Нетримання сечі у жінок

Нетримання сечі у жінок - дуже поширена проблема. Вважається, що з нею стикається фактично кожна третя жінка протягом життя. Існує кілька різних форм нетримання сечі у жінок, які по-різному проявляються і зовсім по-різному лікуються. В цій статті Ви зможете ознайомитись з основами діагностики та лікування нетримання сечі у жінок.

Зміст

Що таке нетримання сечі

Причини нетримання сечі

Види нетримання сечі

Стресове нетримання сечі, діагностика та лікування

Гіперактивний сечовий міхур (ургентне нетримання сечі), діагностика та лікування

Змішане нетримання сечі, діагностика та лікування

Нориці, діагностика та лікування

Нетримання сечі у жінок – мимовільне виділення сечі, що не піддається контролю, з яким може зіткнутися кожна людина. Найчастіше ця проблема виникає у жінок через особливості анатомічної будови. За даними статистики близько 40% жінок після 40 років і близько 60% жінок після 50 років страждають на цей розлад.

Очевидне небажання пацієнток скаржитись на нетримання сечі часто узгоджується з відсутністю інтересу медиків до цієї проблеми.

Незважаючи на "несуттєвість" цієї проблеми (від нього не вмирають), нетримання сечі впливає на всі сторони життя жінки, істотно обмежуючи свободу переміщення і знижуючи якість життя.  За даними численних опитувань, більшість лікарів під час збирання анамнезу не запитують пацієнток про симптоми нетримання сечі. Дуже часто хворі радяться з приводу нетримання сечі один з одним, а не з лікарем, що призводить до того, що нетримання сечі сприймається як нормальне явище багатьма жінками, особливо похилого віку, і навіть як неминуче в постменопаузі.

Захворювання є набутим, не спадковим і зазвичай виникає через цілу низку причин, які прямо або опосередковано впливають на його виникнення:

✅Ускладнені, травматичні чи багаторазові пологи;
✅Операції на органах малого тазу;
✅Заняття тяжкою атлетикою та іншими видами спорту;
✅Ожиріння;
✅Хронічні запальні захворювання;
✅Гормональна перебудова при клімаксі;
✅Травми спинного мозку;
✅Розсіяний склероз;
✅Цукровий діабет;
✅Пухлини;
✅Променева терапія
✅Інші причину

Можна виділити три основні групи причин нетримання сечі у жінок:

✅Порушення взаємного розташування тазових органів (сечового міхура, уретри та інших органів тазового дна) або чутливості їх нервових закінчень. Такі стани виникають після ускладнених або багаторазових пологів, операцій на органах малого тазу, занять тяжкою атлетикою та іншими видами спорту, при ожирінні, хронічних запальних захворюваннях. Нормальне сечовипускання забезпечує робота сечового міхура та сечовипускального каналу, їх м'язів, а також фасцій та зв'язок, які утримують сечовий міхур, уретру та м'язи тазу.

✅Під час клімаксу (в постменопаузі) відбувається гормональна перебудова, що викликає старіння тканин, атрофію (стоншення) слизових оболонок органів сечостатевої системи, м'язів, зв'язок тазу, що сприяє нетриманню сечі.

✅Зміни нервової системи, що супроводжуються порушенням роботи тазових органів (травми спинного мозку, порушення кровообігу в спинному мозку, запальні захворювання спинного мозку, розсіяний склероз, цукровий діабет, пухлини, невідомі причини).

Трошки окремо можна виділити четверту групу - це сечовідно-піхвові, міхурно-піхвові та уретро-піхвові нориці, які виникають внаслідок травми (пологи, операції, променева терапії, насильство). Це четверта група причин самовільного витікання сечі у жінок.

П'ята причина у жінок буває вкрай рідко, частіше як ускладнення операцій з приводу стресового нетримання сечі - так звана парадоксальна ішурія, коли уретра перекрита, сечовий міхур перерозтягується і сеча по краплі безконтрольно починає виходиьти із уретри.

Види нетримання сечі

Двома найпоширенішими видами підтікання сечі у жінок є стресове нетримання сечі та ургентне нетримання сечі. Поєднання перелічених двох форм називають "Змішаним нетриманням сечі".

Стресове нетримання сечі у жінок (СНМ) – мимовільне та неконтрольоване підтікання сечі під час кашлю, сміху, бігу, ходьби, заняття спортом, статевого акту, при різкому вставанні та інших фізичних дій, що призводять до підвищення тиску всередині черевної порожнини і, отже, у середині сечового міхура . СНМ проявляється підтіканням сечі від кількох крапель до великих кількостей.

Стресове нетримання сечі пов'язане з тим, що сили сфінктера уретри не вистачає для того, щоб чинити опір тиску в сечовому міхурі. Це відбувається через дві причини:

1. Недостатність безпосередньо сфінктера, що буває рідше
2. Патологічна рухливість уретри, коли при навантаженні вона стає майже вертикально і, від природи, слабкий сфінктер уретри не дозволяє утримати сечу, що призводить до її підтікання.

 


Щоб підтвердити діагноз, слід звернутися до кваліфікованого гінеколога, який має спеціальну освіту в галузі діагностики та лікування СНМ. Для з'ясування причин і ступеня СНМ ретельно з'ясовуються скарги пацієнтки, історія розвитку захворювання, жінку просять заповнити щоденник сечовипускань, де вона фіксує частоту та об'єм підтікань сечі, кількість і товщину прокладок, які вона використовує протягом доби, кількість випитої рідини та події, що провокують підтікання сечі. Також дуже важливо повноцінно оцінити функцію всіх органів малого тазу, оскільки їхній стан може суттєво вплинути на результати лікування нетримання сечі. На жаль, лікарі іноді нехтують «другорядними» скаргами пацієнта, що призводить часом до незадовільних результатів призначеного лікування. Функція всіх органів оцінюється також з допомогою спеціальних опитувальників. Часто під час ретельного лікарського огляду та спеціальних тестів вже вдається визначити причину СНМ та навіть вибрати оптимальний метод лікування.

Методи лікування стресового нетримання сечі:

Урогінекологічні песарії
Слінгові операції
Введення філерів під слизову уретри
✅Медикаментозне лікування

Все це є в нашому арсеналі і ми підберемо для Вас оптимальний метод лікування.

 

Ми активно застосовуємо всі методики лікування стресового нетримання сечі та є за цим напрямом одними з лідерів України: хірургічний метод (міні-слінги, слінги), урогінекологічні песарії, лазерний ліфтинг піхви, а також корекцію недостатності внутрішнього сфінктера уретри шляхом введення філерів.

Суть останньої процедури полягає в тому, що після місцевого знеболювання до уретри вводиться цистоскоп. Спеціальним шприцем у верхній третині уретри під слизову оболонку вводиться до 3 мл жорсткого філлера (під контролем цистоскопії). Філлер викликає "набухання" в області внутрішнього сфінктера уретри, що сприяє утриманню сечі.

 

✅Процедура виконується під місцевим знеболенням. Немає необхідності знаходитися в клініці довше ніж 30 хвилин.
✅Після продедури кілька днів може триматися дискомфорт при сечовипусканні.
✅Показання для процедури: нетримання сечі при напрузі (стресове нетримання сечі)
✅Протипоказання: інша форма нетримання сечі, непереносимість філерів, місцевих анестетиків, бажання досягти тривалого ефекту
✅До недоліків методики можна віднести тимчасовість ефекту. Через кілька місяців ефект знижується до нуля і процедуру потрібно повторювати.
✅Наша клініка одна з небагатьох (якщо не єдина), яка займається комплексним вирішенням проблеми стресового нетримання сечі у жінок.

Ургентне нетримання сечі (гіперактивний сечовий міхур та гіперактивний сфінктер сечового міхура) характеризується мимовільним підтіканням сечі, пов'язаним із непереборним сильним позивом на сечовипускання через гіперактивність м'яза сечового міхура.

Методи лікування ургентного нетримання сечі:

✅ Медикаментозне (М-холінолітики та бета 3-адреноміметики, інколи десмопресин)
Хірургія пролапса при вираженому опущенні інколи значно полегшує симптоматику
✅ Введення ботулотоксина в детрузор (коли перші два метода не працюють)

Змішаний вид нетримання сечі у жінок. Про нього говорять у разі, коли у жінки зустрічаються одночасно ознаки вищезгаданих типів нетримання сечі. В такому випадку дуже важливо розібратися в причинах. Лікування більш складне. Краще починати лікування з медикаментозних методів. Лікування змішаного нетримання сечі вимагає найвищої кваліфікації лікаря.

Уро-генітальні нориці

Вагінальна нориця - це незвичайний отвір, який з'єднує вашу піхву з іншим органом. Наприклад, вагінальна фістула може пов’язувати вашу піхву з:

✅Сечовим міхуром (міхурово-вагінальна нориця)
✅Сечоводами - трубками, які несуть сечу від ваших нирок до сечового міхура (сечовідно-вагінальна фістула)
✅Уретрою - трубкою, по якій ваша сеча виводиться з сечового міхура назовні тіла (уретровагінальна фістула)

Якщо у вас є міхурово-вагінальна фістула (отвір між піхвою та сечовим міхуром), сеча постійно витікає з сечового міхура у піхву. Це може призвести до того, що ви не зможете контролювати сечовипускання (нетримання сечі). Крім того, ваша область статевих органів може інфікуватися і ви можете відчувати біль під час статевого акту. Дуже схожа симтоматика у сечовідно-вагінальних нориць.

Більшість таких нориць виникає як ускладнення гінекологічних операцій або променевої терапії у ділянці таза.

Діагностика:

✅Огляд
✅Проба з пофарбованим розчином, який вводиться в сечовий міхур і потім у піхву ставиться тамон
✅Цистоскопія
✅СКТ (комп'ютерна томографія) з контрастуванням
✅УЗД

Лікування.

В деяких випадках можливе консервативне лікування нориць шляхом встановлення стенту або сечового катетера, спостереження. Але, в більшості випадків лікування хірургічне. При уретро-вагінальних та сечоміхурно-вагінальних норицях операції робляться переважно вагінальним шляхом, хоча при міхурно-вагінальних норицях інколи ми обираємо лапароскопічний шлях, особливо, коли нориця знаходиться близко до вічка сечовода в міхурі.

При сечовідно-вагінальних норицях операція робиться лапароскопічним шляхом. Найчастіше це реімплантація сечовода (методики Боарі та psoas-hitch).

У нас гарний досвід лікування різних нориць.

Нетримання сечі схильно прогресувати, поступово порушуючи якість життя. 

Нетримання сечі схильно прогресувати, поступово порушуючи якість життя. Жінки стають прив'язаними до будинку, кидають роботу, не з'являються у громадських місцях, припиняють статеве життя, побоюються запаху та ін. Проте зовсім не обов'язково жити з цією проблемою та просто міняти прокладки. Сучасна урогінекологія може допомогти позбавитися цієї проблеми раз і назавжди, і повернутися до нормального повноцінного життя.

професор Медведєв Михайло Володимирович, заслужений лікар України

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/
5. V. Gomel. Female Genital Prolapse and Urinary Incontinence, 2008. - Informa Healthcare USA. – 253 p.
6. P.J. Culligan, R.P. Goldberg. Urogynecology in Primary Care, 2007.- Springer-Verlag London Limited. – 166 p.
7. P.E. Zimmern, P.A. Norton, F. Haab. Vaginal Surgery for Incontinence and Prolapse, 2006. - Springer-Verlag London Limited. – 303 p.
8. J. Haslam, J. Laycock. Therapeutic Management of Incontinence and Pelvic Pain, 2008. - Springer-Verlag London Limited. – 301 p.

 

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей