Вірус папіломи людини

Вірус папіломи людини - це ДНК-вірус, що вражає багатошаровий плоский епітелій шкіри та слизових. Існує більше 200 типів вірусу, від типу залежить яке захворювання розвиватиметься.

Актуальність дослідження даного вірусу полягає в тому, що він є найпоширенішим захворюванням статевим шляхом, що передається, а також фактором розвитку раку статевих органів і, в першу чергу, шийки матки. Саме тому в багатьох країнах світу жінкам старше 30 років рекомендують так зване котестування - спільне проведення цитологічного дослідження та аналізу на ВПЛ. Ми також рекомендуємо своїм пацієнткам виконувати котестування для підвищення надійності скринінгу на рак шийки матки.

Звідки береться цей вірус?

Вірус потрапляє в організм контактним та статевим шляхом через пошкоджені шкіру та слизові. Кожен тип вірусу селективно вражає або клітини шкіри, або слизової оболонки на певній ділянці тіла. Інкубаційний період проходить у глибоких шарах епітелію приблизно через 1-1,5 місяця, коли глибокі шари дозрівають і виявляються на поверхні починається прогрес захворювання. Вірус розмножується, охоплює дедалі більше клітин, вбудовуючись у геном і трансформуючи їх. Це контролюється генами Е1-Е7, саме вони відповідальні за переродження нормальних клітин на ракові. На сьогоднішній день вчені намагаються створити препарати, які пригнічуватимуть онкобілок Е7, але на даному етапі складно зупинити процес онкотрансформації інфікованих клітин. На схемі нижче показано, що відбувається у багатошаровому плоскому епітелії шийки матки.

ВПЧ в шейке матки

Слід зазначити, що з різних джерел від 60 до 90 % інфікованих людей самовиліковуються протягом двох років.

Фактори, що сприяють розвитку захворювання:

 • Куріння
 • Інфікування вірусом простого герпесу
 • Наявність ЗПСШ
 • Стреси та імунодефіцит
 • Клінічні форми

Буває екзофітна (зростає назовні) та ендофітна (зростає всередину) форми. Екзофітна форма росту проявляється гострими кондиломами, які розташовуються на шкірі та слизових урогенітальної та анальної областей (на статевих губах, у піхві, на шийці матки, в області ануса), а також на кон'юнктиві очей, на слизовій оболонці рота. Якщо Ви помітили у цих місцях освіти, які виступають над поверхнею і схожі на цвітну капусту, слід звернутися до лікаря.

Ендофітна форма росту проявляється плоскими кондиломами, які частіше вражають слизову оболонку піхви та шийки матки. Визначити їх можна як за візуального огляду, так і за допомогою кольпоскопії.

Варіанти розвитку ВПІ:

 • Захворювання може протікати латентно і клінічно не виявлятися. При субклінічному варіанті можливе виявлення цервікальної або анальної епітеліальної неоплазії.
 • Неоплазія (вона ж дисплазія)( визначається за допомогою цитологічного дослідження. Подальший діагностичний пошук включає кольпоскопію з подальшою прицільною біопсією та подальшим гістологічним дослідженням зразка тканини. Тільки так можна надійно діагностувати передракові процеси, асоційовані з ВПЛ.
 • Ракове переродження буває не більше ніж у 5% пацієнтів протягом п'ятирічного періоду.

Класифікація уражень, пов'язаних із ВПЛ:

 • Генітальні бородавки
 • Кондиломи (плоскі, гострокінцеві)
 • Пласко-клітинний рак шкіри або хвороба Боуена
 • Гігантоклітинні кондиломи
 • Різні види неоплазій (анальна, цервікальна епітеліальна неоплазія)


Діагностика:

У чоловіків можна використовувати мазок із статевого члена на ВПЛ, а також біопсію утворень. У жінок основний метод – це цитологічні мазки із шийки матки, або по-іншому РАР-тест. Також клінічні форми ВПЛ виявляються при кольпоскопії. Найчастіше потрібне використання гістології утворень (дослідження під мікроскопом після взяття біопсії). Для уточнення типу та кількості вірусу проводять ПЛР – метод визначальний ДНК вірусу.

Лікування:

Якщо у Вас немає явних клінічних проявів, лише при дослідженнях виявлено ВПЛ, то найчастіше потрібне спостереження протягом 1 року. За цей час вірус може самоелімінуватись. Пов'язаний такий підхід як з тим, що більшість випадків ВПЛ дозволяється спонтанно, так і з тим, що ефективного та безпечного медикаментозного лікування на момент написання цієї статті немає.

Лікування клінічних проявів включає хірургічні методи наприклад, діатермокоагуляція, радіохвильова абляція, кріодеструкція, лазерне видалення. Ці процедури необхідно повторювати через деякий час, тому що не всі ділянки знаходяться в однаковій фазі розвитку, щоб їх видалити одночасно. Також можливе застосування хімічних речовин - різні креми та мазі (солкодерм, кондилін, іміквімод, фторурацил та багато інших). Останнім часом впроваджується застосування ін'єкцій рекомбінантних інтерферонів та кремів із імуностимуляторами. Але переконливої ​​доказової бази їхньої ефективності немає.

Профілактика ВПЛ та його ускладнень:

Можна поділити на загальну та специфічну.

До специфічної відноситься вакцинація. Існує дві вакцини:

1) Гардасил – ефективна щодо 6,11,16,18 типу вірусу папіломи людини. Щеплення здійснюється у віці від 9 до 26 років, ефективна у запобіганні раку шийки матки, гострих кондилом.

2) Церварікс – ця вакцина запобігає зараженню 16 та 18 типом вірусу. Ефективна у профілактиці диспластичних змін та раку шийки матки.

Загальна профілактика полягає у виключенні безладних статевих зв'язків, контрацепції, особистої гігієни, своєчасної діагностики та лікування дисплазії шийки матки, а також регулярного обстеження у лікаря.

З нами Ви максимально ефективно та безпечно попередите розвиток проблем, пов'язаних із ВПЛ, а якщо вони вже є – позбавтеся їх без праці.

Гінекологи клініки

 Перелік використаної літератури: 

 1. https://www.uptodate.com/
 2. https://www.medscape.com/
 3. https://medlineplus.gov/
 4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей