Істмоцеле або ніша після кесаревого розтину, що це?

Ніша – це певний дефект, який утворюється в рубці після кесаревого розтину. Він має частіше трикутну або мішковидну форму, заповнений рідиною, різних розмірів та глибини, іноді може бути уражена навіть уся товща стінки матки.

Чому виникає ніша після кесаревого розтину?

Частота утворення ніші після кесаревого розтину коливається від 25 до 85%. Першим чинником, що впливає освіту ніші, є розташування розрізу. Наприклад, коли він проходить у нижньому сегменті в області його верхньої межі. Тканини в цьому місці різної товщини, в результаті один край рани дуже тонкий, а інший набагато товщі. Другим фактором можна вважати дуже сильне, навіть надмірне затягування ниток на швах. Наприклад, шви, призначені для ішемізації тканин, якщо в процесі накладання захоплюється ендометрій. Також причиною може бути неправильно підібраний шовний матеріал, використання матеріалу, що довго розсмоктується, збільшує ризик виникнення

Історичні факти

Вперше ніші після кесаревого розтину були описані Х'ю Моррісом у 1995 році. Лікар займався вивченням маток після гістеректомії у жінок з кесаревим розтином в анамнезі. Він виявив, що рубці та ніші сприяли розвитку різних патологій і викликали багато клінічних симптомів, що не піддаються лікуванню (біль у ділянці малого тазу, маткові кровотечі, хворобливі місячні).

Чому ніші – небезпечний стан для здоров'я жінки?

Ендометрій у нішах погано відторгається, кров накопичується і може розвинутись хронічний запальний процес. Крім цього, у нішах часто формуються мікрополіпи. З часом рубцева тканина фіброзується, що негативно впливає на скорочувальну активність матки при наступній вагітності. Ніші також можуть створювати перешкоди для переміщення сперми та імплантації

Як виявляються ніші?

У багатьох випадках, перебіг – безсимптомний. З можливих клінічних проявів це маткові кровотечі, занадто тривалі та рясні менструації, кровомазання після менструації, біль та неприємні відчуття в ділянці малого тазу.

Які можливі ускладнення?

У рубці може розвинутися позаматкова вагітність, що супроводжується сильною кровотечею. Ніші можуть бути причиною вторинної безплідності. Найбільш небезпечним ускладненням, яке веде навіть до втрати матки, є вростання плаценти (placenta

Як діагностувати істмоцеле?

Найбільш простий і доступний метод – трансвагінальне УЗД, для більш докладної діагностики застосовують соногістерографію – вид УЗД із введенням сольового розчину. В окремих випадках можна застосовувати МРТ.

На сьогодні часто використовують гістероскопію. Дана методика дає можливість не лише оглянути порожнину матки зсередини, а й провести лікувальні заходи, у ряді випадків вирішити проблему ніші.

Як лікувати істмоцеле?

Як було зазначено, виконується гістероскопія, вона підходить для пацієнток із симптомами кровомазань, кровотеч. У випадках коли необхідно відновити фертильність та позбутися больового синдрому застосовується лапароскопічне висічення дефекту. Також його можуть видаляти через піхву. Для пацієнток постменопаузального віку, які не бажають більше мати дітей, як варіант, можна розглядати гістеректомію – видалення матки. Консервативне лікування також можливе. Для цього застосовуються комбіновані оральні контрацептивчі (КОКи). Вони дозволяють позбутися кровотеч та больового синдрому, але ніяк не впливають на безплідність.

На сьогоднішній день така патологія як ніші після кесаревого розтину зустрічається дедалі частіше. Це багато в чому пов'язано з тим, що частота розродження шляхом кесаревого розтину безперервно зростає. Згідно з багатьма сучасними дослідженнями, навіть якщо проблема виявляється, за допомогою гістероскопічного та лапароскопічного методів можна досягти хорошого результату та запобігти ускладненням, пов'язаним з істмоцеле.

 

Медведєв Михайло Володимирович

 

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей