м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Внутрішньоутробні (TORCH) інфекції
Що це таке?
Внутрішньоутробні називають захворювання якими плід або новонароджений заражається від хворої матері під час вагітності або пологів. До них відносяться хвороби вірусної етіології – краснуха, герпесвірусна, цитомегаловірусна інфекції; бактеріальної – туберкульоз, сифіліс; паразитарний – токсоплазмоз.
Як відбувається зараження?
Збудник потрапляє до плоду від матері через плаценту, цей шлях так і називають трансплацентарним (гематогенним), таким чином передаються різні віруси, токсоплазмоз. Виділяють також висхідний шлях - тобто інфекція потрапляє зі статевих шляхів в матку, а потім і до плоду. При низхідному шляху інфекція з маткових труб проникає в матку і далі в плід. Не менш важливий механізм це контактний, він відбувається під час пологів, коли дитина контактує із зараженими родовими шляхами, і на слизові оболонки малюка потрапляють інфіковані навколоплідні води або він їх заковтує.
Які чинники впливають розвиток внутрішньоутробної інфекції?
- Насамперед це захворювання сечостатевої системи у матері: хронічні цистити, уретрити, пієлонефрити, ерозія шийки матки.
- Досить негативно позначаються інфекції під час вагітності, навіть ГРВІ та грип.
- Якщо мама страждає на імунодефіцитні стани, включаючи ВІЛ.
- Якщо раніше у вагітної була пересадка органів та тканин.
- Якщо вагітна перебуває у стресовому стані, багато нервує.
Як проявляється внутрішньоутробна інфекція на різних термінах?
З 3 по 12 тиждень вагітність може спонтанно перериватися (викидень), можуть формуватися різні аномалії, вади розвитку.
11-28 тиждень характеризується затримкою внутрішньоутробного розвитку плода, низькими масово-ростовими показниками і пороками розвитку.
На пізніших термінах до 40 тижнів вагітності можуть розвиватися фетопатії - ураження окремих органів плода, фетальна пневмонія наприклад або ураження ЦНС, серця, очей.
Дуже часто такі діти народжуються передчасно.
У післяпологовому періоді у них може спостерігатися збільшення печінки та селезінки, жовтяниця, розлади дихання та серцевої діяльності, висока температура, млявість, зниження апетиту, ознаки інфекції якогось органу.
Як визначити?
Найчастіше у матері інфекція специфічно не проявляється, тому використовують скринінг на етапі планування вагітності та ранніх термінах.
Проводиться діагностика ЗПСШ, урогенітальних інфекцій, аналіз крові на TORCH-інфекції, ВІЛ, сифіліс. Визначаються специфічні імуноглобуліни, IgG говорить про те, що інфекція була в минулому і небезпеки не несе, а ось присутність IgM свідчить про нову інфекцію - найнесприятливіший варіант під час вагітності, коли ризик зараження плода максимальний.
Протягом усієї вагітності проводять кілька УЗД – для дослідження плода та плаценти. Іноді можуть виконувати забір навколоплідних вод (амніоцентез) та їх бактеріологічне дослідження чи біопсію хоріону.
Лікування залежить від збудника, у деяких випадках включає призначення антибіотиків чи противірусних препаратів.
Що таке TORCH – інфекції?
To – токсоплазмоз, R – краснуха (від збудника Rubella virus), C – цитомегаловірус, H – герпесвірус.
Це комплекс основних захворювань, якими плід або немовля може заразитися від інфікованої матері. На сьогоднішній день термін TORCH - інфекції застарів, тому що за буквою О (others) ховається безліч інших інфекцій.
Токсоплазмоз - це паразитарна інфекція, яка може протікати безсимптомно, а може в окремих випадках викликати тяжку симптоматику і навіть смерть. Під її впливом можуть розвиватись серйозні аномалії розвитку плода.
Причина – внутрішньоклітинний паразит Toxoplasma gondii, джерело зараження – кішки, вони виділяють з фекаліями до 2 млрд ооцистів (форма життя збудника в якій він може перебувати до 2 років у навколишньому середовищі). Заразитися можна через вживання м'ясних продуктів, не митих овочів і фруктів; при пошкодженні шкірних покривів та безпосередньому контакті рани та тварини або її випорожнень; під час вагітності паразити потрапляють до плода крові матері через плаценту.
При пероральному попаданні паразита в організм він впроваджується спочатку в тонкий кишечник, а потім в лімфатичні вузли і вже з лімфи потрапляє в кров. Зі струмом крові він розноситься по різних органах і формує тканинні цисти, в цьому стані збудник може перебувати в організмі дуже довго. Це розцінюється як носійство, але іноді у людей зі зниженим імунітетом можуть розвинутись клінічні прояви, такі як енцефаліт, міокардит, хоріоретиніт. У плода цей паразит викликає незворотні зміни у структурі та будові органів, тому захворювання негаразд небезпечно для мами, як плода.
Діагностика полягає у визначенні антитіл Toxo-IgM, IgA методом ІФА та виявлення самого збудника в крові (метод досить обмежений у часі, оскільки токсоплазма знаходиться в крові недовго).
Краснуха - це захворювання вірусного генезу, при ньому найчастіше розвиваються аномалії внутрішньоутробного розвитку. На жаль, краснуха у жінки у першому триместрі є медичним показанням для переривання вагітності через вкрай високий ризик важких аномалій плода.
Причина - вірус Rubella, що потрапляє в організм вагітної жінки повітряно-краплинним шляхом, далі передається плоду через плаценту.
Клінічно проявляється інтоксикаційним синдромом, збільшенням різних груп лімфатичних вузлів, макулопапульозним висипом. У плода викликає тріаду Грегга: ураження серця, органів слуху та зору, а також інші патології ЦНС, сечостатевої, травної систем, іноді дані аномалії несумісні з життям, виникають аборти або дитина народжується мертвою. Найбільш небезпечним є інфікування матері та плода у першому та у другому триместрі.
Діагностика краснухи полягає у визначенні РНК вірусу методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) або виявленні специфічних імуноглобулінів. Можливості сучасних тестсистем зараз дозволяють діагностувати первинну краснуху, повторне інфікування, паст-інфекцію, також можна впевнитись або спростувати інфікування плоду краснухою, провести диференціальну діагностику.
Лікування:
Засобів, які б дозволили вберегти плід вагітної з краснухой від інфікування на даний момент немає. Єдиним методом запобігання захворюванню є вакцинація до вагітності. Нещепленим вагітним слід уникати контактування з хворими на краснуху.
Цитомегаловірусна інфекція - це захворювання, що викликається бетагерпесвірусом, частіше протікає латентно, вірус може виділятися з біологічними рідинами. Є придбана та вроджена ЦМВІ. Характерною ознакою є морфологічно гігантські клітини Березовського-Штернберга, що виявляються.
Вроджена ЦМВІ виникає, якщо мама інфікувалася під час вагітності вперше або якщо рівень її захисних антитіл надто низький. Також активно інфекція поширюється через годування груддю у перинатальному періоді.
Клінічно первинна ЦМВІ у вагітних протікає безсимптомно, вторинна може протікати як безсимптомна рецидивна інфекція, іноді з'являються симптоми на кшталт застуди (ГРВІ).
Якщо жінка перенесла ЦМВІ до вагітності і під час скринінгу вона має достатню кількість антитіл - небезпеки для плоду немає. Якщо жінка захворіла в недавньому часі перед зачаттям або у неї визначається низький рівень антитіл, то можливий рецидив захворювання. Проте, у разі ЦМВ негаразд часто викликає ушкодження плоду, за статистичними даними це менше 5%.
Герпесвірусна інфекція - це захворювання, яке викликається вірусом простого герпесу, характеризується везикульозним висипом на шкірі та слизових. Це дуже поширена інфекція, нею інфіковано до 90% дорослого населення, але мають клінічні ознаки лише 20%. Зараження у перші 20 тижнів вагітності може призводити до спонтанного аборту, передчасних пологів або вродженої ВПГ інфекції. Цей вірус вражає різні органи плода, сильно ушкоджує ЦНС. Найбільш небезпечна герпесвірусна інфекція – в останній місяць перед пологами у разі, якщо герпетичні висипання з'явилися на геніталіях (генітальний герпес). Тому, таким жінкам для профілактики герпетичного енцефаліту у дитини рекомендується плановий кесарів розтин та противірусна терапія під час вагітності (ацикловір, валацикловір).
Лабораторна діагностика: визначають ДНК вірусу шляхом ПЛР, виявляють антитіла до ВПГ у крові, антиген у слині, сечі.
Профілактика внутрішньоутробних інфекцій:
1) Підвищення та зміцнення імунітету-здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок.
2) Дотримання правил гігієни - мити овочі та фрукти, досить термічно обробляти м'ясо та рибу, стежити за чистотою рук та уникати контактів з хворими та потенційними носіями.
3) Регулярно відвідувати лікаря, планувати вагітність, користуватися презервативами (якщо у вас різні статеві партнери), проходити скринінги разом із постійним статевим партнером.
4) Не забувати і не нехтувати профілактичними щепленнями.
5) Якщо у Вас вдома є домашні тварини, намагайтеся відвідувати ветеринара та перевіряти вихованців на наявність паразитів.
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини