріїв стало мати якийсь реальний ефект.

Класифікація

Існує багато класифікацій. Але принципи на сьогоднішному етапі розвитку медицини однакові: пролапс класифікується по сегментам (рівням підтримки), де виник дефект та по ступеню вираженості

Піхва, матка та інші органі, які розташовані в ділянці тазу жінки самі по собі ніколи б не трималися в своєму положенні. За їх утримку відповідають численні фасції та зв'язки малого таза. Саме завдяки їм жіночі статеві органи витримують надвичайні навантаження протягом життя, включаючи вагітність і пологи. На сьогодні прийнято виділяти 3 рівня підтримки тазових органів, які продемонстровані на малюнку. Перший рівень - основний, але про нього часто забувають/недостатньо знають навіть гінекологи, які оперують. Цей рівень відповідає за утримання матки (або піхви при видаленні першої) в глибині таза, тобто відповідають за довжину піхви. При проблемах першого рівня (так званий апікальний дефект) розвивається випадіння матки/піхви. Другий рівень утримує передню та задню стінки піхви, при дефектах цього рівня розвивається пролапс передньої (цистоцеле) або задньої (ректоцеле) стінок піхви. Третій рівень - вихід із піхви. При його дефектах розвивається стресове нетримання сечі (нетримання сечі при напруженні), а також зіяння входу у піхву - проблеми з м'ящами промежини.

 

 

Порушення 1 рівня підтримки

✅ апікальний пролапс

✅ ентероцеле

Порушення 2 рівня підтримки

✅ ректоцеле (пролапс задньої стінки піхви)

✅ цистоцеле (пролапс передньої стінки піхви)

Порушення 3 рівня підтримки

 

✅Нетримання сечі при напруженні (стресове нетримання сечі)

✅Дефект сухожильного центра промежини та недостатність м'язів тазового дна

 

Причини виникнення

Причини виникнення опущення пов'язані з послабленням системи тазових органів, що підтримує. Підтримуючою системою є м'язи, зв'язки та фасції, що знаходяться в малому тазі. Вони допомагають органам малого тазу залишатися у фізіологічному положенні при сечовипусканні, дефекації, пологах. При їх пошкодженні внаслідок травми, розривів зв'язок при пологах або тривалому підвищенні внутрішньочеревного тиску при вагітності, хронічному кашлі, виникає пролапс (опущення) органів.

Залежно від того, де виник надрив фасцій, є різні варіанти опущення, описані вище. При ректоцеле випадає задня стінка піхви, тобто це дефект ректовагінальної фасції, яка вже не витримує тиск прямої кишки і виникає опуклість, що інколи виходить назовні із піхви. Часто при цьому розвивається і ентероцеле, при цьому виді страждають верхні структури, що підтримують (перши1 рівень підтримки або апікальний пролапс). Варіантом ентероцеле є апікальне випадання піхви, що буває після гістеректомії (видалення матки). Цистоцеле виникає внаслідок пошкодження передньої стінки піхви (надриви пубоцервікальної фасції). Найчастіше всі ці дефекти виникають внаслідок пологів, але бувають і як наслідок інших причин, що призводять до хронічного підвищення внутрішньочеревного тиску (хронічний кашель, закрепи, важкі фізичні навантаження). Крім того, деякі жінки мають вроджену схильність до опущення (так звана дисплазія сполучної тканини).

Симптоми

У багатьох випадках пролапс не викликає жодних симптомів. Але коли симптоми виникають, вони можуть включати:

✅Повнота або тиск у тазу або піхві
✅Ніючі відчуття в області тазу або попереку
✅Опуклість у піхві або вихід стінок піхви та матки з піхви
✅Витікання сечі під час сміху, кашлю чи чхання (стресове нетримання сечі - окрема проблема, але вирішується разом)
✅Раптова потреба помочитися (так звані імперативни позиви)
✅Проблеми з випорожненням (дефекацією)

Під час користування туалетом вам може знадобитися натиснути пальцем на опуклість піхви, щоб випустити всю сечу або завершити дефекацію :(

Виділяють 4 ступеня випадання:

✅Нульова ступінь характеризується знаходженням матки у верхній частині піхви
✅Перша – матка спускається на рівень середньої частини
✅Друга - матка прагне до нижньої частини та виходу з піхви
✅При третій - частина матки поза піхвою
✅Четверта ступінь – вся матка випадає з піхви.

Діагностика

Дана патологія діагностується під час гінекологічного огляду. 

Важливо! Не перший огляд прийти з наповненим сечовим міхуром! Це дозволить перевірити наявність нетримання сечі при різних пробах!

В деяких випадках можливі додаткові методи дослідження для диференціальної діагностики та виявлення супутньої патології, наприклад, УЗД тазових органів, кольпоскопія, мазки з піхви та шийки матки. 

Методи лікування

Оперативний метод лікування найбільш радикальний, він дозволяє відновити анатомічну цілісність та функцію статевих органів. Але як у будь-якому хірургічному втручанні є ризики пов'язані зі знеболенням, післяопераційними інфекціями, кровотечею, рецидивами. Більш детально ознайомитись з методами хірургічного лікування можна у відповідному розділі

В нашому арсеналі всі сучасні методики хірургічного лікування пролапсу, які виконуються вагінальним та лапароскопічним доступами.

Є також лікування із застосуванням гінекологічних песаріїв. На сьогодні існує безліч видів песаріїв різних розмірів та форм. Вони виготовляються із гіпоалергенного силікону. В арсеналі нашої клініки є все нові та дієві песарії, ми підбираємо їх суворо індивідуально вивчивши ситуацію та анатомію пацієнтки. Процедура безболісна, швидка. Отримавши необхідні рекомендації, Ви можете залишати клініку через невеликий проміжок часу після процедури.

Ускладнення та профілактика

Слід розуміти, що без належного лікування захворювання має тенденцію до прогресування, тому дуже важливо вчасно його діагностувати та визначитись з перспективами лікування. Слід розуміти, що хірургія ефективна, але бажано зробити "одну гарну операцію", ніж кілька поганих. 

Які ризики і ускладнення пролапсу геніталій у жінок? При запущеній патології може виникати порушення дефекації, сечовиділення, і як наслідок запальні процеси (цистит, уретрит, пієлонефрит), розвиваються надриви стінок піхви та атрофія тканин, поява виразок на слизовій (так звані декубітальні виразки). У молодих жінок можуть розвиватися проблеми із менструальним циклом, а при виражених ступенях пролапса - проблеми під час вагітності..

Щоб профілактувати захворювання, треба уникати закрепів та вчасно лікувати кашель, уникати надмірних різких фізичних навантажень, не палити. Крім того, важливо контролювати вагу тіла, оскільки ожиріння може негативно впливати на перебіг пролапсу тазових органів.

Вправи Кегеля та їх аналоги можуть покращувати симптоматику пролапса, але самі по собі не лікують його. Якщо Ви їх робите і Вам сподобався ефект від них - продовжуйте.

Звернувшись до нас, Ви можете бути впевнені, що отримуєте якісну допомогу, засновану на кращій світовій практиці.

Будьте здорові!

 

професор Медведєв Михайло Володимирович

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей