Внутрішньоутробні (TORCH) інфекції

Що це таке?

Внутрішньоутробні називають захворювання якими плід або новонароджений заражається від хворої матері під час вагітності або пологів. До них відносяться хвороби вірусної етіології – краснуха, герпесвірусна, цитомегаловірусна інфекції; бактеріальної – туберкульоз, сифіліс; паразитарний – токсоплазмоз.

Як відбувається зараження?

Збудник потрапляє до плоду від матері через плаценту, цей шлях так і називають трансплацентарним (гематогенним), таким чином передаються різні віруси, токсоплазмоз. Виділяють також висхідний шлях - тобто інфекція потрапляє зі статевих шляхів в матку, а потім і до плоду. При низхідному шляху інфекція з маткових труб проникає в матку і далі в плід. Не менш важливий механізм це контактний, він відбувається під час пологів, коли дитина контактує із зараженими родовими шляхами, і на слизові оболонки малюка потрапляють інфіковані навколоплідні води або він їх заковтує.

Які чинники впливають розвиток внутрішньоутробної інфекції?

- Насамперед це захворювання сечостатевої системи у матері: хронічні цистити, уретрити, пієлонефрити, ерозія шийки матки.

- Досить негативно позначаються інфекції під час вагітності, навіть ГРВІ та грип.

- Якщо мама страждає на імунодефіцитні стани, включаючи ВІЛ.

- Якщо раніше у вагітної була пересадка органів та тканин.

- Якщо вагітна перебуває у стресовому стані, багато нервує.

Як проявляється внутрішньоутробна інфекція на різних термінах?

З 3 по 12 тиждень вагітність може спонтанно перериватися (викидень), можуть формуватися різні аномалії, вади розвитку.

11-28 тиждень характеризується затримкою внутрішньоутробного розвитку плода, низькими масово-ростовими показниками і пороками розвитку.

На пізніших термінах до 40 тижнів вагітності можуть розвиватися фетопатії - ураження окремих органів плода, фетальна пневмонія наприклад або ураження ЦНС, серця, очей.

Дуже часто такі діти народжуються передчасно.

У післяпологовому періоді у них може спостерігатися збільшення печінки та селезінки, жовтяниця, розлади дихання та серцевої діяльності, висока температура, млявість, зниження апетиту, ознаки інфекції якогось органу.

Як визначити?

Найчастіше у матері інфекція специфічно не проявляється, тому використовують скринінг на етапі планування вагітності та ранніх термінах.

Проводиться діагностика ЗПСШ, урогенітальних інфекцій, аналіз крові на TORCH-інфекції, ВІЛ, сифіліс. Визначаються специфічні імуноглобуліни, IgG говорить про те, що інфекція була в минулому і небезпеки не несе, а ось присутність IgM свідчить про нову інфекцію - найнесприятливіший варіант під час вагітності, коли ризик зараження плода максимальний.

Протягом усієї вагітності проводять кілька УЗД – для дослідження плода та плаценти. Іноді можуть виконувати забір навколоплідних вод (амніоцентез) та їх бактеріологічне дослідження чи біопсію хоріону.

Лікування залежить від збудника, у деяких випадках включає призначення антибіотиків чи противірусних препаратів.

Що таке TORCH – інфекції?

To – токсоплазмоз, R – краснуха (від збудника Rubella virus), C – цитомегаловірус, H – герпесвірус.

Це комплекс основних захворювань, якими плід або немовля може заразитися від інфікованої матері. На сьогоднішній день термін TORCH - інфекції застарів, тому що за буквою О (others) ховається безліч інших інфекцій.

Токсоплазмоз - це паразитарна інфекція, яка може протікати безсимптомно, а може в окремих випадках викликати тяжку симптоматику і навіть смерть. Під її впливом можуть розвиватись серйозні аномалії розвитку плода.

Причина – внутрішньоклітинний паразит Toxoplasma gondii, джерело зараження – кішки, вони виділяють з фекаліями до 2 млрд ооцистів (форма життя збудника в якій він може перебувати до 2 років у навколишньому середовищі). Заразитися можна через вживання м'ясних продуктів, не митих овочів і фруктів; при пошкодженні шкірних покривів та безпосередньому контакті рани та тварини або її випорожнень; під час вагітності паразити потрапляють до плода крові матері через плаценту.

При пероральному попаданні паразита в організм він впроваджується спочатку в тонкий кишечник, а потім в лімфатичні вузли і вже з лімфи потрапляє в кров. Зі струмом крові він розноситься по різних органах і формує тканинні цисти, в цьому стані збудник може перебувати в організмі дуже довго. Це розцінюється як носійство, але іноді у людей зі зниженим імунітетом можуть розвинутись клінічні прояви, такі як енцефаліт, міокардит, хоріоретиніт. У плода цей паразит викликає незворотні зміни у структурі та будові органів, тому захворювання негаразд небезпечно для мами, як плода.

Діагностика полягає у визначенні антитіл Toxo-IgM, IgA методом ІФА та виявлення самого збудника в крові (метод досить обмежений у часі, оскільки токсоплазма знаходиться в крові недовго).

Краснуха - це захворювання вірусного генезу, при ньому найчастіше розвиваються аномалії внутрішньоутробного розвитку. На жаль, краснуха у жінки у першому триместрі є медичним показанням для переривання вагітності через вкрай високий ризик важких аномалій плода.

Причина - вірус Rubella, що потрапляє в організм вагітної жінки повітряно-краплинним шляхом, далі передається плоду через плаценту.

Клінічно проявляється інтоксикаційним синдромом, збільшенням різних груп лімфатичних вузлів, макулопапульозним висипом. У плода викликає тріаду Грегга: ураження серця, органів слуху та зору, а також інші патології ЦНС, сечостатевої, травної систем, іноді дані аномалії несумісні з життям, виникають аборти або дитина народжується мертвою. Найбільш небезпечним є інфікування матері та плода у першому та у другому триместрі.

Діагностика краснухи полягає у визначенні РНК вірусу методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) або виявленні специфічних імуноглобулінів. Можливості сучасних тестсистем зараз дозволяють діагностувати первинну краснуху, повторне інфікування, паст-інфекцію, також можна впевнитись або спростувати інфікування плоду краснухою, провести диференціальну діагностику.

Лікування:

Засобів, які б дозволили вберегти плід вагітної з краснухой від інфікування на даний момент немає. Єдиним методом запобігання захворюванню є вакцинація до вагітності. Нещепленим вагітним слід уникати контактування з хворими на краснуху.

Цитомегаловірусна інфекція - це захворювання, що викликається бетагерпесвірусом, частіше протікає латентно, вірус може виділятися з біологічними рідинами. Є придбана та вроджена ЦМВІ. Характерною ознакою є морфологічно гігантські клітини Березовського-Штернберга, що виявляються.

Вроджена ЦМВІ виникає, якщо мама інфікувалася під час вагітності вперше або якщо рівень її захисних антитіл надто низький. Також активно інфекція поширюється через годування груддю у перинатальному періоді.

Клінічно первинна ЦМВІ у вагітних протікає безсимптомно, вторинна може протікати як безсимптомна рецидивна інфекція, іноді з'являються симптоми на кшталт застуди (ГРВІ).

Якщо жінка перенесла ЦМВІ до вагітності і під час скринінгу вона має достатню кількість антитіл - небезпеки для плоду немає. Якщо жінка захворіла в недавньому часі перед зачаттям або у неї визначається низький рівень антитіл, то можливий рецидив захворювання. Проте, у разі ЦМВ негаразд часто викликає ушкодження плоду, за статистичними даними це менше 5%.

Герпесвірусна інфекція - це захворювання, яке викликається вірусом простого герпесу, характеризується везикульозним висипом на шкірі та слизових. Це дуже поширена інфекція, нею інфіковано до 90% дорослого населення, але мають клінічні ознаки лише 20%. Зараження у перші 20 тижнів вагітності може призводити до спонтанного аборту, передчасних пологів або вродженої ВПГ інфекції. Цей вірус вражає різні органи плода, сильно ушкоджує ЦНС. Найбільш небезпечна герпесвірусна інфекція – в останній місяць перед пологами у разі, якщо герпетичні висипання з'явилися на геніталіях (генітальний герпес). Тому, таким жінкам для профілактики герпетичного енцефаліту у дитини рекомендується плановий кесарів розтин та противірусна терапія під час вагітності (ацикловір, валацикловір).

Лабораторна діагностика: визначають ДНК вірусу шляхом ПЛР, виявляють антитіла до ВПГ у крові, антиген у слині, сечі.

Профілактика внутрішньоутробних інфекцій:

1) Підвищення та зміцнення імунітету-здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок.

2) Дотримання правил гігієни - мити овочі та фрукти, досить термічно обробляти м'ясо та рибу, стежити за чистотою рук та уникати контактів з хворими та потенційними носіями.

3) Регулярно відвідувати лікаря, планувати вагітність, користуватися презервативами (якщо у вас різні статеві партнери), проходити скринінги разом із постійним статевим партнером.

4) Не забувати і не нехтувати профілактичними щепленнями.

5) Якщо у Вас вдома є домашні тварини, намагайтеся відвідувати ветеринара та перевіряти вихованців на наявність паразитів.

команда лікарів клініки

 Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей