Ерозія шийки матки

Ерозія шийки матки... немає жодної жінки на пост-радянському просторі, яка б не чула такого терміну. Нажаль, сьогодні ми також часто бачимо, коли "знаходять та лікують ерозію шийки матки".

Ерозія (від лат. еrosio, -onis f. «роз'їдання») - поверхневий дефект епітелію, що не зачіпає базальну мембрану і підлягаючі шари, що загоюється, на відміну від виразки, без утворення рубця.

Причини ерозії шийки матки

Ерозія завжди виникає внаслідок якогось впливу. Це може бути вплив механічної дії, дистрофічні й запальні процеси в слизовій оболонці, подразлива дія патологічних виділень. Це може бути пролежень від неправильно підібраного песарію, ерозія виникає на місці, де взяли біопсію, або був інший вплив на шийку матки (в тому числі і лікування "ерозії шийки матки"). Також ерозія може бути на місці хімічного опіку або травми.

Чесно кажучи, ми бачимо ерозії шийки матки дуже рідко. Один раз в кілька років. Більш менш регулярно ерозії спостерігаються у жінок старшої вікової групи з вираженим пролапсом (опущенням) статевих органів. У таких жінок дійсно є пролежні на стінках піхви, інколи і на шийці матки. Іноді дефект досить глибокий і переходить у виразку (декубітальна виразка). Ніякого відношення до "патології шийки матки" ця проблема немає, не потребує кольпоскопії та припікання :)  Другий варіант, який ми періодично бачимо, це знову ж таки не спонтанна ситуація, а наслідок гінекологічного втручання - ерозія шийки матки виникає як раз після криодеструкції, після радіохвильової, лазерної та будь-якої іншої коагуляції. Таким чином, побачити спонтанну ерозію шийки матки у жінки молодого віку без будь-яких втручань та вираженого генітального пролапсу - дуже, дуже складно, через дуже дуже низьку розповсюдженість "ерозії шияки матки".

Чому ж тоді "певні" клініки та "певні" лікарі так багато бачать та лікують ерозій шийки матки? Справа в тому, що вони ерозією називають ектопію!

Ектопія шийки матки. Термін ектопія шийки матки давно замінив застарілий термін «ерозія» який, як ми писали вище, існує, але реально зустрічається рідко. Ектопія шийки матки - це розташування циліндричного епітелію, що устилає канал шийки матки, на вагінальній її поверхні, що зовні виглядає, як червона пляма навколо зовнішнього отвору каналу. На фото нижче видно кольпоскопічне зображення шийки матки зі збільшенням в 20 разів. Червоним кольором виглядає циліндричний епітелій. Межа між рожевим та червоним називається зона стика, яка з віком жінки поступово зміщується ближче до цервікального канала, а згодом заходить в канал і шийка стає повністю рожевою без всіляких червоних плям. Цей фізіологічний процес називається метаплазія. Для адекватних гінекологів шийка матки з видимою зоною стика завжди гарні новини, тому що під час кольпоскопії це називається зона трасформації 1 типу, тобто вона (ця зона метаплазії) добре видна і якщо у жінки є в цитології, наприклад, дисплазія (передраковий процес) ми під час колькопоскопії у такої жінки все добре бачимо і не пропустимо патології. Коли "червоної плями немає" - зона стику розташована в цервікальному каналі, кольпоскопія може бути взагалі малоінформативною.

 

Що робити з ектопією шийки матки

 Жінки з ектопією підлягають стандартному цитологічному обстеженню, або ко-тестуванню (цитологія + ВПЛ). Якщо результати обстежень в нормі, то ніяких подальших дій робити не потрібно! 

Припікання ерозії шийки матки

Припікати "ерозію шийки матки" непотрібно. При проведенні кольпоскопії і також при взятті цитології дуже важливо бачити зону переходу плоского епітелію в циліндричний, тому що саме в цьому місці частіше виникають патологічні процеси.

Припікаючи будь-яким способом "ерозію" шийки матки, яка насправді є ектопією, та сама зона переходу заходить глибоко в цервікальний канал. Це надалі може ускладнити проведення кольпоскопії, а також може призводити до утворення рубців на шийці!

 Якщо лікар радить Вам зробити «припікання ерозії шийки матки» - проконсультуйтесь з іншим фахівцем.

Лікарі Клініки доктора Медведева дотримуються сучасних стандартів лікування і допоможуть знайти вихід з Вашої ситуації.

 

Лікарі Клініки доктора Медведева

 

Перелік використаної літературиhttps://www.uptodate.com/https://www.medscape.com/, https://medlineplus.gov/, https://www.webmd.com/

 

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей