Чоловіче безпліддя

Багато хто навіть не підозрює про те, що чоловіче безпліддя це дуже часта проблема. Слід розуміти, що близько 20% випадків безпліддя пов’язані лише з чоловічим фактором, ще 30% мають чоловічий та жіночий фактор. Чоловіки не мають «фертильного вікна» як жінки, у яких період пов’язаний із дозріванням яйцеклітини, що відбувається, як правило в середині менструального циклу. У чоловіків вироблення сперматозоідів - сперматогенез триває приблизно три місяці. Фактори навколишнього середовища, стресс, загальні захворювання або прийом ліків можуть мати певний вплив на якість вироблення нових чоловічих статевих клітин. 

 

З кожним роком все більше уваги приділяється чоловічому фактору непліддя в парі. Розглянемо можливі причини такої ситуації:


● Первинні дефекти сперматогенезу яєчок займають перше місце в структурі чоловічого непліддя та складають від 65 до 80 відсотків, з яких більшість має ідіопатичний дисперматогенез або ізольований дефект сперматогенезу без визначеної причини.

● Порушення транспорту сперми вроджене або після хірургічних втручань в анамнезі.

● Ендокринні та системні розлади (зазвичай пов’язані з вторинним [гіпогонадотропним] гіпогонадизмом) – 2–5 %.

● Ідіопатичне чоловіче безпліддя складає близько 10-20%. Ідіопатичне чоловіче безпліддя слід відрізняти від ідіопатичного дисперматогенезу. Ідіопатичне чоловіче безпліддя описує безплідного чоловіка з нормальним аналізом сперми і без видимої причини безпліддя, тоді як безплідні чоловіки з ідіопатичним дисперматогенезом мають аномальні аналізи сперми.

 

Дуже часто симптоматика чоловічого безпліддя відсутня, насторожити може мала кількість еякуляту, проблеми з потенцією, болі при статевому акті. Порушення сперматогенезу можуть виникати через генетичні захворювання, після запальних та інфекційних захворювань.


Якщо описати механізми чоловічого непліддя доступною для розуміння мовою:

 

1) сперматозоіди не дозрівають;

2) сперматозоіди зовсім не утворюються;

3) сім’яна рідина не надходить в репродуктивну систему жінки фізіологічним шляхом.

 

У нашій клініці проводиться комплексна діагностика та лікування чоловічої неплідності. Є можливість пройти консультацію уролога, репродуктолога. Можна пройти як стандартну спермограму так і розширені тести оцінки якості еякулята. Оцінку еякуляту (спермограма) рекомендують проводити після двох досліджень з перервою близько 2х тижнів, результати можуть варіювати в залежності від періоду утримання та супутніх факторів, що мали вплив на чоловіка.

 

 

Базовим тестом для діагностики чоловічого непліддя є спермограма, цей аналіз дає розуміння про основні показники такі як кількість еякуляту, концентрацію сперматозоідів, відсоток рухливих та морфологічно нормальних форм, також можливо проведення додаткових тестів за призначенням лікаря. При відхиленнях від норми лікар може призначи гормональні лабораторні тести, ультразвукове обстеження, тощо.


Згідно рекомендацій Uptodate:

 

1) замісна терапія гонадотропінами для індукції сперматогенезу може використовуватись у певної групи чоловіків із вторинним зниженням вироблення чоловічих гормонів;

2)терапію агоністами дофаміну призначається при гіперпролактінемії через аденому гіпофіза що зазвичай відновлює сперматогенез і фертильність. Проте у чоловіків з макроаденомою зниження концентрації пролактину в сироватці крові та зменшення аденоми може бути недостатнім для підвищення концентрації тестостерону та кількості сперматозоїдів (через постійне пошкодження гонадотропних клітин). У цьому випадку рекомендовано терапію гонадотропінами для індукції сперматогенезу;

3)не рекомендовано використовувати кломіфен цитрат, інгібітори ароматази або гонадотропіни для лікування ідіопатичного дисперматогенезу або ідіопатичного чоловічого безпліддя;

4) хірургічне лікування варикоцеле рекомендовано лише у безплідних чоловіків з аномальними аналізами сперми та великим варикоцеле 3 ступеня, а також доцільно у чоловіків (з безпліддям або без нього) із великим варикоцеле, що викликає симптоми. Не рекомендовано операцію на варикоцеле безплідним чоловікам з невеликим варикоцеле, яке не пальпується;

5)якщо сперму можна отримати з яєчка, придатка яєчка або еякуляту, рекомендовано ЕКЗ, оскільки це може призвести до живонароджень незалежно від причини безпліддя.

 

Ще декілька важливих рекомендацій:

● Внутрішньоцитоплазматична ін'єкція сперматозоїдів (ІКСІ) в ооцит є найбільш ефективною та поширеною технікою, яка використовується для пацієнтів із чоловічим безпліддям.

● Генетичне консультування та тестування слід запропонувати багатьом парам з чоловічим безпліддям перед використанням ЕКЗ.

Генетичне консультування та тестування — хоча абсолютний ризик генетичних аномалій є низьким для живонароджених після ICSI з приводу чоловічого безпліддя, генетичне консультування та тестування слід запропонувати перед ICSI у таких умовах:

 

(1) каріотипування для безплідних чоловіків з концентрацією сперми <10 млн/мл;

(2) тестування мікроделеції Y-хромосоми у безплідних чоловіків з концентрацією сперми <5 млн/мл;

(3) скринінг на генні мутації, пов'язані з муковісцидозом, для безплідних чоловіків з вродженою відсутністю двостороннього судинного протоку.

 

Дискутабельні питання залишаються навколо безсимптомної лейкоспермії, тобто підвищення лейкоцитів в спермі - деякі експерти лікують безплідних чоловіків з лейкоспермією антибіотиками, але клінічні випробування не продемонстрували переваги. Запалення пов’язане з підвищеною активністю окислювальних процесів, тому деякі експерти рекомендують нестероїдні протизапальні, блокатори тучних клітин або антиоксиданти (наприклад, вітамін Е) для покращення якості сперми у чоловіків з безсимптомною лейкоспермією . Короткострокова терапія вітаміном Е також була випробувана, але її ефективність не доведена.

 

Джерело: https://www.uptodate.com/

UpToDate literature review “Treatments for male infertility” Bradley D Anawalt, Stephanie T Page, Jul 2022.

 

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

 

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Послуги та вартість

 • Животова Людмила Юріївна

  Лікар уролог, андролог, фахівець з чоловічого безпліддя, лікар УЗД

  • 1999 р. - закінчила Дніпропетровську Державну Медичну Академію за спеціальністю "лікувальна справа"
  • 2001 р. - закінчила інтернатуру за фахом "урологія"
  • 2003 2008 років. - тематичні курси "Оперативна урологія" в ЗІУВ
  • 2013 р. - елективний курс "Дистанційна літотрипсія і ендоскопічні технології в лікуванні сечокам'яної хвороби" на базі ОБМ.
  • Член ассоциации урологов Украины.
  Детальніше
 • Покровенко Дар'я Анатоліївна

  Лікар-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД, PhD (доктор філософії)

  • Закінчила лікувальний факультет Запорізького державного медичного університету в 2012 році.
  • Протягом 2012-2015 років пройшла інтернатуру за спеціальністю «акушерство і гінекологія», 2015-2018 працювала за державним розподілом лікарем акушером-гінекологом в Запорізькій області.
  • У 2018-2019 працювала в консультативно-діагностичному відділенні Дніпропетровської Обласної перинатального центру.
  • У 2018 році здала успішно міжнародний іспит з англійської мови рівень В2 - Pearson General Test of English і з цього ж періоду навчаюся в заочній аспірантурі в Дніпропетровської медичної академії для отримання рівня PhD під керівництвом професора М.В.Медведєва. Тема дисертаційної роботи «Диференційована терапія зовнішнього генітального ендометріозу з урахуванням особливостей клітинно-молекулярних маркерів».
  • З 2019 по 2020 р.- робота в репродуктологічній клініці Medicover.
  • З 2020 р і по цей час робота в Клініці доктора Медведева
  • 2022 захист дисертації та присвоєння вченого звання доктор філософії (PhD)
  Детальніше