Внутрішньоматкові синехії та їх вплив на фертильність жінки

В 1894 році вперше Генріх Фріч описав випадок посттравматичних внутрішньоматкових злук (синехій). Будь-які внутрішньоматкові процедури можуть викликати утворення синехій в порожнині матки як післяопераційне ускладнення, а ступінь ураження ендометрію може не корелювати безпосередньо з тяжкістю симптомів у жінки! Пізніше професор Ашерман біль детально описав синехії, які виникають після вишкрібання вагітної матки і призводять до відустності менструацій (аменореї). Цей синдром назвали його ім'ям - синдром Ашермана.

Найчастішими проявами цього захворювання є вторинна аменорея (стан, коли у жінки репродуктивного віку менструація була регулярна, а потім раптово зникла) та різні види порушення фертильності, такі як непліддя та невиношування вагітності.

Найбільші ризики мають жінки після хірургічного кюретажу (вишкрібання) порівняно з гістероскопічним видаленням (35,9% проти 4,2%) з приводу залишків після пологів або викидня, тому наразі гістероскопічні процедури набирають найбільшої популярності через меншу травматичність. 

Ризик виникнення синехій в порожнині матки також підвищується у жінок, що мали діагностичне вишкрібання в анамнезі або видалення великих перетинок в порожнині матки чи міоматозних вузлів.

Чим більше хірургічних маніпуляцій було у жінки в порожнині матки - тим більші ризики появи злук!

Поширеність внутрішньоматкових синехій у жінок з порушенням фертильності коливається від 2,8% до 45,5% залежно від субпопуляції, а після вторинного видалення залишків плаценти або повторного кюретажу після неповного викидня поширеність досягає 40%.

Наявність злук в порожнині матки може мати різний ступень вираженості від легкого до тяжкого, вони зменшують та деформують порожнину матки, можуть перекривати вихід для менструальної крові та порушувати роботу ендометрію  (внутрішнього шару матки, що відповідає за імплантацію ембріону). Часто до всіх цих проблем додається хронічне запалення, що викликає хронічний ендометрит.

Як лікар діагностує цю проблему?

-Ваш анамнез та скарги;

-гінекологічний огляд з ультразвуковою оцінкою ендометрію протягом циклу та порожнини матки, додаткові ультразвукові методи з введенням рідини в порожнину матки;

-"золотий стандарт" - гістероскопія, тобто візуальний огляд порожнини матки з повною оцінкою стану цервікального каналу, порожнини матки та вічок маткових труб, при підтвердженні діагнозу одразу проводиться корекція стану  та роз'єднання цих злук.

Також гістероскопія дозволяє провести візуальну оцінку наявності хронічного ендометриту та взяти прицільну біопсію для імуногістохімічного дослідження ендометрію та після отримання результатів призначити відповідну терапію.

При сполучення проблеми синехій із тонким ендометрієм, для покращення результатів імплантації ембріону природнім шляхом або при ЕКЗ під час гістероскопії можливо проведення нової цікавої методики ПРП-ендометрію субендометріально, що вже має визнання у світі та публікації з ефективності.

Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог Покровенко Дар'я Анатоліївна

 

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook
Instagram
Telegram
TikTok
Youtube

Повернутися до списку статей