Контрольована стимуляція овуляції (КСО)

Перший крок процедури ЕКЗ, як правило, передбачає використання препаратів для підвищення фертильності для збільшення кількості яйцеклітин (фолікулів), які розвиваються в яєчниках, і контролю часу овуляції. Схема стимуляції підбирається з урахуванням діагнозу жінки та протоколів центру ЕКЗ. Кількість та дози препаратів в значному ступені залежать від оваріального резерва (АМГ, кількість антральних фолікулів), віку пацієнтки та індивідуальних особливостей організма.

Описана нижче схема стимуляції яєчників є прикладом і може відрізнятися від рекомендованої лікарем конкретно у Вашому випадку.

●Багато клініцистів призначають жінці протизаплідні таблетки протягом одного або кількох тижнів перед початком ЕКЗ. Таблетки допомагають запобігти виробленню в організмі жінки гормонів, які могли б стимулювати природну овуляцію.

●Жінка почне робити собі ін’єкції препарату (агоніста GnRH), який допомагає запобігти вивільненню організмом гормонів, які можуть стимулювати овуляцію або сприяти передчасній овуляції. Цей препарат називається лейпролід ацетат або Lupron, і його починають приймати приблизно через тиждень після початку прийому протизаплідних таблеток. У більшості випадків ін’єкцію можна робити під шкіру, і вона не викликає болю.

●Більшість програм просять зателефонувати в перший або другий день менструальної кровотечі, щоб записатися на аналізи крові та ультразвукове дослідження. Перший день менструальної кровотечі вважається першим днем циклу.

●На третій-п’ятий день вас можуть попросити зробити УЗД органів малого таза, щоб оцінити ваші яєчники, і аналіз крові для визначення рівня гормонів. Якщо ці тести підійдуть, вам призначать дату, коли ви зможете почати робити собі ін’єкції ФСГ для стимуляції росту фолікулів яйцеклітин.

У більшості випадків ви будете робити собі ін’єкцію ФСГ один раз на день, зазвичай увечері. Зазвичай ін’єкцію можна робити під шкіру, а не глибоко в м’яз.

 Через кілька днів після ін’єкцій вас попросять пройти УЗД органів малого таза, щоб визначити ріст фолікула, і аналіз крові, щоб визначити рівень гормонів. Залежно від результатів цих тестів доза ФСГ може бути збільшена або зменшена. Аналіз крові та УЗД органів малого тазу можна повторювати кілька разів протягом циклу.

●У деяких випадках замість агоніста GnRH буде рекомендовано клас ліків, які називаються антагоністами GnRH, наприклад цетрорелікс (торгова марка: Cetrotide) або ганірелікс (торгова марка: Antagon). У цьому випадку стимуляція ФСГ починається відразу після припинення прийому протизаплідних таблеток, а антагоніст додається, коли фолікули досягають певного розміру (часто близько 14 мм). Цей препарат допомагає запобігти передчасній овуляції [2].

● Метою стимуляції є принаймні два фолікули розміром приблизно від 15 до 18 мм. Кількість фолікулів, що розвиваються, залежить від яєчників і рівня гормонів окремої пацієнтки. У більшості випадків розвивається більше 2 фолікулів; в деяких випадках може розвинутися більше 20. Коли аналіз крові та ультразвукове дослідження покажуть, що фолікули «готові», вам буде запропоновано зробити ін’єкцію hCG, щоб викликати овуляцію. hCG означає хоріонічний гонадотропін людини з такими торговими марками, як Ovidrel, Pregnyl і Novarel. ХГЛ зазвичай вводять під шкіру в певний час увечері. Це дозволяє фолікулам бути готовими до вилучення яйцеклітини протягом певного періоду часу, приблизно через 36 годин. У деяких випадках агоніст GnRH (наприклад, лейпролід [торгова марка: Lupron]) може використовуватися для тригера овуляції.
 
 
Побічні ефекти лікування — ін’єкції ФСГ безпосередньо не викликають побічних ефектів. Однак під час лікування яєчники збільшуються, що може спричинити набряк живота та дискомфорт, а у більш важких випадках — нудоту або навіть блювоту.

Синдром гіперстимуляції яєчників (СГЯ) — це стан, при якому побічні ефекти збільшення яєчників і здуття живота стають екстремальними. У жінки може розвинутися сильний біль у животі, блювота, а якщо не лікувати, утворення тромбів у ногах або легенях і дисбаланс рідини в крові. Легкі форми СГЯ зустрічаються у 2-6 відсотків жінок, які проходять індукцію овуляції для ЕКЗ. Важкі випадки СГЯ виникають приблизно в 1 відсотку випадків, як правило, у зв’язку з отриманням більше 20 яйцеклітин.

Ризик СГЯ можна зменшити, скасувавши цикл ЕКЗ, коли рівень естрогену в крові стає надто високим або на УЗД видно забагато фолікулів. Цикл ЕКЗ може бути скасований до введення hCG або після вилучення ооцитів. Використання агоніста GnRH замість hCG для ініціації овуляції може зменшити ризик СГЯ та може бути рекомендовано деяким жінкам. Якщо цикл скасовується після отримання ооцитів, їх часто запліднюють і кріоконсервують для використання в наступному циклі. Оскільки симптоми СГЯ досягають піку приблизно через три-п’ять днів після отримання яйцеклітини, рішення про заморожування всіх ембріонів може бути відкладено до цього часу. 
 
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
 
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами: