Гіперплазія ендометрію

Гіперплазія ендометрію - поширене гінекологічне захворювання, яке частіше всього пов'язане з надлишковим впливом жіночих гормонів естрогенів через певні гормональні дизбаланси. Це веде до розростання слизової матки (ендометрія), що є причиною аномальних маткових кровотеч. Деякі форми гіперплазії ендометрія (атипова гіперплазія) є предраковим процесом і, якщо їх не лікувати, призводять до розвитку раку ендометрія. Більш детально про гіперплазію ендометрія прочитаєте в даній статті.

Зміст

Що таке гіперплазія ендометрія

Причини та механізми розвитку

Діагностика гіперплазії ендометрія

Фактори ризику

Види гіперплазії ендометрію

Клінічні прояви

Діагностика

Лікування

Ускладнення та наслідки

Профілактика

Гіперплазія ендометрію - це рясне розростання залізистої тканини внутрішньої слизової оболонки матки (ендометрія). Це доброякісна патологія, яка може прогресувати до раку ендометрія (атипова гіперплазія). Розвивається це захворювання на тлі гормонального дисбалансу.

Ендометрій - це тканина, яка вистилає порожнину матки зсередини. Сутність гіперплазії ендометрію полягає у потовщенні цієї тканини внаслідок надмірного розростання клітин. Така патологія доволі розповсюджена, тому часто викликає багато запитань.

Як змінюється ендометрій протягом менструального циклу?

У першу фазу циклу під впливом зростаючого рівня естрогенів відбувається потовщення ендометрію за рахунок ділення клітин. Потім, у другу фазу циклу після овуляції яєчники синтезують прогестерон, котрий викликає такі перетворення в ендометрії, які забезпечують нормальний розвиток вагітності. Крім того, прогестерон призупиняє ділення клітин, спричинене естрогенами. Якщо вагітність не настає, рівень естрогенів і прогестерону в кінці другої фази циклу різко зменшується. Це призводить до відторгнення ендометрію, починається менструація. Отже, ендометрій - це тканина, яка кожний менструальний цикл оновлюється.

Причини та механізми розвитку

У нормі ендометрій під впливом послідовного збільшення та зменшення рівня естрогену та прогестерону спочатку розростається, змінюється, а потім відкидається. Процес його відторгнення називається менструацією. При патології виникає дискоординація гормонального регулювання, підвищується рівень естрогену. Він може надходити екзогенно, тобто ззовні, наприклад прийом препаратів, що містять естроген, в неправильному дозуванні, або ендогенно, тут мається на увазі, що організм сам продукує багато естрогену. Наприклад при синдромі полікістозних яєчників, естрогенпродукуючої пухлини надниркових залоз або гіперплазії їхньої кори. Також цей стан може розвиватися при відносній гіперестрогенії - при цьому рівень естрогену в нормі, але відсутній або значно знижений рівень прогестерону. Таке буває фізіологічно до настання першої менструації у дівчаток, а також у пери- та постменопаузі. До потенційних причин залізистої гіперплазії ендометрію також відносять інші захворювання та фактори – це цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, печінки, артеріальна гіпертензія, оперативні втручання на матці чи яєчниках.

 

Занадто велика кількість естрогенів може виникати:

- при використанні високих доз препаратів, які містять естрогени чи мають естрогеноподібну дію; 
- при кістах або пухлинах яєчників, які продукують естрогени;
- при наявності надмірної ваги (естрогени синтезуються в жирових клітинах). 

Недостатня кількість прогестерону виникає при порушенні овуляції (наприклад, при СПКЯ). Якщо овуляція не відбувається, прогестерон не виробляється, в результаті відсутня його гальмівна дія на ділення клітин, ендометрій продовжує рости під впливом нормального (не підвищеного) рівня естрогенів. Порушення овуляції часто виникають у підлітковому віці, коли статева система тільки формується, у передменопаузальному періоді, коли відбувається згасання функції яєчників, при синдромі полікістозних яєчників, гіперпролактинемії та інших захворюваннях.

 

Фактори ризику.

Гіперплазія ендометрію частіше виникає у жінок, які мають такі фактори ризику:

● вік старше 35 років,
● пізній вік настання менопаузи,
● ожиріння,
● цукровий діабет 2 типу,
● захворювання щитоподібної залози (гіпотиреоз),
● сімейна історія раку матки, яєчників, кишківника.

Види гіперплазії ендометрію.

✅Гіперплазія ендометрію без атипії - це доброякісний процес.
✅Атипова гіперплазія ендометрію - це передраковий процес.

В деяких випадках ГЕ може перетворюватись на рак, найчастіше це відбувається з атиповою гіперплазією. З віком ця ймовірність збільшується. Ризик раку ендометрію при гіперплазії без атипії становить менше 1-5%, а при атиповій гіперплазії - приблизно 27,5%.

Клінічні прояви:

Іноді можливий безсимптомний перебіг, але найчастіше проявами захворювання є:

- порушення менструального циклу у вигляді затримки та тривалої відсутності менструації, менстуальні виділення рясні та йдуть довше звичайного;
- у період між менструаціями можуть бути маткові кровотечі або кровомазання;
- загальна слабкість, ознаки анемії (через тривалі кровотечі);
- складність чи неможливість завагітніти.

Діагностика

Гіперплазія ендометрію – діагноз, який ставиться остаточно гістологічно (при дослідженні зразка слизової оболонки матки під мікроскопом). Виділяють дві форми: гіперплазія без атипія та атипова.  Атипова гіперплазія - передраковий процес, який відрізняється тим, що виникає з однієї клітини (є моноклональним процесом), вимагає інших підходів до лікування.

Для правильної постановки діагнозу лікар збирає акушерсько-гінекологічний анамнез. У нього входять дані про менструальну функцію, коли з'явилася, як протікає, чи були перенесені гінекологічні захворювання та операції, ЗПСШ, вагітності, пологи, аборти, а також аналіз скарг безпосереднього захворювання – коли з'явилися кровотечі, як рясно, скільки тривають, чи є слабкість симптоми анемії, чи планує пацієнтка вагітність

Наступний важливий етап – це гінекологічний огляд. Він полягає у дворучному вагінально-абдомінальному дослідженні, огляді піхви та шийки матки в дзеркалах із взяттям мазків.

Після цього лікар призначає додаткові методи дослідження:

Ультразвукове дослідження дозволяє оцінити товщину і структуру ендометрію та з’ясувати, чи немає інших гінекологічних захворювань, які можуть вплинути на подальшу тактику. 
Біопсія з наступним гістологічним дослідженням ендометрію під мікроскопом дозволяє визначити вид гіперплазії, остаточно встановити діагноз та виключити наявність злоякісних клітин. 

Існує кілька методів біопсії ендометрію: 

✅аспіраційна пайпель-біопсія;
✅біопсія за допомогою гістероскопа;
✅вишкрібання порожнини матки - застарілий та не актуальний на сьогодні метод.

1) Трансвагінальне УЗД органів малого таза. Досліджується структура, товщина ендометрію, наявність інших патологій матки, стан яєчників, для жінок у менопаузі та після неї обчислюється співвідношення товщини ендометрію до передньозаднього розміру матки (ЕМС – ендометріально-маткове співвідношення) для оцінки вікового зменшення міометрію порівняно з ендометрієм.

Ультразвукові показники, при яких необхідна біопсія ендометрію:

1.У репродуктивному віці та менопаузі:

- ознаки потовщення або порушення структури ендометрію;
- ЕМС більше 0,33.

2.У постменопаузі:

- потовщення ендометрію більше 5 мм;
- ЕМС більше 0,15.

2) Визначення гормонального фону. Досліджується рівень ФСГ, ЛГ, прогестерону, естрадіолу, тестостерону, пролактину та ін. Набір гормонів для аналізу визначається індивідуально. Це не завжди обов'язкове обстеження.

3) Ендоскопічні методи, зокрема гістероскопія. Вона дозволяють оцінити стан порожнини матки, виявити пухлинні процеси та провести забір тканини для проведення гістологічного дослідження. У нашій клініці виконується офісна гістероскопія – варіант гістероскопії, ще нещодавно доступний лише у Західній Європі та США. Можна прийти, до клініки, випити кави, заглянути до себе в порожнину матки разом із лікарем і піти через 20 хвилин у своїх справах.

4) Іноді роблять роздільне діагностичне вишкрібання каналу шийки та порожнини матки для вивчення ендометрію, його виконують за 7 днів до менструації. Однак, цей метод значно поступається гістероскопії і повинен виконуватися, тільки якщо гістероскопія недоступна. Метод є не сучасним і сильно застарілим.

5) Дослідження інших органів прокуратури та систем виявлення причини. Наприклад, рівень гормонів та УЗД щитовидної залози, надниркових залоз, визначення глюкози в крові.

Лікування

Вибір тактики лікування залежить від віку пацієнтки, її репродуктивних планів, виду гіперплазії ендометрію, потреби в контрацепції, супутніх захворювань та інших факторів. Основна мета лікування - це зменшити кількість естрогенів та/або збільшити кількість прогестерону. В першу чергу рекомендується усунути виявлені причини: нормалізація ваги, корекція дози гормонального препарату, лікування захворювань, які супроводжуються порушенням овуляції та ін. 

Гіперплазія ендометрію без атипії передбачає три варіанти тактики. 

✅Спостереження можливе у зв’язку з високою вірогідністю самостійного регресу захворювання. У такому випадку обов’язкове усунення причин ГЕ, особливо надмірної ваги. Під час спостереження проводиться біопсія ендометрію кожні 6 місяців до отримання двох негативних результатів. 

✅Лікування прогестагенами (синтетичними аналогами прогестерону) дає більший відсоток виліковування і призначається у разі відсутності регресу гіперплазії під час спостереження або при наявності маткових кровотеч. 

● Внутрішньоматкова система з левоноргестрелом, яка містить прогестаген, рекомендується в якості терапії першої лінії у зв’язку з найбільшою ефективністю й меншою кількістю побічних ефектів. Крім того, вона забезпечує надійну контрацепцію та усуває тяжкі менструальні кровотечі.
● Альтернативним варіантом є прийом прогестагенів у таблетках або ін’єкціях.

Під час лікування прогестагенами рекомендується біопсія ендометрію кожні 6 місяців до отримання двох негативних результатів. Після закінчення лікування необхідне подальше спостереження за допомогою УЗД для своєчасного виявлення рецидиву захворювання.

✅Хірургічне лікування (гістеректомія- видалення матки) показане жінкам, які не планують вагітніти, якщо під час спостереження захворювання прогресує в атипову гіперплазію, якщо за 12 місяців немає ефекту від лікування, якщо маткові кровотечі продовжуються і якщо пацієнтка відмовляється від інших методів терапії.

Для лікування атипової гіперплазії застосовується переважно хірургічний метод (гістеректомія). Це пов’язано з високою ймовірністю злоякісної трансформації. Медикаментозне лікування призначається тільки якщо пацієнтка бажає зберегти дітородну функцію. Таке лікування узгоджується з онкогінекологом.

Ускладнення та наслідки:

● Порушення циклу за типом ановуляторного, безпліддя;
● кровотечі можуть призвести до анемії;
● гіперплазія ендометрію не часто перетворюється на рак, але часто рецидивує;
● атипова гіперплазія перетворюється на рак набагато частіше, але це окреме захворювання.

Профілактика:

Важливо регулярно відвідувати гінеколога, оптимально 1 раз на рік. Краще вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися та відмовитися від шкідливих звичок. Намагайтеся своєчасно та ретельно лікувати запальні захворювання органів малого тазу, хвороби щитовидної залози, контролювати цукровий діабет. Раціонально підберіть метод контрацепції, намагайтеся уникати абортів. Зміцнюйте організм легкою фізкультурою.

Гінекологи Клініки доктора Медведева 

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей