Вагінальні конуси та вправи Кегеля... Коли? Кому? Навіщо?

У повсякденному житті м'язи тазового дна практично не задіяні, і тому з часом або під впливом негативних факторів, вони можуть втратити свою еластичність і стати слабкими. Погіршення еластичності та ослаблення м'язів тазового дна призводить до того, що м'язи перестають справлятися з основною своєю функцією – підтримкою внутрішніх органів, що призводить до нетримання сечі, газів, а також погіршення сексуального життя. В даній статті Ви ознайомитесь з простими вправами, виконуючи які, Ви зможете значно покращити функції свого тазового дна. Це може бути корисно як жінкам, так і чоловікам.

Зміст

М'язи тазового дна
Для чого потрібні вправи Кегеля?
Техніка
Вагінальні конуси
Методики з недоведеною ефективністю

М'язи тазового дна (також відомі як "м'язи Кегеля"), які підтримують матку, сечовий міхур, пряму кишку і тонкий кишечник, відіграють важливу роль у процесах сечовипускання, дефекації, пологів, статевому акті. Цих м'язів дуже багато.

Частина цих м'язів з боку промежини виглядає приблизно як показано на малюнку.

 

Доктором Арнольдом Кегелем у 1948 році були вперше описані вправи як нехірургічне лікування генітальної релаксації (опущення).

Важливо розуміти, що не слід розцінювати вправи як шлях лікування значного опущення чи випадання матки і стінок піхви, і навіть стресового нетримання сечі. Ці серйозні проблеми необхідно вирішувати зі спеціалістом у галузі вагінальної хірургії, урогінекології та пролапса..

Для чого слід робити вправи для зміцнення м'язів тазового дна?

✅Швидше відновлення після пологів (починати варто не раніше, ніж через 6-8 тижнів після пологів).
✅Поліпшення якості сексуального життя
✅Зменшення дискомфорту, пов'язаного з початковими стадіями опущення стінок піхви
✅Підтримка якості сексуального життя як доповнення оперативним методам лікування
✅Спроба поборотися з невеликими проявами нетримання сечі та газів

Слід набратися терпіння та зрозуміти, що результати Ваших зусиль не виявляться відразу, перший позитивний ефект можна оцінювати за кілька тижнів. Більше того, потрібно продовжувати виконувати вправи після досягнення результату, щоб не втратити досягнутий ефект! Головне - регулярність і правильність виконання!

Техніка вправ Кегеля

1. Отже, перший етап – підготовка. Потрібно відчути свої м'язи. Найлегше це зробити спробувавши зупинити потік сечі в середині сечовипускання. Це базова вправа з комплексу вправ Кегеля, але важливо не повторювати цю вправу постійно. Вона створена лише для того, щоб жінка легше могла ознайомитися з функцією тазових м'язів на початку ознайомлення з методикою Кегеля.

2. Наступним етапом може бути пошук м'язів за допомогою пальців. Для цього потрібно ввести чисті пальці у піхву та стиснути м'язи. Ви будете відчувати як м'язи скорочуються та розслабляються. Аналогічний експеримент можна провести зі своїм партнером під час статевого акту. Він має відчути скорочення м'язів.

3. Ще одним елементом ознайомлення з м'язами тазового дна може бути їх огляд за допомогою ручного дзеркала. Розмістіть дзеркало на рівні промежини, як показано на малюнку. Стисніть і розслабте м'язи промежини. Ви побачите, як змінюється вхід у піхву під час цієї вправи.

Перед початком виконання вправ Кегеля необхідно випорожнити сечовий міхур. Це важливий момент. Виконуючи вправи Кегеля з наповненим сечовим міхуром, можна викликати його розтягнення та болючість, а також викликати підтікання сечі.

При виконанні вправ Кегеля необхідно повністю сконцентруватись на скороченні м'язів промежини. Необхідно уникати скорочення інших груп м'язів – сідниць, стегон тощо. Допомогти в цьому може правильне дихання – не потрібно затримувати його під час виконання, зазвичай робиться вдих при розслабленні та видих під час скорочення м'язів. Для того, щоб перевірити, чи не скорочуються інші групи м'язів - покладіть руку на живіт.

Розташуйтеся так, щоб Вам було максимально зручно. Ви можете робити ці вправи, сидячи в кріслі або лежачи на підлозі. Переконайтеся, що ваші сідниці та м'язи живота розслаблені. Якщо Ви лежите, то Ви повинні перебувати на спині, руки з боків, а коліна дещо зігнуті і разом. Не піднімайте голову, щоб уникнути напруження м'язів шиї.

✅Напружте м'язи тазового дна на п'ять секунд.

✅Розслабте ваші м'язи на 10 секунд. Порахувавши до десяти, почніть вправу заново.

✅Повторіть вправу 10 разів. Такий комплекс вправ необхідно робити 3-4 разів у день.

Згодом Ви можете збільшити час стискання м'язи, максимум до 10 секунд. Немає необхідності робити їх протягом тривалішого часу, або робити більше 10 повторень. Після того, як Ви досягли фази скорочення десять секунд, підтримуйте цей результат, зберігаючи періодичність 3-4 рази на день.

Іншим варіантом вправ Кегеля є так звані "втягування". Для виконання цієї вправи думайте про м’язи як про пилосос. Стисніть сідниці і втягуйте свої ноги всередину, як показано на малюнку. Зберігайте напругу 5 секунд, зробіть невелику паузу та напружте м'язи знову. Вправа не повинна бути довше 1 хвилини.

Дуже важливим компонентом успіху виконання вправ Кегеля є регулярність і систематичність їх виконання.

Результати вправ Кегеля не з'являться одразу. Для досягнення результатів потрібно кілька тижнів, а то і місяців. Пам'ятайте про фасції та зв'язки: якщо є суттєві порушення на цьому рівні – одними вправами проблему не вирішити.

Пам'ятайте про фасції та зв'язки: якщо є суттєві порушення на цьому рівні – одними вправами проблему не вирішити.

На малюнку нижче представлена трьохвимірна структура підтримки тазових органів у жінок. Як бачите, при пролапсі основну роль відіграють фасції та зв'язки, а не м'язи. Якщо структури зруйновані чи значно розтягнені їх відновити може тільки хірургічне втручання (по аналогії х килами на передній черевній стінці які просто неможливо лікувати без операції).

Ще одним важливим моментом є необхідність продовжувати виконувати вправи для досягнення результату, адже проблеми часто повертаються, як тільки жінка перестає займатися.

Вагінальні конуси

Для деяких жінок зручніше виконувати модифіковані вправи Кегеля з різноманітними тренажерами. Існують тренажери електронні, які підключаються до телефона по блюту, а також роізноманітні варіанти вагінальних шираків та конусів.  Такі тренажери дозволяють підвищити комфорт та якість виконання вправ Кегеля.

Перевагою вагінальних конусів над "традиційними" вправами є можливість контролю над правильністю виконання: при неефективному скороченні м'язів промежини конус випадатиме.

Комплект складається із 4 виробів овоїдної форми однакового розміру. Довжина виробу 50±2мм, найбільший діаметр – 22±1мм. Кожен конус виготовлений із силікону та забезпечений силіконовою ниткою для вилучення. Довжина нитки – 100±10мм. Конуси мають різну вагу (20, 35, 50, 70 г). Залежно від ваги вироби промарковані від 1 до 4 або мають різний колір. 20 г – білий, 35 г – блакитний, 50 г – синій, 70 г – темно-синій (див. рис.).

Протипоказання:

● використання під час вагітності та протягом 8 тижнів після пологів;
● використання під час менструації;
● використання при вагінальних інфекціях або інфекціях сечовивідних шляхів;
● передавати конуси для використання іншій особі;
● не використовувати конуси при виявленні на них пошкоджень.

Рекомендації щодо застосування:

● до та після використання конусів промийте їх теплою водою з милом, висушіть чистою серветкою;
● нанесіть на конус лубрикант на водній основі (можна використовувати звичайні лубриканти, які продаються в аптеках);
● прийміть зручне положення тіла (напівсидячи, стоячи або лежачи) і акуратно введіть конус у піхву, залишивши зовні нитку;
● стежте, щоб м'язи ніг, стегон та живота під час тренувань були розслаблені, не затримуйте дихання;
●проробіть комплекс вправ;
● після закінчення тренування акуратно потягніть за нитку та витягніть конус.

Так виглядає конус у піхві під час виконання вправ:

Конус вводиться в піхву на глибину 3-4 см. Форма і вага конуса сприяють експульсії («вислизанню») останнього з піхви. Виникає рефлекторне скорочення м'язів тазового дна. Повторні довільні скорочення цієї групи м'язів призводять до їх зміцнення, поліпшення кровопостачання та трофіки органів малого тазу.

Тренування слід розпочинати з оцінки стану м'язів тазового дна. Для цього введіть найлегший конус (білий) у піхву і спробуйте утримати його 10 – 15 хвилин у положенні стоячи та під час руху. Якщо це вийшло, повторіть вправу з більш важким конусом (блакитний). Якщо Ви утримуєте цей конус, спробуйте повторити вправу з синім або темно-синім конусом.

Починати тренування слід з конусом, який Ви важко утримуєте в піхві (майже випадає).

Тренування слід проводити не менше 2 разів на день по 15 хвилин. Переходити до наступної ваги слід після того, як Ви здатні утримувати конус щонайменше 10-15 хвилин кілька днів поспіль. Клінічний ефект при регулярних тренуваннях слід очікувати не раніше, ніж за кілька тижнів.

Отже, вправи Кегеля та його більш сучасні модифікації поза всякими сумнівами роблять сприятливий вплив на роботу м'язів тазового дна і урогенітальной діафрагми. У ряді випадків ці вправи можуть допомогти усунути слабко виражені проблеми, пов'язані з опущенням, нетриманням сечі та калу, особливо після пологів. Дуже важливою умовою досягнення результату при виконанні вправ із зміцнення тазових м'язів є візит до гінеколога до початку, а також повторний візит через 1,5-2 місяці у разі відсутності ефекту або виникнення будь-яких проблем під час виконання вправ.

Методики з недоведеною ефективністю:

✅Різноманітні електростимулятори (EMS) - по аналогії з "тренуванням преса лежачі на дивані з електростимулятором"
✅Крісло Тесла та подібні - аналогічна методика
✅Вумюілдинг - працює, але не краще вправ Кегеля, якщо виконувати самостійно без або з тренажером

Будьте здорові!

Лікарі Клініки доктора Медведева

 Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook
Instagram
Telegram
TikTok
Youtube

Повернутися до списку статей