Про мамографію та про те, навіщо вона потрібна

Рак молочної залози – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань, що діагностуються у жінок. Після відомої історії з Анджеліною Джолі багато жінок стали частіше замислюватися про профілактичні заходи щодо цього грізного захворювання, але все ще значна частина представниць прекрасної статі не обізнана про можливості виявлення цієї патології на ранніх стадіях.

У свій час передбачалося, що якщо навчити жінок проводити самообстеження, це допоможе раніше виявляти пухлини молочних залоз. Однак згодом з'ясувалося, що самообстеження не призводить до зниження смертності від раку, т.к. пухлина, що виявляється, зазвичай має розміри більше 2-3см. Більш точним методом є огляд і пальпація молочних залоз лікарем на профоглядах, проте пухлина, що пальпується - це пухлина розміром більше 0,5 см, а частина утворень взагалі не пальпується т.к.розташовується глибоко в тканинах або не має чітких меж. скринінговий метод на рак молочної залози виявився на порядок більш інформативним, ніж два попередні, але не такими надійними як мамографія, яка здатна діагностувати навіть мікрокальцинати (мінімальні за розмірами відкладення кальцію в тканині молочної залози).

Тому найбільш ефективним методом ранньої доклінічної діагностики пухлин молочних залоз вважається мамографія, яку називають "золотим стандартом".

Мамографія - це рентгенівський метод дослідження молочних залоз, при якому на спеціальному апараті -мамографі виконуються знімки молочних залоз у 2х проекціях.Якщо це дослідження проводиться з профілактичною метою у умовно здорових жінок -це скринінгова (від англ. мамографія.

Зробити скринінгову мамографію - це використовувати можливість виявлення дрібних пухлин, які діагностувати іншими методами неможливо. У всьому цивілізованому світі мамографія є обов'язковим профілактичним методом обстеження для жінок віком від 40 (50) років.

Дослідження проводиться в амбулаторних умовах: пацієнтку просять роздягнутися до пояса, груди фіксуються між двома планками апарату та злегка стискаються ними. Знімки робляться у двох проекціях, щоб можна було точно визначити місцезнаходження новоутворення, якщо його буде знайдено. Завжди проводиться дослідження обох молочних залоз.

 

В останні роки звичайну (плівкову) мамографію стали замінювати цифровою, яка має ряд переваг:

✅низьке променеве навантаження, порівнянне з такою під час перегляду телевізора протягом дня;
✅високу роздільну здатність і чутливість;
✅можливість обробки зображення для покращення діагностичної інформації;
✅можливість передачі результатів для консультації спеціалістів за допомогою цифрових мереж без втрати якості.

Скринінгові мамографії в Україні повинні проводитися жінкам віком 50 років і старше раз на 1-2 роки. Якщо ж пацієнтка має високий ризик розвитку цього виду онкології, включаючи сімейну схильність до раків молочної залози та яєчників, лікар може призначити скринінг і раніше цього віку.

До мамографії, як і до будь-якого обстеження, необхідно підготуватися:

✅виберіть для цієї мети ті дні, коли ваші груди найменш чутливі. Якщо ви не в менопаузі, то оптимальним часом є період з 5 по 12 день менструального циклу;
✅захопіть із собою результати попередніх мамографій для порівняння;
✅утримайтеся від використання дезодорантів, кремів, тальку в пахвових областях (це може спотворити результат).

Протипоказанням до виконання мамографічного дослідження є вагітність та період годування груддю.

Як наочний приклад наведу результати найбільш передової системи раннього виявлення раку грудей в Нідерландах. Така висока частка обстежуваних пов'язана з хорошою поінформованістю жінок про необхідність та важливість скринінгу. У 25 з 1000 жінок, які прийшли на мамографію, виявляють підозрілі вузли і направляють на дообстеження - УЗД, біопсію, МРТ. Це дозволяє виключити чи підтвердити підозру на пухлину. Діагноз раку ставлять 7 жінкам з 1000. У переважній більшості випадків це пухлина на ранній стадії, при лікуванні якої показник 5-річного виживання становить 95%, тоді як у жінок з пухлинами 3-4 стадії цей показник падає до 22%.

Цю закордонну статистику я навела для того, щоб цифрами переконати наших жінок у ефективності програм мамографічного скринінгу. У нашому місті та області є можливість пройти мамографічне дослідження у плановому порядку у призначений час на сучасному обладнанні з мінімальним променевим навантаженням. Отримати напрямок на скринінгову мамографію можна при проходженні профілактичного огляду у гінеколога.

Будьте поінформовані! Не нехтуйте профілактикою! Зробіть крок на випередження!

Лікар Клініки доктора Медведєва Овсюк Лариса Іванівна

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Повернутися до списку статей