Дисплазія шийки матки

Що таке дисплазія?

Дисплазія шийки матки - процес, коли клітини змінюють свою форму, розміри, в них збільшується кількість поділу, порушуються процеси спеціалізації їх у певну тканину. В даному випадку процеси відбуваються в епітеліальній тканині шийки матки. Дисплазія шийки матки відноситься до передракових станів, тому потребує особливої ​​уваги та ретельної діагностики. На сьогоднішній день лікування ракових та передракових захворювань шийки матки стрімко розвивається та має сприятливий прогноз на початкових стадіях.

Дисплазія вражає епітелій на різну глибину, якщо залучена в процес одна третина, то це вважається легким ступенем, вона супроводжується невеликим набряком клітин, якщо уражено до двох третин, то це вже помірний ступінь, якщо уражена вся товща епітеліального шару – дисплазія важка та прирівнюється до раку.

8 фактів про дисплазію

  1. Дисплазія шийки матки - передракові зміни клітин шийки матки, які можна побачити тільки під мікроскопом.
  2. Її небезпечність полягає у спроможності перетворюватись на рак у певному відсотку випадків.
  3. Причиною дисплазії переважно є вірус папіломи людини (ВПЛ), але інші фактори теж мають значення.
  4. Зазвичай дисплазія шийки матки не має будь-яких симптомів.
  5. Виявляють це захворювання за допомогою Пап-тесту (цитологічний мазок).
  6. Дисплазія шийки матки виліковна. Основними методами лікування є деструкція (руйнування) або видалення ураженої ділянки шийки матки.
  7. Ефективна профілактика дисплазії - це вакцинація проти папіломавірусу.
  8. Своєчасне виявлення і лікування дисплазії дозволяє запобігти раку шийки матки.

Чому і як виникає дисплазія?

Основною доведеною причиною дисплазії шийки матки є вірус папіломи людини. Існує більше, ніж 150 типів ВПЛ. Серед них певні типи інфікують статеві органи і спричиняють такі захворювання, як кондиломи, дисплазія і рак шийки матки. Наукові дослідження показали, що одні типи папіломавірусів викликають кондиломи і легку дисплазію, їх називають типами низького ризику (найчастіше це 6 і 11). А інші типи є причиною помірної і тяжкої дисплазії та раку шийки матки, їх називають типами високого канцерогенного ризику (найчастіше це 16 і 18). Інфікування папіломавірусом відбувається переважно статевим шляхом. У 90% випадків наша імунна система знищує ВПЛ, а у 10% виникають захворювання. Отже, ймовірність захворіти на кондиломи, дисплазію або рак шийки матки залежить від типу вірусу та імунної системи.

Усі клітини нашого організму складаються з цитоплазми і ядра, в якому зберігається генетична інформація. Коли папіломавіруси проникають у клітини шийки матки, вони можуть там залишатися роками, не викликаючи проблем. У певний момент генетичний матеріал вірусу вбудовується в ядро клітин шийки матки. На цьому етапі клітини стають аномальними (атиповими або передраковими).  В таких клітинах цитоплазма зменшується, а ядро збільшується. Чим більше ці зміни, тим вище ступінь дисплазії. На малюнку це наочно продемонстровано.

Дисплазія шийки матки це не злоякісний процес, але за відсутності своєчасного виявлення і лікування може перетворюватися на рак.  

Коли та як дисплазія переходить у рак шийки матки?

Рак шийки матки займає другу позицію серед злоякісних захворювань у жінок, виникнення його повністю не вивчене, але проводиться безліч досліджень. Наприклад доктор Майкл Полікар вважає, що рак розвивається як «бур'ян», на епітелії шийки матки, «насінням» є ВПЛ, а допомагає зростанню та розвитку – «добрива» такі як куріння, захворювання, що передаються статевим шляхом та інше. Слід зазначити, що не кожна дисплазія обов'язково перейде в рак, легкий і помірний ступінь можуть регресувати самі, вони лише вимагають спостереження, іноді лікувальної корекції, а ось важкий ступінь є небезпечним, але виникнення раку – це тривалий процес. Від легкого ступеня дисплазії до раку може пройти до 15 років. Головне регулярне спостереження, врахування всіх факторів ризику та своєчасне лікування.

Фактори ризику

Доведено, що певні обставини збільшують ризик виникнення дисплазії шийки матки:

  • ранній початок статевого життя (до 18 років);
  • велика кількість статевих партнерів;
  • наявність інших статевих інфекцій (герпес, хламідіоз, трихомоніаз);
  • захворювання, що пригнічують імунну систему (ВІЛ-інфекція, цукровий діабет, прийом імунодепресантів);
  • куріння.

Оральні контрацептиви (КОК) викликають рак шийки матки?

Вченими встановлено певний зв'язок між тривалим (більше 5 років) прийомом КОКів та розвитком цієї патології. Варто враховувати які препарати приймаються, наприклад, КОКи, що містять лише прогестерон, такої дії не надають. Дуже часто жінки, які приймають оральні контрацептиви, мають статеві акти без бар'єрних засобів захисту (презервативи), можуть бути носіями статевих інфекцій, мати шкідливі звички - все це додаткові ризики, що також впливають на утворення раку. Більше того, лікарі вважають, що прийом оральних контрацептивів та лікування дисплазії шийки матки можна комбінувати.

Діагностика

У переважній більшості випадків дисплазія не має вираженої симптоматики, але якщо є супутні інфекційні процеси, то можливе збільшення кількості виділень, вони можуть бути з домішкою крові, іноді з'являється дискомфорт і болючість під час статевого акту (диспареунія).

Для діагностики дисплазії та вибору методу лікування використовуються чотири основних обстеження:

  • Пап-тест (цитологічний мазок)
  • аналіз на папіломавіруси високого канцерогенного ризику з визначенням генотипу
  • кольпоскопія
  • біопсія.

Підступність дисплазії полягає у відсутності будь-яких проявів. Крім того, лікар не може побачити її під час огляду. Тому для своєчасного виявлення цієї патології усім жінкам необхідно проводити Пап-тест (тест Папаніколау) або цитологічний мазок. Для цього гінеколог спеціальною щіточкою бере клітини з поверхні шийки матки для дослідження під мікроскопом. Цитологічний мазок дозволяє відрізнити патологічні клітини від нормальних. Але він не в змозі точно встановити ступінь дисплазії. Тому пацієнтки, у яких цитологічне дослідження показало наявність клітин з дисплазією або атипових клітин, потребують поглибленого обстеження.

Аналіз на папіломавіруси

Цей тест визначає ДНК папіломавірусів у клітинах шийки матки, його беруть щіточкою так само, як цитологічний мазок. Важливо пам’ятати, що виявлення ВПЛ в аналізах не обов’язково свідчить про хворобу. Дослідження проводять на папіломавіруси високого канцерогенного ризику з визначенням генотипу і вірусного навантаження.

Кольпоскопія - це огляд шийки матки мікроскопом зі збільшенням у 5-20 разів. Це обстеження передбачає не тільки огляд шийки матки, а й проведення діагностичних проб з 3% оцтовою кислотою та розчином Люголя, які виявляють приховані зміни епітелію. Основна задача кольпоскопії - це знайти уражену ділянку шийки матки (без кольпоскопа і діагностичних проб її не видно), щоб саме з неї прицільно взяти біопсію. Крім того, цей метод дозволяє припустити, який процес відбувається на шийці матки: доброякісний, передпухлинний чи злоякісний.

Біопсія - це вилучення маленького зразка ураженої тканини для дослідження під мікроскопом глибоких шарів шийки матки. Таке дослідження називається гістологічним і є найточнішим у діагностиці. Оскільки розвиток дисплазії починається не з поверхні шийки матки, а з глибоких шарів (базальна мембрана), тому її діагностика ґрунтується саме на гістологічному дослідженні, а не цитологічному, коли клітини беруть з поверхні шийки матки. Результат біопсії показує глибину ураження, ступінь дисплазії і дозволяє встановити остаточний діагноз.

Лікування

Усі методи лікування дисплазії можна поділити на дві групи:

  1. Деструктивні методи - коли змінені клітини з дисплазією просто знищуються (припікаються) за допомогою різних видів енергії (заморожений азот, високочастотний струм, радіохвилі, лазер, аргон). Ці методи діють на невеликій глибині і застосовується переважно для лікування дисплазії легкого ступеня.
  2. Ексцизійні методи полягають у висіченні (видаленні) патологічної ділянки з дисплазією. Їх перевага - у можливості проведення гістологічного дослідження видалених тканин. До них належать петльова ексцизія та конізація шийки матки. Ці методи використовуються для лікування дисплазії помірного і важкого ступеня.

Рекомендується проводити оперативні втручання частіше всього у першу половину циклу, оскільки високий рівень естрогенів позитивно впливає регенерацію клітин.

Перший вид хірургічного лікування – це електрична ексцизія або як її ще називають діатермокоагуляцією, а в народі припікання. Цей метод полягає у використанні електродів, які впливають на тканини за допомогою електричного струму. Недолік методу – це неможливість регулювання глибини коагуляції, можна зачепити судину або нервове закінчення, і як наслідок отримати глибокий некроз, рубці шийки матки.

Наступний вид – кріохірургія (холодове руйнування). Досить успішний метод при дотриманні правил виконання та диференціювання пацієнток, що підходять для даного виду. Протипоказання – злоякісний процес, залізиста дисплазія.

Лазерна терапія - ще один вид, що часто використовується. Буває лазерне випарювання, лазерна конізація (висічення). Випарювання виконується за допомогою променів низькою інтенсивністю інфрачервоного випромінювання, клітина поглинає енергію променя, а вода з неї випаровується, в результаті вона руйнується. При конізації використовуються промені високої інтенсивності, вони діють як скальпель, але з меншою кровотечею, оскільки лазер ще коагулює судини.

Подібним із цим способом, що використовується вже більше століття, є холодно-ножева конізація (висічення) - вона проводиться традиційним скальпелем, але більш травматична і небезпечна розвитком кровотечі. Цей вид був першим методом хірургічного лікування раку та передраку шийки матки. На етапі методика підходить для лікування дисплазії циліндричного епітелію, аденокарциномы.

Перераховані вище види втручань можуть виконуватися під місцевою анестезією.

Найбільш радикальний метод – це спеціальний вид видалення шийки матки (трахелектомія). Потребує наркозу, ефективна при початкових стадіях раку.

Профілактика

Щоб запобігти виникненню дисплазії, необхідно діяти за кількома напрямками.

  1. Максимально зменшити вплив факторів ризику (безпечний секс з використанням презервативу, своєчасне лікування статевих інфекцій, зважене ставлення до кількості статевих партнерів, не курити).
  2. Скринінг - регулярне обстеження кожної жінки за допомогою цитологічного мазка (Пап-тест), а починаючи з 30 років додаткове проведення тесту на папіломавіруси високого канцерогенного ризику.
  3. Вакцинація проти папіломавірусу.

У Клініці доктора Медведева проводиться діагностика дисплазії шийки матки з використанням усіх сучасних методів обстеження та її лікування.

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог Авксентьєва Ю.В.

 Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей