У фокусі уваги – тонкий ендометрій

Багато жінок стикаються з проблемами безпліддя або мимовільних викиднів через патологічні зміни ендометрію (внутрішнього шару матки).

Ендометрій – унікальна структура жіночого організму, призначена для здійснення функції народження дітей. Повноцінне дозрівання його та здатність вести «діалог» із продуктом зачаття є запорукою успішного наступу та виношування вагітності. Недостатність ендометрію (тонкий ендометрій) призводить до багаторічної безплідності, невдач ЕКЗ, мимовільних викиднів.

Нині немає загальновизнаного визначення «тонкий ендометрій». Більшістю вчених та практиків прийнято вважати, що товщина ендометрію на момент овуляції менше 8 мм дає мінімальні шанси на зачаття та виношування вагітності. Поряд із товщиною найважливішим показником спроможності ендометрію вважаються його ехографічні особливості, зокрема ознаки тришарової структури.

До основних причин формування тонкого ендометрію відносяться:

✅хронічний ендометрит, при якому в результаті дії бактеріальних та вірусних агентів порушується циклічна трансформація ендометрію та його рецептивність (здатність ендометрію прийняти запліднену яйцеклітину). Найчастіше запальний процес слизової оболонки матки має малосимптомний або навіть «німий» клінічний перебіг.

✅травми базального (росткового) шару ендометрію при проведенні маніпуляцій та операцій на матці з наступною запальною реакцією (аборти, вишкрібання матки, видалення поліпів, міоматозних вузлів). У деяких випадках після травм ендометрію розвивається синдром Ашермана – утворення спайок у порожнині матки.
зміни гормонального гомеостазу, які порушують зростання та перетворення слизової оболонки, знижують кількість клітинних рецепторів («антен», що уловлюють гормони).

Важливо знати, що для достатньої товщини та правильної структури ендометрію має бути зростання фолікула до домінантного та наявність овуляції. За відсутності зрілого фолікула, ановуляція ендометрій просто не може бути повноцінною. Саме естрогени домінантного фолікула потовщують, «нарощують» слизову, а прогестерон жовтого тіла, що утворився після овуляції, блокує поділ клітин і «організовує» залози. Тому при правильному вирішенні проблеми ановуляторних менструальних циклів ендометрій «підростає» сам собою.

Рідше недостатність ендометрію можуть спричиняти гіповітамінози, анемії, некомпенсовані ендокринопатії (гіпотиреоз, цукровий діабет), аутоімунні захворювання, вади розвитку органів малого тазу, а також медикаментозне лікування антипроліферативними препаратами (антигормонами, цитостатиками).

Що робити?

Звернутися за кваліфікованою допомогою до медичного закладу, де надається повний спектр послуг з діагностики та лікування проблем, пов'язаних із патологією ендометрію.

У Клініці доктора Медведєва на первинному консультативному прийомі з пацієнткою обговорюється та призначається індивідуальний план, який може містити досить широкий спектр обстежень:

- УЗД-моніторинг фолікулогенезу та ендометрію

- гормональну панель

- інфекційний скринінг

- вивчення стану клітин ендометрію при проведенні пайпель – біопсії (забору клітин гнучким пластиковим катетером без розширення шийного каналу)

- Офісну гістероскопію (огляд порожнини матки за допомогою оптичного приладу в амбулаторних умовах) з біопсією ендометрію.

Як лікувати?

Досягти успіху у відновленні повноцінної функції ендометрію за його недостатності – досить складне завдання у кілька етапів.

- у разі підтвердження запального процесу органів малого тазу та ендометрію зокрема – призначаємо комплексну протизапальну терапію з антибіотиками за показаннями

- за наявності синдрому Ашермана - проводимо офісну гістерорезектоскопію (розсічення внутрішньоматкових спайок)

- при гормональній недостатності, порушеннях овуляторної функції – робимо вибір на користь циклічної (по фазах менструального циклу) гормональної терапії, стимуляції овуляції.

Найчастіше методи корекції комбінуються та збагачуються вітамінно-мінеральними комплексами, фізіо- та психотерапією.

Під час курсу лікування за допомогою УЗД контролюється стан внутрішніх статевих органів, товщина та структура ендометрію. Залежно від результатів динамічного контролю, терапія коригується, доповнюється або радикально змінюється.

Важливо усвідомлювати:

Проблема тонкого ендометрію на сьогоднішній день має «білі плями». У питаннях причин, наслідків, можливостей лікування багато неясного і тому відновити власний дітородний потенціал жінки досить важко.

У нашій Клініці ми ставимо завдання оптимізації обстеження при тонкому ендометрії та корекції проблеми найперспективнішими та найбезпечнішими методами.

У своїй наступній статті я розповім про спосіб внутрішньоматкового впливу при недостатності ендометрію, який пропонує пацієнткам Клініки доктора Медведєва.

Будьте завжди здорові та щасливі.

Лікар гінеколог – ендокринолог Клініки доктора Медведева Овсюк Лариса Іванівна

 

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Повернутися до списку статей