Що таке дисменорея?

Дисменорея - це сильні та часті болі під час менструації. Це одна з найпоширеніших проблем у жінок, що має негативний вплив на працездатність та якість життя.

Зміст

Види і причини дисменореї

Симптоми

Лікування

Дисменорея може бути первинною або вторинною.

●Первинна дисменорея характеризується сильним болем перед або під час менструації, причиною якого є простогландини. Простагландини - це хімічні речовини, які утворюються в слизовій оболонці матки під час менструації. Вони викликають скорочення м’язів матки, що спричиняє біль і зменшує приплив крові та кисню до матки. Подібно до пологових болів, ці скорочення можуть викликати значний біль і дискомфорт. Простагландини також можуть сприяти нудоті та діареї.

●Причиною вторинної дисменореї є захворювання репродуктивних органів. На відміну від первинної, біль під час вторинної дисменореї зазвичай підсилюється з часом та може не проходити навіть після закінчення менструації.

Причини вторинної дисменореї включають:

●Ендметріоз
●Тазове запальне захворювання (PID)
●Міома матки
●Ненормальна вагітність (викидень, позаматкова)
●Інфекція, пухлини або поліпи органів жіночої репродуктивної системи

Які симптоми дисменореї?

✅Біль. Біль при дисменореї є схваткоподібним і зазвичай локалізується внизу живота над лобковою кісткою (надлобкова область);  у деяких жінок також спостерігається сильний біль у спині або стегнах. 
✅Почуття тиску
✅Біль починається за 1-3 дні перед початком менструації, а затухає через 2-3 дні після

Також можливі такі симптоми, як:

✅нудота
✅головний біль
✅запаморочення
✅порушення травлення
✅втома

Як лікується дисменорея?

Лікування дисменореї визначатиметься Вашим лікарем на підставі:

✅причини стану
✅віку, загального стану здоров'я
✅ступеня стану
✅вашої терпимості до певних ліків, процедур або методів лікування

Для жінок з дисменореєю існує ряд методів лікування:

✅Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ) — це клас препаратів, які дуже ефективно зменшують біль, пов’язаний з дисменореєю (наприклад, ібупрофен).

НПЗП є найефективнішими, якщо їх розпочати, як тільки починається кровотеча або інші менструальні симптоми, а потім приймати за регулярним графіком протягом двох-трьох днів.

✅Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) також є ефективним засобом лікування жінок з дисменореєю.  Вони стоншують слизову оболонку матки, де утворюються простагландини, тим самим зменшуючи скорочення матки та менструальну кровотечу, що сприяє болю та спазмам. Жінки можуть використовувати разом НПЗП і гормональні контрацептиви для контролю дисменореї.

Жінки, які починають приймати КОК, часто мають періодичну легку кровотечу або кров’янисті виділення, особливо протягом перших двох-трьох місяців лікування;  це зазвичай зменшується з часом.  Коли виникає кровотеча, вона зазвичай легша та супроводжується менш сильними спазмами порівняно з тими, що були до лікування.

✅Внутрішньоматкова спіраль (ВМС) — ВМС, що містить гормон левоноргестрел (наприклад, Mirena) може зменшити дисменорею на 50 відсотків. 

✅ Немедикаментозне лікування також може допомогти зменшити біль при дисменореї.  У деяких випадках ці методи не такі ефективні, як ліки, хоча їх можна поєднувати з ліками, щоб збільшити ефект полегшення болю.

●Нагрівання — нагрівання нижньої частини живота за допомогою грілки може значно зменшити біль. Важливо уникати опіків шкіри надто гарячою грілкою або грілкою; рекомендована температура приблизно 40ºC. 

●Фізичні вправи. Згідно з деякими дослідженнями, фізичні вправи зменшують менструальні симптоми, включаючи біль. Фізичні вправи мають ряд переваг, тому варто спробувати даний метод, щоб зменшити хворобливі менструації.

●Трансшкірна електрична стимуляція нервів (TENS) — це лікування, яке передбачає використання електродних пластирів, які накладаються на шкіру поблизу ділянки болю. TENS використовується для лікування болю, спричиненого багатьма захворюваннями, і може допомогти зменшити дисменорею у деяких жінок. Пацієнт носить на поясі невелику батарейку, яка генерує слабкий електричний струм, який проходить до електродів. Вважається, що електричний струм стимулює вивільнення хімічних речовин, які блокують або зменшують больові нервові імпульси. Аналіз кількох досліджень показав, що TENS не знімає біль так добре, як ліки;  однак це може бути корисною альтернативою для жінок, які не можуть або не бажають приймати знеболюючі препарати.

Лікування вторинної дисменореї напрямлене на усунення її причин.

Удома дотримуйтесь цих інструкцій:

Зняття болю і спазмів

✅Нагрійте поперек або живіт, коли відчуваєте біль або судоми. Використовуйте джерело тепла, яке рекомендує ваш медичний працівник, наприклад вологий теплий пакет або грілку.
✅Помістіть рушник між шкірою та джерелом тепла.
✅Зніміть джерело тепла, якщо ваша шкіра стане яскраво-червоною. Це особливо важливо, якщо ви не можете відчувати біль, тепло чи холод. Ви можете мати більший ризик отримати опік.
✅Не спати з грілкою.
✅Вправи. Такі види діяльності, як ходьба, плавання або їзда на велосипеді, можуть допомогти полегшити дискомфорт.
✅Помасажуйте поперек або живіт, щоб полегшити біль.

Загальні вказівки

✅Приймайте безрецептурні ліки та ліки, що відпускаються за рецептом, лише за вказівкою вашого медичного працівника.
✅Запитайте свого медичного працівника, чи слід уникати керування автомобілем або механізмами при використанні призначених Вам ліків.
✅Уникайте алкоголю та кофеїну під час менструації та безпосередньо перед нею. Це може посилити судоми.
✅Не використовуйте продукти, що містять нікотин або тютюн. Ці продукти включають сигарети, жувальний тютюн і пристрої для вейпінгу, як-от електронні сигарети. Якщо вам потрібна допомога кинути палити, зверніться до свого лікаря.

Зверніться до лікаря, якщо:

✅Ви відчуваєте біль, який посилюється або не зменшується за допомогою ліків.
✅Ви відчуваєте біль під час сексу.
✅У вас виникає нудота або блювота під час менструації, яку не можна контролювати за допомогою ліків.

Отримайте допомогу негайно, якщо:

Ви непритомнієте.

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем для встановлення діагнозу та проведення лікування. Будьте здорові та щасливі!

Гінекологи клініки

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей