Цервіцит

Цервіцит - це запалення шийки матки (кінцевого відділу матки). Цервіцит часто не викликає симптомів, але якщо вони трапляються, вони можуть включати аномальні виділення з піхви, кров'яністі виділенні при статевому акті або подразнення вульви чи піхви. Антибіотики в більшості випадків успішно лікують цервіцит. .

Цервіцит зустрічається дуже часто. Було підраховано, що більше половини всіх дорослих жінок в якийсь момент матиме цервіцит.

Зміст

Причини цервіциту

Що підвищує ризик цервіциту?

Які ознаки чи симптоми?

Як діагностується цервіцит?

Як лікується цервіцит?

Удома дотримуйтесь цих інструкцій

Зверніться до лікаря, якщо

Дуже коротко резюме

Причини цервіциту. Цей стан може бути викликаний:

✅ІПСШ ( інфекція, що передається статевим шляхом ), така як гонорея, хламідіоз або генітальний герпес.
✅Об’єкти, які вводять у піхву, наприклад тампони або пристрої для запобігання народжуваності (наприклад, діафрагми). Така ситуація може виникнути, якщо об’єкт залишився всередині надто довго.
✅Хімічне подразнення або алергічна реакція. Це може бути через вагінальні спринцювання, латексні презервативи або протизаплідні креми.
✅Травма шийки матки (в тому числі в результаті медичної процедури).
✅Бактеріальна або вірусна інфекція.
✅Радіотерапія.

Інфекція є основною причиною розвитку гострого цервіциту. Інфекції можуть статися, коли бактерії потрапляють в шийку матки. Поширені причини інфекційного цервіциту включають:

● Хламідіоз (за оцінками, близько 40% випадків цервіциту пов’язані з хламідіозом).
● Гонорея.
● Генітальний герпес (ВПГ-2).
● Трихомоніаз.
● Mycoplasma genitalium.
● Цервіцит може розвинутися при попаданні в шийку матки таких умовно-патогенних бактерій, як стафілокок або стрептокок.

Що підвищує ризик цервіциту? Наступні фактори можуть збільшити ймовірність розвитку цього захворювання:

Люди, які мають кількох партнерів або які займаються сексуальною поведінкою високого ризику, мають більший ризик розвитку цервіциту. Ті, у кого в анамнезі були інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) також мають більше шансів захворіти на цервіцит. Але сексуальні практики не єдина причина цервіциту. Захворювання також може бути спричинене подразненням від спринцювань, тампонів або діафрагм.

✅Незахищений секс.
✅Секс з багатьма партнерами.
✅Новий сексуальний партнер.
✅Секс в ранньому віці.
✅ІПСШ в анамнезі.

Які ознаки чи симптоми цервіциту? 

Частина наведених симптомів буває при інфекціях, таких як хламідіоз або гонорея, які не обмежені тільки шийкою матки, а викликають запалення уретри та маткових труб.

✅Вагінальні виділення сірого, білого, жовтого кольору, інколи з неприємним запахом.
✅Біль або свербіж навколо піхви.
✅Біль під час сексу.
✅Біль внизу живота або попереку, особливо під час сексу.
✅Часте сечовипускання.
✅Біль під час сечовипускання.
✅Аномальна вагінальна кровотеча, така як кровотеча між менструальними періодами, після сексу або після менопаузи.
✅У деяких випадках симптоми відсутні.

Чи впливає цервіцит на фертильність?

У деяких випадках так. Цервіцит, викликаний хламідіозом або гонореєю, може поширюватися на фаллопієві труби та слизову оболонку матки. Це може призвести до запального захворювання органів малого таза (ЗЗОМТ) – захворювання, яке вражає репродуктивні органи. Якщо не лікувати ЗЗОМТ, це може призвести до проблем з фертильністю.

Особливо важливо звернутися за медичною допомогою, якщо ви помітили будь-які з перерахованих вище симптомів або раніше мали ІПСШ. Слід також зазначити, що деякі люди не відчувають симптомів цервіциту. Тому регулярні гінекологічні огляди є важливими, щоб ваш медичний працівник міг перевірити наявність будь-яких відхилень.

Як діагностується цервіцит?

Цервіцит можна діагностувати під час повного гінекологічного огляду. Також може бути виконано мазок Папаніколау (ПАП-тест,цитологія шийки матки). Ці тести дозволяють вашому медичному працівнику проаналізувати ваші клітини шийки матки та матки на наявність захворювань. Ваш лікар також візьме зразок будь-яких вагінальних виділень для перевірки на наявність інфекцій, таких як гонорея, хламідіоз, трихомонади та бактеріальний вагіноз. Під час вашого прийому ваш медичний працівник перевірить наявність:

● Будь-яке почервоніння на шийці матки.
● Наявність патологічних виділень
● Кров у піхві або шийці матки.
● Запалення стінок піхви, шийки матки та цервікального каналу.

Наступні діагностичні методики можуть бути корисними при обстеженні жінки із симптомами цервіциту:

✅Огляд малого тазу. Ваш лікар перевірить, чи є з шийки матки незвичайні виділення або легка кровоточивість при дотику тампоном.
✅Тест, під час якого вагінальні виділення досліджуються під мікроскопом, щоб перевірити наявність ознак інфекції.
✅Мазок на клітини шийки матки. Для цього тесту зразки клітин шийки матки збирають на тампон і досліджують під мікроскопом, щоб перевірити наявність ознак інфекції.
✅Аналізи сечі.
✅Інколи аналіз крові на ознаки запалення або антитіла до деяких інфекцій (наприклад, антитіла до хламідії).

Як лікується цервіцит?

Лікування цервіциту залежить від причини захворювання.

Лікування цервіциту зазвичай включає прийом антибіотиків для усунення будь-яких бактеріальних інфекцій, які можуть бути причиною захворювання. Людей віком до 25 років або тих, хто веде поведінку високого ризику, можна лікувати антибіотиками, навіть якщо бактерії не виявлено. (Деякі бактерії важко виявити, але вони все одно можуть бути присутніми).

Антибіотики в більшості випадків успішно лікують цервіцит.

Лікування може включати:

✅Антибактеріальні препарати. Вони використовуються для лікування певних інфекцій, у тому числі ІПСШ, таких як гонорея або хламідіоз. Якщо ви приймаєте ці ліки для лікування ІПСШ, ваш сексуальний партнер також може потребувати їх приймати.
✅Противірусні препарати. Вони використовуються для лікування вірусу простого герпесу. Вашому сексуальному партнеру також може знадобитися приймати ці ліки.
✅Припинення використання предметів, які викликають подразнення, таких як тампони, латексні презервативи, спринцювання або сперміциди.

Удома дотримуйтесь цих інструкцій:

✅Приймайте безрецептурні ліки та ліки, що відпускаються за рецептом, лише за вказівкою вашого лікаря.
✅Якщо вам призначили антибіотик, приймайте його, як сказав ваш лікар. Не припиняйте прийом антибіотика, навіть якщо ви почуваєтеся краще.
✅Не займайтеся сексом, поки ваш лікар не скаже, що це нормально.
✅Дотримуйтеся всіх наступних візитів згідно з вказівками вашого медичного працівника. Це важливо.

Зверніться до лікаря, якщо:

✅Ваші симптоми повертаються або погіршуються після лікування.
✅У вас гарячка.
✅У вас неспровокована втома.
✅У вас біль у животі або спині, який не можна полегшити ліками.
✅Ви відчуваєте нудоту, блювання або діарею.
✅Ви не можете мочитися.

Резюме

✅Цервіцит - це запалення шийки матки.
✅Цей стан може бути спричинений ІПСШ (інфекцією, що передається статевим шляхом), алергічною реакцією або хімічним подразненням, променевою терапією або предметами, які вводять у піхву, наприклад тампонами чи діафрагмами.
✅Симптоми цього стану можуть включати незвичайні виділення з піхви, хворобливе сечовипускання, подразнення або біль навколо піхви, кровотечі між менструаціями або після сексу, а також біль під час сексу.
✅У вас більша ймовірність розвитку цього захворювання, якщо ви займаєтеся незахищеним сексом, маєте багато сексуальних партнерів або маєте історію ІПСШ.
✅Цей стан можна лікувати антибіотиками чи противірусними препаратами або припинити використання предметів, які викликають подразнення.

Ця інформація не призначена для заміни поради, наданої вам вашим лікарем. Переконайтеся, що ви обговорюєте будь-які запитання, які у вас виникли, зі своїм лікарем.

професор Михайло Медведєв

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. www.clinicalkey.com

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook
Instagram
Telegram
TikTok
Youtube

Повернутися до списку статей