Підготовка ендометрія плазмою, збагаченою тромбоцитами

Безпліддя залишається однією з найважливіших проблем гінекології. Близько 15% пар є безплідними. Існує безліч причин жіночого безпліддя. Серед основних:

● проблеми з овуляцією
●трубний фактор, ендометріоз
● чоловічий фактор

✅В останні роки дуже велика увага стала приділятися так званому матковому фактору. Вважається, що на сьогодні близько 15% жінок з безпліддям мають ті чи інші проблеми саме з матковим фактором. Провідну роль серед причин, які відносяться до маткового фактору, грає проблема тонкого ендометрія. Ендометрій є одним з основних чинників, необхідних для імплантації і подальшої успішної вагітності.

Частота настання вагітності збільшується з ростом товщини ендометрія. У кількох великих дослідженнях мінімальна товщина ендометрію для перенесення ембріонів становила 7 мм.

На жаль, далеко не завжди вдається з'ясувати причини виникнення цієї проблеми. Хоча, є встановлені фактори, такі як травми в результаті вишкрібання, деякі ендокринні причини, це рідко глобально змінює підходи до подолання цієї форми безпліддя. Одним з початкових і необхідних методів обстеження у таких жінок може бути офісна гістероскопія. Методика давно впроваджена в нашу практику і отримала високі оцінки як у пацієнток, так і у лікарів, які направляли своїх пацієнток до нас.

На сьогодні існує велика кількість всіляких методів поліпшення товщини і якості ендометрія. До них відносяться головним чином медикаментозні методи:

✅естрогени в високих дозах;
✅препарати, що поліпшують реологічні властивості крові, такі як аспірин;
✅всілякі метаболічні препарати (пентоксифілін);
✅колонієстимулируючі фактори (G-CSF);
✅препарати, що поліпшують кровопостачання за рахунок розширення судин ендометрія (силденафіл);
✅навіть антибіотики (доксициклін).

Однак, ефективність перерахованих методик залишається невисокою і не має єдиної думки щодо застосування запропонованих методик. Безумовно, у своїй практиці ми використовуємо весь можливий арсенал.

В останні роки дуже великий розвиток в медицині і в гінекології зокрема отримали методики засновані на використанні плазми збагаченої тромбоцитами - PRP. PRP (platelet rich plasma)  - це плазма крові, приготована зі свіжої цільної крові, збагачена тромбоцитами. Вона містить кілька факторів росту, таких як фактор росту ендотелію судин (VEGF), епідермальний фактор росту (EGF), фактор росту, отриманий з тромбоцитів (PDGF), трансформуючий фактор росту (TGF) та інші цитокіни, які стимулюють проліферацію і ріст клітин, зростання нових судин, тобто все те, що необхідно для поліпшення якості ендометрія, його підготовки для імплантації ембріона.

Внутрішньоматкова інфузія PRP є новим підходом, який був запропонований для лікування тонкого ендометрія (Chang et al., 2015). Нижче в таблиці представлений склад PRP і біологічні властивості її компонентів:

Мета процедури - поліпшити характеристики ендометрія. За УЗД це тришарова структура в періовуляторний період, товщина більше 7 мм. Найголовніша мета - успішна імплантація ембріона і продовження вагітності. Наявна на сьогодні література дивиться з оптимізмом на цей метод (див. Посилання в кінці тексту).

Показання для підготовки ендометрія за допомогою плазми збагаченої тромбоцитами (PRP):

✅тонкий ендометрій у жінок з безпліддям (7 мм і менше).
✅сюди ж відносяться пацієнтки з одношаровим ендометрієм
✅пацієнтки після гістероскопічних корекцій синдрому Ашермана
✅н
евдалі спроби ЕКЗ пов'язані з матковим фактором

Порядок проведення процедури:

✅Процедура виконується як в природному, так і стимульованої циклі. Крім того, може виконуватися в циклі підсадки розморожених ембріонів (ЕКЗ). Якщо цикл близько 28 днів і лікар не призначив інакше, процедура проводиться на 10-11 день циклу і повторюється через 2-3 дні (вважається, що такий підхід ефективніше).
✅Необхідні аналізи: УЗД органів малого таза, цитологія в межах року, аналізи на основні статеві інфекції (хламідіоз, гонорея, трихомоніаз, мікоплазма геніталіум, сифіліс, гепатити В і С, ВІЛ)
Ви приходите в клініку. Не можна їсти мінімум 4 години для процедури, так як це може вплинути на якість отриманої плазми. Медсестра бере у Вас приблизно 15 мл крові з вени, після чого Ви очікуєте близько 20 хвилин поки готується PRP
✅По готовності препарату Вас запрошують до гінеколога. На гінекологічному кріслі спеціальним тонким одноразовим катетером (катетером для інсемінації) вводиться 0,5-1 мл PRP. Лежите 5-10 хвилин
✅Отримуєте рекомендації і залишаєте клініку.

Альтернативна і більш якісна, на нашу думку, методика - введення PRP під ендометрій під контролем офісної гістероскопії. В такому випадку процедура виконується один раз, а ефект набагато більший, ніж після простого орошення порожнини матки.

Знеболення

Процедура проводиться під місцевим знеболенням. Якщо Ви дуже хвилюєтеся, завжди є можливість додатково використати інгаляційне знеболення. Комбінація потужного перорального анальгетику разом з інгаляційною седацією та місцевим знеболенням сучасним препаратом (так званий мультимодальний підхід) дозволить з комфортом перенести процедуру.

Результати методики представлені досить яскраво на сонограмах нижче (джерело: Int J Clin Exp Med. 2015; 8 (1): 1286-1290)

А - до введення 5 мм, овуляторний період, В - однократне введення PRP - 7 мм на 11 день, С - два введення PRP 13 день - 8 мм, D - вагітність. Останнім часом з'явилося все більше даних про значно більш вражаючі результати підготовки ендометрія шляхом введення PRP в базальний шар ендометрія спеціальною голкою під час гістероскопії. В даний час ми вже реалізували цю методику і виконуємо в якості доповнення до офісної гістероскопії.

Джерела літератури:

1. https://doi.org/10.1016/j.tjog.2018.10.007

2. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2017.07.243

3. doi: 10.5935/1518-0557.20170013

4. Chang, Yajie et al. “Autologous platelet-rich plasma promotes endometrial growth and improves pregnancy outcome during in vitro fertilization.” International journal of clinical and experimental medicine vol. 8,1 1286-90. 15 Jan. 2015

 

 

На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті методи діагностики і лікування, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку. Будьте щасливі і здорові!

 

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube