Аномалії розвитку матки

Структурно нормальна та функціонально належна матка має важливе значення для репродукції, забезпечуючи транспорт сперми, імплантацію ембріона, розвиток і ріст плоду, а також процес пологів. 

Вроджені аномалії матки є відхиленнями від нормальної анатомії в результаті неправильного ембріологічного розвитку мюллерових проток. Хоча більшість цих аномалій є безсимптомними, деякі можуть бути пов’язані з несприятливими репродуктивними результатами та неприємними гінекологічними симптомами.

Зміст

Короткий огляд аномалій матки
Основні механізми появи аномалій розвитку матки
Можливі негативні наслідки, спричинені аномаліями матки
Діагностика та лікування

Короткий огляд аномалій матки

Аномалії розвитку матки та піхви – це вроджені структурні вади розвитку органів жіночої статевої системи. Це вроджені відхилення від нормальної кількості органів, їх нормального розміру та форми.

Аплазія – це повна відсутність матки. При УЗД матка або не візуалізується взагалі, або у вигляді тяжу, при чому яєчники, як правило, нормальних розмірів. У таких хворих також можна виявити аномалію розвитку сечовидільної системи (подвоєння нирки або односторонню агенезію нирки).

Гіпоплазія — це стан, коли правильно сформований орган затримується у своєму розвитку. Виділяють три ступені гіпоплазії: рудиментарна матка (довжина тіла та шийки матки разом не більше 3см), інфантильна ( довжина тіла та шийки матки разом 4-5см), та власне гіпоплазія матки ( довжина тіла та шийки матки разом 6-7см).

Однорога матка – це аномалія, коли розвинена одна половина матки. Також відсутні придатки матки з того самого боку, а також нирка. При УЗД виявляється зменшення ширини матки, відсутній яєчник. При обстеженні може бути виявлений рудиментарний ріг із порожниною або без неї.

Матка з перетинкою – при цій аномалії порожнина матки поділена на дві поздовжні частини м'язовою перетинкою: частково або повністю.

Дворога матка – виявляється розділення матки на два окремі роги, шкірний з них має одну трубу. Варіанти дворогої матки: часткова, повна та дворога матка з перетинкою. При цій патології шийка матки та піхва можуть бути загальними, а може бути їх подвоєння.

Зараз за рахунок розвитку ультразвукової діагностики, більш активному впровадженню 3Д-УЗД все більше стикаємось з "дизморфічними" варіантами порожнини матки, такими як, наприклад Т-подібна матка. Вона не так легко діагностується і не "кидається в очі", але є важливою причиною невиношування вагітності, невдалих спроб ЕКЗ і навіть неплідності у жінок. 

Причини

На сьогодні причини виникнення аномалій матки недостатньо вивчені.

Більшість дефектів, ймовірно, пов’язані з полігенними та багатофакторними причинами. При чому каріотип жінок з аномаліями матки зазвичай нормальний (46,XX).

Основні механізми аномалії розвитку матки

Всі аномалії матки називають ще Мюлеровими аномаліями. Пов'язано це з тим, що матка формується з двох мюлерових проток, які відсутні у чоловіків. При неправильному зрощенні або роз'єднанні формується низка аномалій матки.

✅Агенезія або гіпоплазія призводить до змінного розвитку матки та вродженої відсутності піхви, що називається синдромом Майєра-Рокитанського-Кюстера-Хаузера (MRKH). Матка, що утворилася, може складатися з бічних половин або рогів матки (наприклад, однорога матка), але, як правило, вона не розвивається взагалі. 

✅Дефект латерального зрощення призводить до таких аномалій, як, наприклад, дворога матка, uterus didelphys.

✅Дефект вертикального зрощення призводить до розвитку поперечної вагінальної перегородки, сегментарної вагінальної агенезії та/або агенезії чи дисгенезії шийки матки.  Піхва та/або шийка матки можуть бути непрохідними або обтурованими.  Це є наслідком або дефектного зрощення каудального кінця мюлерової протоки та урогенітального синуса, або дефектної вагінальної каналізації. 

Крім того, внутрішньоутробний вплив діетилстильбестролу (DES), синтетичного естрогену, який використовувався для запобігання втраті вагітності з 1949 по 1971 рік, пов’язаний з різними аномаліями жіночих статевих шляхів. Зараз ми вже не зустрічаємо таких випадків і це має історичне значення.

Можливі негативні наслідки, спричинені аномаліями матки:

У не вагітних пацієнток аномалії матки, які перешкоджають або частково перешкоджають менструації (затримується кров) можуть спричинити:

✅Гематометра (заповнена кров'ю порожнина матки)
✅Гематокольпос (заповнена кров’ю піхва)
✅Тазовий біль
✅Аномальні маткові кровотечі
✅Інфекції статевих шляхів

 У вагітних жінок аномалії матки  можуть спричинити:

✅Самовільний аборт
✅Повторний викидень (звичне невиношування)
✅Передчасні пологи
✅Допологовий розрив плодових оболонок
✅Затримка внутрішньоутробного розвитку плода
✅Передпологова та післяпологова кровотеча
✅Аномалії прикріплення плаценти
✅Недостатність шийки матки
✅Неправильне передлежання плода
✅Кесарів розтин
✅Розрив рудиментарного рогу (ектопічна вагітність в рудиментарному розі)

Діагностика і лікування

Для діагностики аномалій розвитку матки проводять гінекологічний огляд, якого зазвичай недостатньо. Найдоступнішим інструментальним методом діагностики є УЗД. З появою 3Д УЗД став золотим стандартом діагностики аномалій матки. Для уточнення діагнозу іноді потрібно провести МРТ. 

Так виглядають різні варіанти норми та дизморфічної порожнини на 3Д УЗД:

(джерело: https://doi.org/10.1007/s43032-021-00607-1)

Точна діагностика типу аномалії важлива для планування та ведення вагітності, а також для планування оперативного лікування, якщо воно необхідне. Для опису аномалій матки використовуються сучасні класифікації, які повинен знати кожний лікар-гінеколог. Наведемо лише найпоширенішу на сьогодні класифікацію ESHRE (The European Society of Human Reproduction and Embryology).

Деякі варіанти аномалій розвитку матки, що не супроводжуються порушенням відтоку крові, не потребують лікування. Корекцію аномалій проводять за допомогою оперативного втручання. Основний метод - гістероскопія, в тому числі і офісна. Більш складні випадки потребують гістерорезектоскопію. Інколи методом вирішення проблеми може бути і лапароскопія, наприклад, при функціонуючому не поєднаному розі.

Мета хірургічного лікування аномалій матки:

Відновлення відтоку крові при затримці (однорога матка з функціонуючим некомунікуючим рогом, матка Роберта, синдром OHVIRA)
✅Покращення результатів наступної вагітності при звичному невиношуванні (перегородка матки, дизморфічна порожнина, інколи однорога матка)
✅Окремо можна виділити операцію кольпопоез - створення піхви, яка робиться при синдромі Рокитанського (немає піхви, рудіментарна матка). В рідкісних випадках рудіментарна матка при цьому синдромі незначно функціонує, кров виділяється, накопичується через відсутність відтоку і викликає сильні болі.

 

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Повернутися до списку статей