м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Безплідний шлюб
Що таке безпліддя?
За визначенням ВООЗ, безпліддя – це відсутність настання вагітності протягом року регулярного статевого життя без використання контрацепції (для осіб віком 35 років і старше - протягом шести місяців).
Безпліддя – це відсутність настання вагітності протягом року регулярного статевого життя без використання контрацепції (для осіб віком 35 років і старше - протягом шести місяців)
Здатність до відтворення здорового потомства називається фертильністю (від лат. Fertilis-родючий). Для чоловіків фертильність означає здатність сперматозоїда запліднити жіночу яйцеклітину. І це ставає можливим з 15 років до 80. Пік чоловічої фертильності припадає на 20-50 років і залежить від рівня тестостерону та загального стану організму. Фертильність жінки починає формуватись ще внутрішньоутробно. Так до народження яєчники містять близько 2 млн. ооцитів (потенційних яйцеклітин), на момент статевого дозрівання їх залишається 200-400 тис., лише невелика частина яких дозріває у яйцеклітини. В процесі життя фолікулярний запас витрачається і не відновлюється, тому з віком фертильність жінки знижується.
Здатність до виношування визначає вихідний стан організму, наявність супутньої екстрагенітальної патології.
Зміст
Як покращити умови для зачаття?
Деякі причини безпліддя легко визначити, наприклад азооспермія (відсутність сперматозоїдів в еякуляті), тривала аменорея або двостороння непрохідність труб. Однак у більшості пар ситуація менш зрозуміла: кількість сперматозоїдів може бути зменшена, але вони не відсутні; може бути олігоменорея з деякими овуляторними циклами; у жінки може бути часткова непрохідність труб; або історія менструального циклу може свідчити про переривчасту овуляцію. Тому часто буває важко зважити або визначити пріоритетність цих висновків під час консультування пар або планування програм лікування.
За дослідженнями частота, з якою різноманітні фактори асоціюються з безпліддям, складає:
✅Чоловічий фактор (гіпогонадизм, посттестикулярні дефекти, дисфункція сім’яних канальців) – 26 відсотків
✅Овуляторна дисфункція – 21 відсоток
✅Пошкодження маткових труб – 14 відсотків
✅Ендометріоз – 6 відсотків
✅Коїтальні проблеми – 6 відсотків
✅Шийковий фактор – 3 відсотки
✅Незрозумілі причини – 28 відсотків (ідіопатичне безпліддя)
Слід зазначити, що загальна сума у вищезгаданому дослідженні для всіх причин безпліддя перевищує 100 відсотків, оскільки деякі пари мали більше ніж одну проблему.
Обстеження пари потрібно починати одночасно в клініці, що має спеціалізацію з репродуктивного здоров'я (такій як Клініка доктора Медведева в Дніпрі). Перша консультація - це розмова з лікарем з метою оцінки скарг, сексуальної активності партнерів, характеру менструального циклу жінки, раніше перенесених захворювань, попереднього лікування. Зазвичай ця зустріч включає клінічний огляд та планування обстеження з робочого діагнозу "безпліддя".
План обстеження починається з призначення спермограми партнера - найпростішого та найважливішого показника фертильності чоловіка. Нижче на малюнку схематично представлені основні параметри спермограми. Обстеження жінки складніше та триваліше за часом – зазвичай до 2-х місяців.
Наступні тести корисні для більшості пар з безпліддям:
✅Аналіз сперми для оцінки чоловічих факторів – спермограма ((індекс Фарріса, індекс Крюгера)
✅Анамнез менструального циклу, оцінка викиду лютеїнізуючого гормону в сечі перед овуляцією та/або рівня прогестерону в лютеїновій фазі для оцінки овуляторної функції.
✅Перевірку прохідності маткових труб більшість авторів рекомендують проводити методом соногістеросальпінгоскопіі, тобто за допомогою УЗД, відзначаючи можливий негативний вплив опромінення на гамети при рентген методиці.
✅При прохідних трубах згідно з рекомендаціями The Practice Committee of the American Society for Reproductive Medicine доцільно проведення двох циклів внутрішньоматкової інсемінації (далі ВМІ), які включають 90% успішних результатів. Якщо ВМІ не принесла бажаного результату, необхідно продовжити обстеження, провести гістероскопію з оцінкою порожнини матки та вічок маткових труб, в деяких випадках і лапароскопію або рекомендувати пацієнтам методику екстракорпорального запліднення (далі ЕКЗ).
✅Оцінка оваріального резерву за допомогою рівня фолікулостимулюючого гормону та естрадіолу в сироватці крові на 3-й день, антимюллерова гормону (АМГ) та/або кількості антральних фолікулів (під час УЗД). За даними ряду авторів [ Park, H.J., Lee, G.H, 2016 року; Hipp, H., Crawford, S., 2017] рівень антимюллерова гормону (АМГ) в плазмі крові вище 0,8 нг / мл в поєднанні з наявністю п’яти в одному або, як мінімум, шести антральних фолікулів діаметром більше 5 мм в обох яєчниках зберігає надію на успіх при проведенні контрольованої оваріальної стимуляції.
✅Аналіз на тиреотропний гормон (ТТГ).
✅УЗД органів малого тазу.
В деяких випадках корисною може бути лапароскопія для виявлення ендометріозу або іншої патології органів малого таза.
Як покращити умови для зачаття?
✅Дотримання здорового способу життя, правильного повноцінного харчування, підтримання нормальної ваги можуть збільшити шанси настання вагітності.
✅Зменшення стресових впливів, адже вони негативно впливають на овуляцію. За потребою – звернутись по допомогу до психотерапевта.
✅Відмова від паління (паління прискорює зниження запасу фолікулів у яєчниках).
✅Зменшити споживання алкоголю менше кількості 10 г етанолу та кави менше 3 чашок на день.
✅Відмова або зменшення до мінімуму прийому сильнодіючих ліків за погодженням з профільним лікарем.
✅Імовірність зачаття зростає з частотою статевих актів кожні 2 дні. У чоловіків з нормальною якістю сперми, її концентрація та рухливість сперматозоїдів залишаються нормальними навіть при щоденній еякуляції.
✅Найбільш оптимальний час для зачаття - періовуляторний, тобто 2-3 дні до та 1 день після овуляції.
✅Виключити використання вагінальних змазок на водній та силіконовій основі. Є дані про погіршення виживання сперматозоїдів у цьому середовищі.
Терапевтичні заходи для лікування чоловічого та жіночого безпліддя можуть включати медикаментозну терапію, хірургічне втручання та/або процедури, такі як внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ) або екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).
Екстракорпоральне запліднення - один із видів допоміжних репродуктивних технологій, включає стимуляцію яєчників за допомогою комбінації препаратів, отримання ооцитів із фолікулів яєчників і запліднення цих ооцитів у лабораторії («in vitro»). Отриманий ембріон (ембріони) переноситься в порожнину матки. Ці кроки зазвичай відбуваються протягом приблизно двотижневого інтервалу часу, який називається циклом ЕКЗ.
Внутрішньоматкова інсемінація — це процедура, під час якої оброблені та концентровані рухливі сперматозоїди поміщаються безпосередньо в порожнину матки. ВМІ краще проводити в день овуляції або напередодні. При відсутності спонтанної овуляції можливо використання індукції овуляції таблетованими формами непрямих індукторів або невеликих доз прямих індукторів з проведенням моніторингу за допомогою ультразвукового методу та тестів на овуляцію. Багато авторів відзначають той факт, що проведення тестів на сумісність не має практичної значущості, варто проводити відразу процедуру ВМІ.
Для визначення тактики ведення пар з питанням ненастання вагітності в першу чергу необхідно отримання загального уявлення про рівень фертильності подружжя
В першу чергу необхідно виключити очевидні причини безпліддя в шлюбі. При цьому, парам з важкими формами порушень обов'язкових умов зачаття і віковим паціентам необхідно рекомендувати хірургічне лікування або запліднення in vitro якомога швидше, пояснивши ризик зниження фертильності.
Якщо у чоловіка спостерігається прогресивне погіршення показників спермограми, необхідно завчасно розглянути питання про кріоконсервацію кращих зразків сперми. У жінок при відкладених репродуктивних планах також варто рекомендувати процедуру вітрифікації ооцитів.
У ряді випадків при повному обстеженні неможливо визначити причину ненастання вагітності, тоді використовується діагноз безпліддя неясного генезу або ідіопатичного безпліддя. Тактика - спроби застосування методів ЕКЗ.
Таким чином, безпліддя є дуже поширеною проблемою на сьогодні, проте з розвитком медицини і технологій з’являється все більше шляхів її вирішення. На консультації у Клініці доктора Медведева гінеколог-репродуктолог допоможе визначити причини, обрати найбільш ефективну стратегію лікування та супроводжуватиме вас на шляху до мрії.
Гінекологи Клініки доктора Медведева
Перелік використаної літератури:
1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини